Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zapadlá obec Březová je průkopníkem, chce střední školu s výukou na dálku

  18:15aktualizováno  18:15
V Březové, malé slovácké vesničce u hranic se Slovenskem, připravují výjimečný projekt. Chtějí založit střední školu, kde by mohli dálkově studovat hlavně mladí lidé se zdravotním omezením. Souhlas ale musí dát krajský úřad i ministerstvo.

Ředitel Ludvík Zimčík přesvědčil lidi v Březové, aby své děti začali více posílat do místní školy, a přihlásil ji do ministerského experimentu, v němž se zkouší individuální vzdělávání i na druhém stupni | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Nic podobného v České republice zatím neexistuje. A Ludvík Zimčík, ředitel základní školy v Březové, to moc dobře ví. Přesto nemá obavy.

„Bude to boj a budeme muset dlouho a dlouho vysvětlovat, proč zase ‚ta škola na konci světa‘ něco chce. Na druhou stranu to není nic, co by odporovalo dlouhodobé koncepci státu ve vzdělávání,“ říká Zimčík.

Fotogalerie

Právě on a březovský starosta Josef Trecha poslali na krajský úřad žádost o rozšíření základní školy o střední školu. Už to je rarita. Jinde ve Zlínském kraji a pravděpodobně ani v republice není vesnice s tisícovkou obyvatel zřizovatelem vlastní střední školy.

Zimčík navíc nestojí o „obyčejné“ zařízení. Usiluje o otevření kombinovaného lycea, které se všeobecným zaměřením podobá gymnáziu. Navíc chce studenty vyučovat dálkově, kdy by neseděli každý den v lavici, ale učili se doma.

„V rejstříku máme v tomto oboru registrované pouze čtyři instituce v Česku. Žádná ale nevzdělává studenty v distanční formě,“ upozornila Klára Bílá z tiskového oddělení ministerstva školství.

Krajskému radnímu se distanční studium na střední škole nelíbí

V Březové by se navíc mohly vzdělávat i děti, které mají různá zdravotní omezení.

„Třeba když je někdo na vozíčku, tak může být rozumově na vysoké úrovni, ale z různých důvodů je pro něj každodenní docházka do školy nepřijatelná. My bychom pro něj byli řešením,“ vysvětlil Zimčík.

K projektu se nyní musí vyjádřit kraj a následně ministerstvo školství.

„Chápu, že by to některým rodičům vyhovovalo, ale podle mě distanční forma není pro střední školu ideální,“ reagoval krajský radní pro školství Petr Navrátil.

Projekt na stole ale ještě nemá a před jeho zhodnocením bude podle něj nutná diskuze i pečlivý rozbor.

Výuka na dálku už v Březové funguje deset let

Tomáš Feřtek, odborník na školství z organizace EDUin, upozorňuje, že zákon zatím nic takového, jako plánuje Březová, nepředpokládá.

„I domácí vzdělávání na druhém stupni je v režimu experimentu, a o středoškolském se vůbec neuvažuje. Ale na druhou stranu je pravda, že student může složit maturitu, aniž by chodil do školy. Přijde jen na zkoušku. Takže je docela možné, že se ředitel z Březové dokáže do toho zákona vměstnat,“ řekl Feřtek.

Že by to bylo už příliš dlouhé odloučení od kolektivu či vrstevníků, si nemyslí.

„Je to logická námitka, ale ukázalo se, že děti z domácího vzdělávání jsou daleko socializovanější než z běžných škol. To je dáno typem rodiny,“ uvedl Feřtek.

Na netradičním projektu pracuje Zimčík intenzivně dva roky. Za sebou má řadu jednání i propracované zdůvodnění. Hlavním argumentem je, že se stejným typem vzdělání už má zkušenosti.

Před deseti lety totiž v malé obci zavedl kromě běžného vyučování také netradiční individuální výuku na dálku. Skomírající malotřídku, do které chodilo pár desítek místních dětí, díky tomu proměnil v jedinečné zařízení, které vyhledávají rodiče z celé republiky i Evropy.

Letos v ní bude studovat 500 dětí. Jsou z Březové, Uherského Hradiště, Zlína, Českého Krumlova, Jablonce nad Nisou, ale i z Anglie, Slovenska nebo Francie (více zde).

Letošní prvňáci jsou z celé země, jeden dokonce z Finska

Přínos vidí i zástupci obce. „Jsme v chráněné krajinné oblasti, kde jsou některé druhy výroby zakázané, a pracovních příležitostí tady proto moc není. Škola ale dala práci novým učitelům a mimo jiné díky nové tělocvičně má obec místo pro společenské akce,“ vyjmenoval starosta Trecha.

Do první třídy tady letos nastoupilo 18 nových dětí z Březové, dalších 60 z celé země a jedno dokonce z Finska.

Jako jediná škola u nás totiž Březová nabízí individuální vzdělání pro školáky nejen na prvním, ale i na druhém stupni. Tam ale zatím končí. A právě to chce Zimčík změnit.

„Řada rodičů se na mě obrací, že by jim stejný způsob učení vyhovoval i na střední škole. Což je třeba případ sportovců, kteří jsou časově velmi vytížení a klasické vyučování nestíhají,“ zdůraznil ředitel.

„Bylo by to logické završení toho, co tady deset let děláme, a nabízeli bychom ucelenou koncepci vzdělání od školky až po střední školu,“ konstatoval.

Zlínský kraj v letošním školním roce zřizuje 46 středních škol, jednu konzervatoř, 18 základních a mateřských škol pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. V regionu jsou také soukromé, státní a církevní střední školy.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

Na stavbách se pracuje pomalu, zlobí se lidé ve Zlíně a sepsali petici

Ve Zlíně sepisují protestní petici proti zdlouhavé opravě křižovatky ulic...

Kvůli opravám dvou příjezdových cest na největší zlínské sídliště Jižní Svahy vznikla petice. Lidé v ní dávají najevo...

Referendum o bazénu ve Valašském Meziříčí nebude, rozhodnout mají volby

Krytý bazén ve Valašském Meziříčí.

Na mimořádném jednání měli zastupitelé Valašského Meziříčí rozhodnout, zda ve městě uspořádají referendum o rozšíření...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz