Když se radnice snažila budovu prodat, cenila si jí na sedm milionů korun.

Když se radnice snažila budovu prodat, cenila si jí na sedm milionů korun. | foto: Archiv MF DNES, MF DNES

Kroměříž zachraňuje budovu kasáren. Může z ní být hotel nebo IQ park

  • 2
Pokus o záchranu kasárenské budovy na kroměřížském Hanáckém náměstí oficiálně začal. Zastupitelé na posledním jednání zrušili záměr prodat severní křídlo bývalých Žižkových kasáren a jednomyslně schválili plán proměnit jej na městské komunitní centrum.

Cílem je zachránit budovu před osudem té, kterou na protější straně náměstí právě demoluje soukromý majitel. Nebude to však snadné.

Radnice se dům několik let pokoušela prodat (více o tom čtěte zde). To se však nedařilo a z obav o jeho osud se ve městě začaly ozývat protesty. Starostka Daniela Hebnarová proto v polovině loňského roku vyzvala veřejnost k předkládání návrhů, čím historický objekt naplnit.

S myšlenkou na vznik komunitního centra přišel opoziční zastupitel Pavel Motyčka. Ten má za úkol do konce roku předložit plán, čím budovu zaplnit.

"IQ park, inkubátor pro podnikatele a neziskovky, hostel, humanitární obchod, tvořivé dílny," jmenuje možnosti Motyčka.

Zmiňuje také zázemí pro rodiče s dětmi. Projekt totiž počítá s oživením Hanáckého náměstí pořádáním akcí.

"Nemyslím si, že to je špatný nápad, jen je třeba myslet na náklady, které ta budova bude generovat. Je totiž obrovská a energeticky velmi náročná. Nebylo by dobré nechat ji našim následovníkům jako břemeno. V kombinaci s nějakými podnikatelskými záměry by se to podařit mohlo, bude to ale náročné," myslí si o nápadu starostka Hebnarová.

Podle Motyčky je od začátku cílem právě to, aby na sebe centrum vydělalo samo. "Jednáme s lidmi, kteří by byli ochotni do centra investovat. Pokud tam vzniknou pracovní místa, pak pro místní absolventy," uvažuje Motyčka.

Zájem má ekologické sdružení i mateřské centrum

K myšlence komunitního centra se postupně přidávají další zájemci.

Nejprve se ozvalo ekologické sdružení Barbořice, přidalo se i mateřské centrum Klubíčko, Motyčka spolupracuje také s Jihomoravským inovačním centrem. "To zpracovává podobný projekt pro brněnský Cejl," vysvětlil zastupitel.

Například Barbořice by chtěla mít v budově třeba ekologickou a "upcyclingovou" poradnu, kde vám řeknou, jak staré nepotřebné věci proměnit na nové.

"Nejde nám o striktní ekologii, ale o snahu o šťastný život s uplatňováním zdravého rozumu," vysvětlila Veronika Habrová z Barbořice.

Své návrhy poslalo sdružení radnici do právě vznikajícího strategického plánu města, počítá v nich s malovýrobnou pro drobné místní pěstitele a obchodem s věnovanými nebo použitými věcmi.

Zastupitel vytváří plán na 20 let

Plán vzniku a udržitelnosti komunitního centra má Motyčka předložit do prvního jednání zastupitelstva v roce 2014. Zachránit sto let starou zanedbanou budovu s nepraktickým vnitřním členěním však bude velmi těžké.

"Nechci budovat vzdušné zámky, musíme si to spočítat. Je to plán na dvacet let," naznačil zastupitel obtíže zadání.

Svůj účel však podle něj centrum plní už dnes. "Jdeme do toho s tím, že celý objekt chceme zachránit. I kdyby se to ale nepodařilo, pojedeme dál, naše skupina už se sžila," dodal Motyčka.

Kroměříž se snaží o záchranu dřívější kasárenské budovy na Hanáckém náměstí.

Kroměříž se snaží o záchranu dřívější kasárenské budovy na Hanáckém náměstí.