Bronislav Šabršula na snímku ještě z doby, kdy šéfoval policii na Uherskohradišťsku.

Bronislav Šabršula na snímku ještě z doby, kdy šéfoval policii na Uherskohradišťsku. | foto: MAFRA

Dřív bojoval s šéfy, nyní může Šabršula opět převzít policii na Hradišťsku

  • 6
Bronislav Šabršula má šanci vrátit se z Policejního prezidia na post ředitele policie v Uherském Hradišti. Soud rozhodl, že k jeho převelení do Prahy před dvěma roky nemělo dojít, současný uherskohradišťský policejní šéf David Basovník navíc na konci listopadu odchází do civilu.

„Požádal jsem o ukončení služebního poměru. Rozhodl jsem se, že životní cestu nasměruju jinam,“ řekl MF DNES Basovník, který dříve dělal Šabršulovi zástupce. Jestli končí kvůli návratu svého bývalého nadřízeného, nechtěl komentovat.

Šabršula v minulosti válčil s bývalým vedením zlínské krajské policie - konkrétně tehdejším šéfem Bedřichem Koutným a jeho náměstkem Romanem Vaňkem, které nařkl ze šikany.

Coby šéf hradišťské policie byl nejdříve dočasně postavený mimo službu poté, co ho policie v roce 2014 v noci našla, jak spí na místě spolujezdce v autě v Polichně. Existovalo podezření, že řídil on – opilý. Šabršula odmítl dýchat i nechat si vzít krev (viz též Šéfa uherskohradišťské policie našli spát v autě, test na alkohol odmítl).

Generální inspekce bezpečnostních služeb to ale neprokázala. O přestupek podle ní nešlo. Šabršula řekl, že auto řídila „osoba blízká“.

Během postavení mimo službu mu skončila bezpečnostní prověrka. Proto musel být převelen, dostal místo rady Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Policejního prezidia ČR (o převelení čtěte více zde).

Soud však rozhodnutí o Šabršulově přeložení před několika týdny zrušil, čímž se mu naskytla reálná možnost návratu do Uherského Hradiště. Policejní prezident by měl o jeho osudu rozhodovat znovu.

„Je povinen řídit se rozsudkem soudu, který říká, že mě musí vrátit nazpátek. Nikdy jsem tam vlastně neskončil,“ je přesvědčený Šabršula.

Podle něj nasvědčuje jeho návratu i to, že končí Basovník. „Vyvozuju z toho, že počítají s tím, že se vrátím,“ podotkl Šabršula.

Oficiálně to však krajské policejní ředitelství nepotvrdilo. „Obsazení pozice vedoucího Územního odboru Uherské Hradiště bude krajský ředitel řešit až po odchodu plukovníka Basovníka,“ uvedla mluvčí krajské policie Lenka Javorková.

Šabršula chce odškodnění, navíc žaluje ministerstvo vnitra

Policejní prezidium sice s verdiktem soudu nesouhlasí, ale bude ho respektovat.

„Policie ČR bude postupovat v souladu s rozsudkem. V tuto chvíli ale nelze komentovat jednotlivé budoucí kroky,“ nastínila vrchní komisařka Policejního prezidia Iveta Skupien.

„Soud v rozsudku zaujímá odlišný právní názor, než který zastávalo Policejní prezidium ČR v době, kdy bylo ve věci rozhodováno,“ poznamenala.

Zjednodušeně řečeno šlo o to, že Šabršula čekal příliš dlouho na novou bezpečnostní prověrku, a když ji dostal, měl ho podle soudu policejní prezident instalovat zpět do Uherského Hradiště, protože ještě nenastoupil do nové pražské funkce.

„Právní názor soudů se vyvinul tak, že dodatečné získání prověrky, byť až v odvolacím řízení, je důvodem zrušení rozhodnutí o odvolání ze služebního místa. Nelze proto úplně hovořit o pochybení policie,“ řekla Skupien.

„Policejní prezident porušil judikaturu Nejvyššího správního soudu. Postupoval nezákonně, mé přeložení bylo nezákonné,“ reagoval Šabršula, který také bude chtít finanční odškodnění za to, že byl převelen na hůř placenou pozici.

Navíc zažaloval ministerstvo vnitra kvůli údajně šikaně od nadřízených. V tom mu dal už dříve za pravdu policejní ombudsman. Bývalý policejní ředitel Koutný měl však k Šabršulovi výhrady.

„V jeho případě jde bohužel o opakovaný problém s alkoholem,“ uvedl Koutný nedlouho po zmíněné nehodě, v níž se však to, že byl Šabršula opilý, neprokázalo.

,