Hotel Podhoran se nachází na Masarykově náměstí v Bystřici pod Hostýnem hned...

Hotel Podhoran se nachází na Masarykově náměstí v Bystřici pod Hostýnem hned naproti kostelu. | foto: Luděk Ovesný, MF DNES

Radnice zatrhla vyplácení dávek, obchod s chudobou v Bystřici končí

  • 18
V Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku využili možnost zasáhnout do vyplácení dávek, které pobírají lidé ubytovaní v hotelu Podhoran. Fakticky to má znamenat ukončení obchodu s chudobou ve městě a stěhování desítek lidí, převážně Romů.

Osmatřicet žádostí o doplatek na bydlení zamítli před pár dny radní v Bystřici pod Hostýnem. Z nich 33 by mířilo do hotelu Podhoran, dalších pět žadatelů bydlí na jiných místech ve městě.

„Zamítli jsme plošně všechny žádosti. Se dvěma lidmi budeme jejich bytovou situaci dál řešit,“ uvedl starosta města Zdeněk Pánek.

Ostatní budou muset hledat bydlení jinde.

„Nevím, odkud ti lidé jsou, ale od začátku jsem to vnímal tak, že je odněkud přivezli proto, aby naplnili ubytovnu,“ popsal Pánek.

Chovanec požaduje rychlou novelu zákona

Možnost zakázat výplatu příspěvků na svém území mají obce a města od května, díky novele zákona o sociálních dávkách. Vyplácí je úřad práce, který nyní žádá od obcí souhlasné stanovisko. Jenomže i novela, která dala starostům naději, má háček.

„V zákoně nejsou uvedené podmínky, za jakých ten souhlas, či nesouhlas má obec udělit. Rada proto rozhodla, že souhlas nedá plošně,“ vysvětlila tajemnice městského úřadu Eva Studená.

Využilo toho dosud jen několik málo měst, kromě Bystřice i Bohumín či Ostrava. Už po několika dnech jej ale zpochybnil ministr vnitra Milan Chovanec.

Ten sice ještě na začátku roku souhlasil s tím, že stanovisko obcí bude závazné, nyní ale otočil a vzkázal, že to tak není.

„Dochází ke střetu ústavního práva obce na samosprávu a ústavních práv žadatele o přiznání doplatku na bydlení. Nelze upřednostnit jedno z ústavně zaručených práv,“ uvedl Chovanec.

Podle něj je opatření v zákoně nesystémové a je nutné rychle připravit novelu. Jenomže jeho reakce přišla až poté, co se v Bystřici usnesli.

„Já rozhodnutí rady města za závazné považuji, nehodláme na něm nic měnit,“ reagoval Pánek.

Podhoran není problémový, tvrdí majitel

Kolika lidí se zamítnutí týká, jasné není. Za jednou žádostí se může skrývat i početnější rodina. Právě ty tvoří většinu nájemců v hotelu.

„Osmdesát procent kapacity ubytovny využívají právě matky s dětmi, včetně nemluvňat. Jde o bezproblémové romské rodiny, které čekají obrovské existenční potíže,“ reagoval majitel Podhoranu a provozovatel ubytovny Radovan Křemeček.

Situaci popsal v dopise, který adresoval ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové Tominové. Mimo jiné v něm město obviňuje ze šikany a zneužití pravomoci s rasovým podtextem.

Hotel Podhoran podle něj mezi problémové ubytovny nepatří a radní tak neměli novelu zákona využívat.

„Splňujeme veškeré předpisy, ubytováváme bezproblémové klienty a dohlížíme na to, aby děti chodily do školy,“ tvrdil Křemeček.

V Bohumíně odmítli přes 140 žádostí. V první chvíli tím vyvolali bouřlivý protest, lidé z pěti místních ubytoven se nechali slyšet, že se násilím nastěhují do jakýchkoliv prázdných prostor ve městě či zůstanou venku. Vzápětí sepsali petici a zažádali o městské byty.

„Situace se uklidnila, mezi těmi lidmi samozřejmě nervozita je, ale pracuje s nimi náš sociální odbor. Velké potíže neregistrujeme,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Lidé v problémech mohou využít dávku hmotné nouze

V Bystřici zatím neřešili žádné negativní reakce. „Jsme v kontaktu s úřadem práce, pokud by se situace nějak komplikovala, jsme připravení zasáhnout,“ ujistil ředitel městské policie Radek Sigmund.

Ze dne na den lidé z Podhoranu na ulici nezůstanou. Využít mohou dávku v hmotné nouzi po dobu tří měsíců. Za tu dobu musí svou situaci vyřešit.

„Samozřejmě nikdo nechce, aby byli venku na lavičkách. Pracovníci sociálního odboru s těmi lidmi pracují,“ poznamenala Studená.

Hotel Podhoran se změnil na ubytovnu poté, co jej město odmítlo koupit.

Majitel čtyřpatrovou budovu na náměstí a v těsném sousedství radnice nabízel za 25 milionů s tím, že má i dalšího zájemce, který z hotelu zřídí ubytovnu. Po měsících vyjednávání nabídlo město nižší částku, kterou Křemeček neakceptoval. Budovu však neprodal a ubytovnu začal provozovat sám.

První Romové se do ní začali stěhovat v srpnu roku 2012. Ve městě se skokově zvýšila drobná kriminalita, jako jsou krádeže v obchodech, rušení veřejného pořádku, objevila se i šikana ve školách.

Od té doby se o prodeji jednalo ještě několikrát, vždy ale neúspěšně.