Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bystřice v září řekne, jestli koupí hotel Podhoran

  6:55aktualizováno  6:55
Do hotelu Podhoran v Bystřici pod Hostýnem se stěhují Romové. Majitel ho na konci loňského roku nabídl k odkupu radnici, ta však nemá peníze a váhá. Nyní jej dal k dispozici agentuře, která provozuje ubytovny pro nepřizpůsobivé obyvatele. Vedení města definitivně rozhodne 12. září.

Hotel Podhoran v centru Bystřice pod Hostýnem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Do tří měsíců by mohl být prodaný hotel Podhoran v Bystřici pod Hostýnem. Ovšem jen v případě, že by jej koupila agentura, která ubytovává nepřizpůsobivé a sociálně slabé obyvatele. "Nyní chystáme předkupní smlouvu. Klient má o budovu vážný zájem," uvedl právní zástupce majitele hotelu Vladimír Kubík. Jméno agentury ale odmítl uvést.

Hotel Podhoran

Hotel vlastní podnikatel Radovan Křemeček a na konci loňského roku ho nabídl k prodeji radnici, za 25 milionů korun.

Tvrdil, že takovou částku mu nabídla agentura, která provozuje ubytovny pro nepřizpůsobivé obyvatele.

Město ale nemá peníze a za 8 měsíců nerozhodlo, jestli hotel koupí, nebo tlaku odmítne ustoupit.

Křemeček odmítl dál čekat a povolil stěhování prvních nájemníků.

Vedení města bude znovu jednat 12. září.

Stále je však ve hře i Bystřice samotná. Vedení města by mělo definitivně rozhodnout na zastupitelstvu 12. září. Základní otázka je, zda zaplatit přibližně 25 milionů korun a zabránit tak tomu, aby se v Bystřici kšeftovalo se sociálními dávkami, nebo ne. "Osobně se domnívám, že bychom hotel koupit měli. Je ale otázka, za jakou cenu," uvedl starosta Zdeněk Pánek.

O prodeji hotelu se v Bystřici jedná už osm měsíců. Majitel Radovan Křemeček jej nabídl radnici k odkoupení na konci loňského roku. "Pro hotel nemám využití a je na prodej. Kontaktovali mě z agentury, která provozuje ubytovny pro nepřizpůsobivé obyvatele," řekl tehdy Křemeček.

Svůj návrh městu odůvodnil tím, že si uvědomuje potíže, které by obyvatelé Bystřice měli, pokud by ubytovna vznikla. Jenomže město nemá peníze a poslední nabídka radnice činila 13 milionů.

To ale Křemeček odmítl a povolil stěhování. V první vlně má být Romů asi čtyřicet, celková kapacita hotelu je však 160 lůžek. "Majitel držel hotel prázdný pro město osm měsíců. Dál je to pro něj neúnosné," podotkl Kubík. "Nejde ani tak o reakci na nabídku města, ale je to logické vyústění jeho situace."

Nájemníci podepisují smlouvy zhruba na tři měsíce

Podnikatel sám se k současné situaci vyjadřovat nechce. "Zatím nemohou říct nic nového," reagoval a odkázal na právníka.

Podle Kubíka je v nelehké situaci. "Čelí útokům, že se snaží s městem manipulovat. On ale jednal v dobré víře a uvažoval nad následky pro město," vysvětlil.

Ve chvíli, kdy se do Podhoranu začali stěhovat první Romové, začala v Bystřici kolovat petice občanů, která vyzývá radnici, aby hotel koupila i za přemrštěnou cenu.

Zároveň však existuje i tábor odpůrců, kteří se spojili pod heslem "Vyděračům se neustupuje". "Pokud jsou ti lidé skutečně tak nepřizpůsobiví, tak hotel přes zimu vybydlí a bude na zbourání. Co z toho bude podnikatel mít? Dávat za něj 25 milionů je nesmysl, navíc s úvěrem, takže částka bude nakonec mnohem vyšší," tvrdí jeden z kritiků prodeje. "Levnější by bylo posílit městskou policii, která sídlí jen kousek od Podhoranu," navrhuje.

Pokud by město přeci jen hotel odkoupilo, pak pod podmínkou, že na něm nebudou váznout žádné dluhy. Ty tam ale jsou, a nedávno dokonce hotel čelil exekuci. Tu však Křemeček vyplatil.

Druhou podmínkou je, aby byl hotel prázdný. "To by neměl být problém. Podle informací, které mám, podepisují nájemníci smlouvy na jeden až tři měsíce," reagoval Kubík.

Zároveň ale upozornil, že agentura shání peníze na zaplacení hotelu a počítá s tím, že jej koupí. "Ta jednání už jsou v určité fázi a celé je to citlivé. Systém čerpání sociálních dávek je nastavený tak, jak je. Pro lidi, kteří v tom umí chodit, je to velmi výnosný byznys. Nevím jak velký problém by pro klienta bylo ukončit ta jednání a říct, že hotel prodá někomu jinému," shrnul právní zástupce.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Turisté porušují zákaz vstupu, na beskydské Kněhyni ruší vzácné ptáky

Pohled na dva beskydské vrcholy - vlevo Kněhyně, vpravo Čertův mlýn. Foceno z...

Zábradlí, zátarasy z kmenů ani varovné tabule je neodradí. Turistů, kteří přes hrozbu pokuty míří na vrchol Kněhyně...

Zlínský mrakodrap čeká obnova, vylepšené budou i výtahy včetně páternosterů

27.11.2017  Zlín, mrakodrap, 21. budova, areál Svit, výtah, paternoster

Velkou proměnou projde 21. budova v továrním areálu ve Zlíně, v níž sídlí hejtmanství nebo finanční úřad. Stavební...

Otrokovice vytvořily plán na snížení nehod. Jsme první v Česku, chlubí se

Křižovatkou v Otrokovicích-Kvítkovicích denně projedou desítky tisíc aut.

Otrokovice mají jako první město v České republice vypracovanou strategii k bezpečnosti dopravy. Má přispět ke snížení...

Najdete na iDNES.cz