Vizualizace rezidenčního bydlení v areálu bývalé drůbežárny v Bořenovské ulici

Vizualizace rezidenčního bydlení v areálu bývalé drůbežárny v Bořenovské ulici v Holešově | foto: Developer Group

Drůbežárnu v Holešově zaplní lidé, luxusní byty dostanou i ti chudší

  • 25
Společnost Developer Group vzbudila rozruch v Holešově, když začala budovat byty v bývalé drůbežárně. Ta sousedí s montovanými domky, do kterých radnice vystěhovala neplatiče nájemného. Nyní chce developer pronajímat některé z nových rezidenčních bytů v drůbežárně lidem se sociálními problémy.

Luxusní byty v areálu chráněném závorou, kde bude i parčík s fontánkou, mají být v Bořenovské ulici dokončené už letos. Část z nich chce majitel prodat, část pak pronajmout lidem ve složité sociální situaci.

"Jde o takzvané podporované bydlení, kde je nižší nájemné," potvrdil Roman Solař, manažer společnosti Developer Group ze Záříčí, která byty staví.

S trochou nadsázky se dá říct, že se chystá spojit luxus a bídu. Vládní definice podporovaných bytů totiž zní: "Byty pro osoby, které mají ztížený přístup k bydlení kvůli nepříznivé sociální situaci. Ta může být způsobena věkem, zdravotním stavem nebo sociálními okolnostmi jejich života."

Nájemné pak vychází z průměrných příjmů nájemníka a z podstaty je nižší než to běžné. V případě Holešova do děje vstupuje i vedení města, jehož radní nedávno změnu odsouhlasili.

"Každý zájemce musí splnit nějaké podmínky a každého nájemníka musí schválit sociální odbor města. Budeme tedy přesně vědět, kdo tam bydlí," ujistil starosta Holešova Pavel Svoboda.

Nepřijdou žádní problémoví nájemníci, ujišťuje manažer

Ani Solař v tom problém nevidí. "Nebudou tam problémoví nájemníci, ale třeba maminky, které jsou samy s dětmi. Nemáme žádné nekalé úmysly, nebudujeme ghetto," hájil se a narážel přitom na situaci z podzimu roku 2011.

Stavba bytů tehdy teprve začínala, lidé ve městě se však netajili obavami, že v drůbežárně bude ubytovna pro sociálně nepřizpůsobivé. (více čtěte zde)

K obavám přispěly romské nepokoje na Šluknovsku, které v tu dobu vrcholily, ale i fakt, že nová lokalita pro bydlení je rámována z jedné strany zemědělskou farmou, z druhé jatkami a ze třetí montovanými domky, do kterých radnice vystěhovala neplatiče z centra města, převážně Romy.

Solař tehdy místo luxusní čtvrti obhajoval tím, že se sousedy potíže nejsou a zemědělství za čas úplně skončí.

Ministerstvo dá na byt 600 tisíc korun

Na podporované chce firma změnit byty v Bořenovské proto, že by je pak z větší části zaplatil stát. "Měli bychom šanci dostat dotaci, která pokryje zhruba 60 procent nákladů," potvrdil Solař.

Podle podmínek ministerstva pro místní rozvoj, které dotaci nabízí, jde zhruba o 600 tisíc korun na jeden byt. Za zvýhodněných podmínek se pak musí pronajímat po dobu 20 let. V Bořenovské ulici by bylo takových bytů zhruba devět, celkem jich přitom vzniká 66.

"Bytovku s podporovanými byty jsme postavili už v Záříčí a lidé tam žijí zcela bez potíží," řekl Solař. "Navíc nevěřím, že se nám podaří v současné době všechny byty prodat, takže část stejně pronajímat budeme," dodal.

Koupi nového bytu momentálně přejí nízké úroky hypoték. O luxusnější byty je navíc na trhu zájem. I podle makléřů, které oslovila MF DNES, je však spojení nadstandardního bydlení s podporovaným problém.

"Obecně platí, že po rezidenčním bydlení momentálně poptávka je, nemáme potíž prodat velký luxusní a drahý byt na dobré adrese. Ale lidé, kteří do takových bytů investují, velmi citlivě reagují na to, jaké je okolí, sousedé a podobně," shrnul manažer realitní Agentury Zvonek Petr Zubíček.