Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Drůbežárnu v Holešově zaplní lidé, luxusní byty dostanou i ti chudší

  6:53aktualizováno  6:53
Společnost Developer Group vzbudila rozruch v Holešově, když začala budovat byty v bývalé drůbežárně. Ta sousedí s montovanými domky, do kterých radnice vystěhovala neplatiče nájemného. Nyní chce developer pronajímat některé z nových rezidenčních bytů v drůbežárně lidem se sociálními problémy.

Vizualizace rezidenčního bydlení v areálu bývalé drůbežárny v Bořenovské ulici v Holešově | foto: Developer Group

Luxusní byty v areálu chráněném závorou, kde bude i parčík s fontánkou, mají být v Bořenovské ulici dokončené už letos. Část z nich chce majitel prodat, část pak pronajmout lidem ve složité sociální situaci.

"Jde o takzvané podporované bydlení, kde je nižší nájemné," potvrdil Roman Solař, manažer společnosti Developer Group ze Záříčí, která byty staví.

S trochou nadsázky se dá říct, že se chystá spojit luxus a bídu. Vládní definice podporovaných bytů totiž zní: "Byty pro osoby, které mají ztížený přístup k bydlení kvůli nepříznivé sociální situaci. Ta může být způsobena věkem, zdravotním stavem nebo sociálními okolnostmi jejich života."

Nájemné pak vychází z průměrných příjmů nájemníka a z podstaty je nižší než to běžné. V případě Holešova do děje vstupuje i vedení města, jehož radní nedávno změnu odsouhlasili.

"Každý zájemce musí splnit nějaké podmínky a každého nájemníka musí schválit sociální odbor města. Budeme tedy přesně vědět, kdo tam bydlí," ujistil starosta Holešova Pavel Svoboda.

Nepřijdou žádní problémoví nájemníci, ujišťuje manažer

Ani Solař v tom problém nevidí. "Nebudou tam problémoví nájemníci, ale třeba maminky, které jsou samy s dětmi. Nemáme žádné nekalé úmysly, nebudujeme ghetto," hájil se a narážel přitom na situaci z podzimu roku 2011.

Stavba bytů tehdy teprve začínala, lidé ve městě se však netajili obavami, že v drůbežárně bude ubytovna pro sociálně nepřizpůsobivé. (více čtěte zde)

K obavám přispěly romské nepokoje na Šluknovsku, které v tu dobu vrcholily, ale i fakt, že nová lokalita pro bydlení je rámována z jedné strany zemědělskou farmou, z druhé jatkami a ze třetí montovanými domky, do kterých radnice vystěhovala neplatiče z centra města, převážně Romy.

Solař tehdy místo luxusní čtvrti obhajoval tím, že se sousedy potíže nejsou a zemědělství za čas úplně skončí.

Ministerstvo dá na byt 600 tisíc korun

Na podporované chce firma změnit byty v Bořenovské proto, že by je pak z větší části zaplatil stát. "Měli bychom šanci dostat dotaci, která pokryje zhruba 60 procent nákladů," potvrdil Solař.

Podle podmínek ministerstva pro místní rozvoj, které dotaci nabízí, jde zhruba o 600 tisíc korun na jeden byt. Za zvýhodněných podmínek se pak musí pronajímat po dobu 20 let. V Bořenovské ulici by bylo takových bytů zhruba devět, celkem jich přitom vzniká 66.

"Bytovku s podporovanými byty jsme postavili už v Záříčí a lidé tam žijí zcela bez potíží," řekl Solař. "Navíc nevěřím, že se nám podaří v současné době všechny byty prodat, takže část stejně pronajímat budeme," dodal.

Koupi nového bytu momentálně přejí nízké úroky hypoték. O luxusnější byty je navíc na trhu zájem. I podle makléřů, které oslovila MF DNES, je však spojení nadstandardního bydlení s podporovaným problém.

"Obecně platí, že po rezidenčním bydlení momentálně poptávka je, nemáme potíž prodat velký luxusní a drahý byt na dobré adrese. Ale lidé, kteří do takových bytů investují, velmi citlivě reagují na to, jaké je okolí, sousedé a podobně," shrnul manažer realitní Agentury Zvonek Petr Zubíček.
Nejčtenější

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

V rekonkurzech na ředitele někdo vidí objektivitu, jiný vyhozené peníze

Ve Všeni u Turnova panuje napjatá atmosféra kolem místní školy. Její ředitel...

Zřizovatele škol a dalších organizací ve Zlínském kraji rozdělil pohled na rekonkurzy ředitelů. Zatímco vedení...

Synot dostal pokutu kvůli vodovodu k hotelu ve Velkých Karlovicích

Grand hotel Tatra ve Velkých Karlovicích je po nákladné rekonstrukci otevřený...

Společnost Synot Real Estate má zaplatit pokutu a přestat užívat nepovolenou stavbu vodovodu ve Velkých Karlovicích....

VIDEO: Průjezd Zlínem zmodral, na cestu se vylila tiskařská barva

Modrá tiskařská barva znečistila silnici na třídě Tomáše Bati u divadla v...

Několik desítek metrů silnice první třídy v centru Zlína mělo dopoledne modrou barvu. Vylila se z projíždějícího...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Obchodně-technický manažer, Praha, 80 - 100 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 80 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz