Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zapadlá obec Březová je průkopníkem, chce střední školu s výukou na dálku

  18:15aktualizováno  18:15
V Březové, malé slovácké vesničce u hranic se Slovenskem, připravují výjimečný projekt. Chtějí založit střední školu, kde by mohli dálkově studovat hlavně mladí lidé se zdravotním omezením. Souhlas ale musí dát krajský úřad i ministerstvo.

Ředitel Ludvík Zimčík přesvědčil lidi v Březové, aby své děti začali více posílat do místní školy, a přihlásil ji do ministerského experimentu, v němž se zkouší individuální vzdělávání i na druhém stupni | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Nic podobného v České republice zatím neexistuje. A Ludvík Zimčík, ředitel základní školy v Březové, to moc dobře ví. Přesto nemá obavy.

„Bude to boj a budeme muset dlouho a dlouho vysvětlovat, proč zase ‚ta škola na konci světa‘ něco chce. Na druhou stranu to není nic, co by odporovalo dlouhodobé koncepci státu ve vzdělávání,“ říká Zimčík.

Fotogalerie

Právě on a březovský starosta Josef Trecha poslali na krajský úřad žádost o rozšíření základní školy o střední školu. Už to je rarita. Jinde ve Zlínském kraji a pravděpodobně ani v republice není vesnice s tisícovkou obyvatel zřizovatelem vlastní střední školy.

Zimčík navíc nestojí o „obyčejné“ zařízení. Usiluje o otevření kombinovaného lycea, které se všeobecným zaměřením podobá gymnáziu. Navíc chce studenty vyučovat dálkově, kdy by neseděli každý den v lavici, ale učili se doma.

„V rejstříku máme v tomto oboru registrované pouze čtyři instituce v Česku. Žádná ale nevzdělává studenty v distanční formě,“ upozornila Klára Bílá z tiskového oddělení ministerstva školství.

Krajskému radnímu se distanční studium na střední škole nelíbí

V Březové by se navíc mohly vzdělávat i děti, které mají různá zdravotní omezení.

„Třeba když je někdo na vozíčku, tak může být rozumově na vysoké úrovni, ale z různých důvodů je pro něj každodenní docházka do školy nepřijatelná. My bychom pro něj byli řešením,“ vysvětlil Zimčík.

K projektu se nyní musí vyjádřit kraj a následně ministerstvo školství.

„Chápu, že by to některým rodičům vyhovovalo, ale podle mě distanční forma není pro střední školu ideální,“ reagoval krajský radní pro školství Petr Navrátil.

Projekt na stole ale ještě nemá a před jeho zhodnocením bude podle něj nutná diskuze i pečlivý rozbor.

Výuka na dálku už v Březové funguje deset let

Tomáš Feřtek, odborník na školství z organizace EDUin, upozorňuje, že zákon zatím nic takového, jako plánuje Březová, nepředpokládá.

„I domácí vzdělávání na druhém stupni je v režimu experimentu, a o středoškolském se vůbec neuvažuje. Ale na druhou stranu je pravda, že student může složit maturitu, aniž by chodil do školy. Přijde jen na zkoušku. Takže je docela možné, že se ředitel z Březové dokáže do toho zákona vměstnat,“ řekl Feřtek.

Že by to bylo už příliš dlouhé odloučení od kolektivu či vrstevníků, si nemyslí.

„Je to logická námitka, ale ukázalo se, že děti z domácího vzdělávání jsou daleko socializovanější než z běžných škol. To je dáno typem rodiny,“ uvedl Feřtek.

Na netradičním projektu pracuje Zimčík intenzivně dva roky. Za sebou má řadu jednání i propracované zdůvodnění. Hlavním argumentem je, že se stejným typem vzdělání už má zkušenosti.

Před deseti lety totiž v malé obci zavedl kromě běžného vyučování také netradiční individuální výuku na dálku. Skomírající malotřídku, do které chodilo pár desítek místních dětí, díky tomu proměnil v jedinečné zařízení, které vyhledávají rodiče z celé republiky i Evropy.

Letos v ní bude studovat 500 dětí. Jsou z Březové, Uherského Hradiště, Zlína, Českého Krumlova, Jablonce nad Nisou, ale i z Anglie, Slovenska nebo Francie (více zde).

Letošní prvňáci jsou z celé země, jeden dokonce z Finska

Přínos vidí i zástupci obce. „Jsme v chráněné krajinné oblasti, kde jsou některé druhy výroby zakázané, a pracovních příležitostí tady proto moc není. Škola ale dala práci novým učitelům a mimo jiné díky nové tělocvičně má obec místo pro společenské akce,“ vyjmenoval starosta Trecha.

Do první třídy tady letos nastoupilo 18 nových dětí z Březové, dalších 60 z celé země a jedno dokonce z Finska.

Jako jediná škola u nás totiž Březová nabízí individuální vzdělání pro školáky nejen na prvním, ale i na druhém stupni. Tam ale zatím končí. A právě to chce Zimčík změnit.

„Řada rodičů se na mě obrací, že by jim stejný způsob učení vyhovoval i na střední škole. Což je třeba případ sportovců, kteří jsou časově velmi vytížení a klasické vyučování nestíhají,“ zdůraznil ředitel.

„Bylo by to logické završení toho, co tady deset let děláme, a nabízeli bychom ucelenou koncepci vzdělání od školky až po střední školu,“ konstatoval.

Zlínský kraj v letošním školním roce zřizuje 46 středních škol, jednu konzervatoř, 18 základních a mateřských škol pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. V regionu jsou také soukromé, státní a církevní střední školy.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nevím, zda jsem řídil, řekl mladík obžalovaný za tragickou nehodu

Smrtelná dopravní nehoda u sjezdu z dálnice D1 u Hulína.

Až osmileté vězení hrozí třiadvacetiletému Jakubovi Novákovi z Kroměřížska, který loni podle obžaloby v opilosti boural...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Pacienti hledají zubaře marně. Nebereme, hlásí většina ordinací

U zubaře

Ve Zlínském kraji začínají chybět stomatologové. Největší problémy jsou na Vsetínsku, Holešovsku nebo Slavičínsku....

Najdete na iDNES.cz