Hotel Podhoran v centru Bystřice pod Hostýnem.

Hotel Podhoran v centru Bystřice pod Hostýnem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Obchod s chudobou v Bystřici končí, problémový hotel bude do léta prázdný

  • 5
Zastupitelé Bystřice pod Hostýnem na svém zasedání odsouhlasili nákup hotelu Podhoran, v němž jeho majitel provozuje ubytovnu pro sociálně slabé.

O jeho odkup usilovala Bystřice dlouhých pět let, poptávka a nabídka se ale celou dobu míjela a místní už trochu rezignovali. Zlom přišel ve čtvrtek. Zastupitelé města reagovali pohotově, nabídku majitele a podnikatele Radovana Křemečka měli na stole zhruba týden.

„Právníci připravili velmi pečlivou smlouvu. Je nezbytné, abychom budovu přebírali prázdnou a nezatíženou závazky, které na ní momentálně jsou,“ uvedl starosta města Zdeněk Pánek.

Cenu 16,9 milionu korun mohli akceptovat, aktuální znalecký posudek se pohybuje mezi 14,9 až 18,2 milionu korun. Křemeček přitom původně požadoval o osm milionů více. O prodeji nyní mluvit nechtěl. „Nebudu to komentovat,“ reagoval na dotaz MF DNES.

Dvoupatrová stavba v samém centru města slouží jako ubytovna pro sociálně slabé a obývají ji převážně romské rodiny. Kvůli zdejším dětem vypustili v létě ve městě kašnu, protože si z ní dělaly koupaliště, řešila se tady epidemie svrabu (více zde), vzrostla drobná kriminalita a šikana ve školách.

Problémové období má pro Bystřici skončit nejpozději 30. června, kdy bude uzavřená smlouva a město budovu převezme. Co s ní bude dál zatím není jasné. V minulosti se o koupi jednalo už několikrát a objevila se i představa jak budovu, která těsně přiléhá k radnici, využít. „Sjednotili bychom úřad, který je nyní na třech adresách. A v patře by mohly být ubytovací kapacity,“ uvažoval tehdy Pánek.

Radnice kvůli koupi zruší plánovanou rekonstrukci náměstí za 14 milionů korun. Opravu a přestavbu hotelu však odloží. Letos se tak zřejmě udělají jen zabezpečovací práce, aby stavba nechátrala. A pustí se do hledání dotací.

Zákon o sociálních dávkách městu nepomohl

Bystřice dosud mohla jen zamítat žádosti o sociální dávky (více zde). Stát ale peníze kvůli zpackanému zákonu o sociálních dávkách přesto vydával s odůvodněním, že žadatelé nemají jinou možnost zajistit si bydlení.

Hotel s 96 lůžky pochází ze 70. let minulého století a svému účelu sloužil až do roku 2011, kdy v něm bydleli dělníci. Po jejich odchodu už ale Křemeček běžnou klientelu nesehnal a nabídl hotel městu.

Tvrdil tehdy, že má zájemce, který chce Podhoran koupit a udělat z něj ubytovnu. „Chci se zachovat správně a nedělat městu problémy, proto jsem to nabídl přednostně,“ vysvětloval Křemeček.

Údajného zájemce ale nikdy neodtajnil a „obchod s chudobou“ postavený na čerpání příspěvku na bydlení nakonec rozjel sám. Romy z různých míst republiky sem začal stěhovat v létě roku 2012. Plánoval i komunitní centrum pro sociálně slabé, školicí středisko či školku. Nic z toho ale neudělal.

Křemečkova nabídka městu přišla několikrát a postupně se snižovala. Zastupitelé odhlasovali, že za hotel dají maximálně 13 milionů korun, což Křemeček odmítl.

Koupě hotelu má ve městě i své odpůrce, kteří tvrdí, že je předražený a není pro něj využití. „Pro nás bylo stěžejní ji získat, teď budeme jednat o budoucnosti. Podstatné je, že už se uklidní situace ve městě,“ doufá místostarosta Pavel Malének.