Vizovický závod Time 24 zaměstnává 75 lidí a příští rok chce přijmout dalších 80. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ve Vizovicích vyrábějí kabely pro Airbus, Boeing i metro v Londýně

  • 12
Time 24, nenápadná firma působící na okraji Vizovic, dodává výrobky pro letecké giganty Airbus a Boeing, londýnské metro i železnici. Její mateřská společnost sídlí ve Velké Británii, podle tamního šéfa mají čeští dělníci vyšší produktivitu práce než angličtí.

Obrovský rozvoj leteckého průmyslu zvyšuje poptávku po leteckých simulátorech. Boeing i Airbus hlásí, že do roku 2034 bude potřeba dalších 617 tisíc pilotů.

K tomu, aby se noví piloti mohli zaučit, pomůžou i výrobky z Vizovic. Tuzemská pobočka britské společnosti Time 24 tady vyrábí kabeláž a elektromechanické součástky do simulátorů pro piloty. „Je to otázka prestiže, že dokážeme plnit požadavky tak významných zákazníků, kteří požadují špičkovou kvalitu,“ těší šéfa vizovického závodu Time 24 Kamila Válka.

Letecké firmy oslovily podnik napřímo. Už dříve pro ně totiž vyráběl a reference byly velmi dobré. „Pro druh výrobků, které sestavujeme, potřebujeme montážní personál s nejlepšími schopnostmi. Vynakládáme proto velké úsilí na zaškolení pracovníků ve Vizovicích, který je nejlepším závodem, jenž máme,“ řekl MF DNES britský jednatel Time 24 David Alan Shore, jenž do Vizovic nedávno osobně dorazil.

A zmínil jednu zajímavost: produktivita práce českých dělníků je podle něj vyšší než anglických. I díky tomu se ve Vizovicích vyrábějí kabely a další součástky pro zákazníky, o nichž si může většina jiných firem nechat jenom zdát.

Ze 75 vizovických zaměstnanců, kteří pracují ručně, jich patnáct dělá jen pro letecký průmysl. Vzhledem k tomu, že zakázek firmě stále přibývá a chce být připravena na větší zájem zákazníků, hodlá do poloviny příštího roku přijmout dalších 80 lidí. A plánuje postavit vedle stávající výrobny ještě jednu.

Podle předsedkyně představenstva Krajské hospodářské komory Zlínského kraje Ivony Huňkové si zahraniční firmy často kraj vyhledávají, protože jsou zde podniky schopné vyrobit komponenty ve vysoké kvalitě a mají zkušenosti z leteckého průmyslu.

„Poslední dobou však sleduji trend, kdy jsou původně montážní firmy pověřovány úkoly s vyšší přidanou hodnotou, výzkumem i vývojem,“ popsala Huňková.

Kabely pro olympijské metro i trať Crossrail

Mateřská společnost Time 24 sídlí na jihu Anglie v Burgess Hill. Její šéfové díky dobrému jménu českých zaměstnanců v zahraničí a s pomocí CzechInvestu vybudovali svoji jedinou zahraniční pobočku před deseti lety právě ve Vizovicích. Kromě leteckého průmyslu se věnuje výrobě kabeláže pro metro a železnici.

„Time 24 úzce spolupracuje se všemi významnými evropskými výrobci vlaků, včetně firem Bombardier, Alstom a Siemens,“ vypočítal Shore.

Zdejší zaměstnanci například připravili dodávku kabelových svazků pro 300 vozů londýnského metra nebo pro řadu vlaků London Olympics, které jezdily v roce 2012 v hlavním městě Velké Británie při konání olympiády.

Loni v listopadu pak firma oznámila kontrakt za více než 160 milionů korun na montáže vodičů pro Crossrail, což je vznikající železniční trať, která spojí Londýn se severem Anglie.

Co přinese brexit?

Otázkou však je, jak se do výroby a prodeje vizovických produktů promítne brexit. Podle Shora od vystoupení Velké Británie z Evropské unie libra spadla o 20 procent, díky čemuž jsou tamní podniky více konkurenceschopné.

„Nikdo ale neví, zda se bude proclívat mezi Českem a Velkou Británií. Doufáme, že ne,“ poznamenal britský jednatel Time 24. Může se však stát, že se Velká Británie rozhodne více izolovat od Evropy a obchod bude zatížen nejen celními režimy.

„Možná ustane pohyb zboží i pracovní síly a omezení se bude týkat studentů. Nebo to vše bude jen částečné. Hovoří se i o speciálních celních režimech mezi zeměmi. Tato pravidla jsou dnes v rukou politiků,“ dodala Huňková.