Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britská firma chce na Valašsku a Přerovsku těžit zemní plyn z břidlic

  10:45aktualizováno  10:45
Britská těžařská společnost Cuadrilla chce na Valašsku a v okolí Hranic na Přerovsku začít těžit zemní plyn. Těžaři hodlají využít technologii, při které se plyn získává z břidlicových vrstev. Firma nyní připravuje potřebná měření a průzkumný vrt.
Společnost Cuadrilla chce na Moravě začít těžit. (Ilustrační snímek)

Společnost Cuadrilla chce na Moravě začít těžit. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Oslabit vliv Ruska coby největšího dodavatele plynu a umožnit Česku částečnou soběstačnost po stránce zdrojů energie. To jsou plány firmy Cuadrilla Morava, dceřiné společnosti britské firmy Cuadrilla, která hodlá plyn těžit z břidlicových vrstev. Tedy z vrstvy hornin, která se nachází tisíce metrů pod povrchem země.

Britové si Valašsko vytipovali díky zjištění geologů. Jde totiž o jedinou část Moravy, která je volná. Jiná místa jsou rozebraná. Jedná se o lokality Hranice, Valašské Meziříčí, Vsetín a část kraje v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. "Vědečtí pracovníci vytipovali několik míst v Evropě, která by mohla být pro těžbu plynu z břidlic vhodná," uvedl Stanislav Benada, poradce britské firmy.

V první fázi chce firma udělat seizmická měření a tříkilometrový průzkumný vrt. Do konce letošního roku bude stanovené průzkumné území, těžba by mohla začít nejdříve v roce 2017.

"Zatím jsme o tom nemluvili, aby lidé nepanikařili"

"Jste první z českých novinářů, s kým o tom mluvím. Když se řekne vrt, ropa, plyn, vzniká obecně panika. Lidé si hned vybaví slova: hrůza, havárie. Nic takového ale nehrozí," uklidňuje Benada s tím, že pokroková těžba plynu z břidlic se rozvíjí i v dalších zemích Evropy.

Těžba z břidlic

Myšlenka, že pravěké břidlice v hloubkách několik tisíc metrů pod povrchem by měly být zdrojem plynu, původně pochází z Ameriky.

"Tento způsob těžby tu používají 6 nebo 7 let. Do USA se dováželo velké množství zkapalněného plynu třeba z Alžírska. Po rozšíření domácí těžby plynu z břidlic nahradili až 30 % dováženého plynu," uvedl poradce firmy Cuadrilla a expert na geologii Stanislav Benada. "Pracují ve velkém, proto dokázali i snížit ceny prací a otevírají nové a nové vrty," dodal.

Teď s novou myšlenkou začínají firmy pronikat i do Evropy, například i do Polska. V Česku zatím tímto způsobem nikdo nepostupoval.

Nová technologie by měla přinést větší zaměstnanost a také příjmy do pokladny měst a obcí. "Obce dostanou peníze za to, že tyto práce na svém území trpí," poznamenal Benada. A co víc, místní lidé získají práci při zásobování těchto zařízení.

"Jednoznačně to podporuji. Určitě se nebojíme, těžba plynu není těžba uhlí," podotkl Jiří Částečka, starosta Valašského Meziříčí.

Starosta obce Branky na Vsetínsku František Svoboda už byl o dost zdrženlivější. "Zatím nevím, jaký dopad by to mohlo mít na území. Takže nemohu soudit," zůstal opatrný Svoboda.

Jak se bude plyn těžit? Vrtná souprava se postaví na ploše 200 krát 200 metrů. "Nic nikde nevytéká, veškeré kapaliny jsou v kontejnerech, vytěžené horniny se řádně vyváží na skládku," popsal Benada s tím, že vrt se musí nacházet v místech dostatečně vzdálených od rodinných domů.

Pokud se po prozkoumání terénu ukáže, že by mohla být těžba plynu úspěšná, použijí těžaři horizontální vrty. "Voda a jemný písek pod velkým tlakem rozpuká horninu, přes pukliny získáme plyn," vysvětlil Benada.

Pokud první výsledky měření dopadnou dobře, britská firma vědců se k samotné těžbě spojí s některým z větších hráčů na evropském plynařském trhu.

K možnosti těžby plynu se budou vyjadřovat starostové měst a obcí i nevládní organizace, představitelé Chráněné krajinné oblasti Beskydy i ochránci přírody.

"Technologie těch vrtů je mi známá. Společnost ale musí počítat s tím, že se mohou setkat u obcí s negativní odezvou," reagoval Milan Orálek, šéf valašskomeziříčských ochránců přírody.

Budeme vybírat neosídlená území, slibují těžaři

Naftaři si uvědomují, že pohybovat se v oblasti Zlínského kraje, o kterou mají zájem, nebude jednoduché. "Jde o velmi zalidněnou oblast, takže budeme muset vybírat spíše neosídlená území," poznamenal Benada.

"V CHKO Beskydy budou mít velké problémy, tam se vrtací práce téměř nepovolují. Teď bude záležet na krajském úřadě a obcích, jestli jim vrtat povolí," upozornil Orálek s tím, že se obává hlavně zvýšeného hluku, který by nastal v důsledku těžby zemního plynu.

"Mají to samozřejmě v Americe vyzkoušené. Ale tuto technologii vítám, protože nám za chvíli zdroje energie dojdou. Problém je v tom, že nejsme v Nevadské poušti," podotkl Orálek.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Další z rubriky

O armádní zálohy je zájem, hlásí se právníci i učitelé

Cvičení aktivní zálohy Armády České republiky v areálu České zbrojovky v...

Padesát míst aktivní zálohy zbývá obsadit pěší rotě Krajského vojenského velitelství ve Zlíně. Zájem mají lidé napříč...

Frekventovaný most mezi Otrokovicemi a Tlumačovem bude do října zavřený

(Ilustrační snímek)

Řidiče na Zlínsku zbrzdí opravy dvou důležitých cest. Silničáři částečně uzavřeli příjezd na největší zlínské sídliště...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Najdete na iDNES.cz