Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spoustu věcí bych udělal jinak, říká po odsouzení bratr lihového bosse

  15:26aktualizováno  15:26
O doživotně narušených vztazích se svým sourozencem i s některými dalšími příbuznými hovořil bratr lihového bosse Radka Březiny Tomáš poté, co si za miliardové daňové podvody vyslechl trest čtyřletého vězení. Ve strachu prý bude žít celý zbytek života.

Tomáš Březina, mladší bratr lihového bosse Radka Březiny, hovoří s novináři krátce poté, co jej olomoucký soud poslal za miliardové daňové podvody na čtyři roky do vězení. | foto: Dalibor GlückČTK

Když Tomáš Březina ze Zlína-Kostelce odpovídal na otázky novinářů, ozbrojená eskorta odváděla jeho bratra Radka pryč. Mezi oběma sourozenci mělo dojít k rozkolu, protože Tomáš policii popsal, jak se podvody odehrávaly a kde všude jsou tajné obří sklady s lihem.

„Není to nic příjemného a nikomu to nepřeji. Beru to tak, že naše vztahy jsou narušeny doživotně. A nejen s ním. Platí to i pro část mojí rodiny,“ říkal tiše mladší z bratrů Březinových (více o úterním rozsudku čtěte zde).

Dostal jste čtyři roky vězení. Očekával jste takový trest?
Tak nějak jsem to předpokládal. Člověku přijde, že je to moc. Ale musí to tak brát.

S metanolem to nesouvisí

V historii tuzemských daňových kauz, které souvisejí s lihem, by se jen těžko hledal závažnější soudní proces než ten s Březinovým gangem.

„Jedná se o výjimečný daňový delikt. Během všech líčení jsme vyslechli přibližně sedmdesát svědků. Jejich výslechy trvaly hodinu i déle,“ popsal olomoucký soudce Eduard Ondrášek.

S novináři mluvil o selhání celníků, kteří ledabyle dohlíželi na denaturaci lihu v hrobické firmě Morávia-Chem. Policie už 11 celníků obvinila, takže se zřejmě začíná objasňovat celý rozsah obřích podvodů.

„Úkoly stanovené státem nebyly bezvýhradně plněny. Orgány, které měly kontroly na starost, jsou si nepochybně vědomy, že činnost neprováděly správně,“ uvedl diplomaticky Ondrášek.

„Koneckonců i Radek Březina tvrdil, že šlo o nedbalost orgánů při dohledu nad denaturacemi. Může zde být i vědomá účast některého z pracovníků celní správy,“ naznačil Ondrášek, který však tyto věci v rámci soudu s Březinou nemohl řešit.

Otazníky zůstávají viset i nad množstvím nezdaněného lihu. Soudu se podařilo dokázat, že bez zaplacení spotřební daně se do oběhu, nebo utajených skladů, dostalo zhruba 21 milionů litrů lihu. Toto číslo vychází i z evidencí Tomáše Březiny, který měl na starost účetnictví. Jeho starší bratr i obhájce ale tvrdí, že to bylo méně. Realita však přitom byla pravděpodobně zcela opačná a lihu asi bylo ještě víc.

„Není možné úplně přesně stanovit množství lihu, tudíž je vyměřování neodvedené daně problematické,“ podotkl soudce. A pokud soud nemá dost důkazů, musí rozhodnout ve prospěch obžalovaného.

Ondrášek zmínil také metanolovou kauzu, při níž v Česku zemřelo 50 lidí. S daňovými úniky tato aféra přímo nesouvisí, ale nebýt jí, na nelegální obchody s lihem se asi nepřijde.

„Tito obžalovaní ale s metanolovou aférou nemají nic společného. Kdyby mohli, chtěli by jí nejradši zabránit. Jsou totiž naopak poškozeni jednáním tehdejších pachatelů,“ upozornil Ondrášek.

Za bratrem jste byl druhý v hierarchii celé skupiny, která způsobila obrovskou škodu. Není z tohoto pohledu trest čtyř let vězení nejnižší, jaký jste mohl dostat, a nedopadlo to pro vás vlastně dobře?
Nevnímám to tak. Nikdy to nemůže dopadnout dobře. Ano, je tam výrazně nižší trest, ale zavázal jsem se spolupracovat i v dalších řízeních. Navíc tady jde o ohrožení mé a mojí nejbližší rodiny. To je větší než u většiny jiných obyvatel.

Takže to berete tak, že budete v ohrožení celý život?
Bude se to dát zvládnout, ale budu muset začít někde jinde. S ohledem na moji výpověď mi skutečně bude hrozit od určitých osob riziko.

Jak případ hodnotíte zpětně s vědomím toho, že musíte do vězení, a bojíte se i o sebe?
Teď to člověk vidí jinak. Tehdy mi to tak vážné nepřipadlo. Ale už po pobytu ve vazbě (Tomáš Březina strávil po zatčení na podzim 2012 rok a půl ve vazbě - pozn. red.) jsem to všechno viděl jinak. Říkám si teď, že bych spoustu věcí udělal jinak. Vzal bych to všechno zpět, ale už to nejde.

Muselo vás přece napadnout, že když se dopouštíte něčeho nezákonného v takovém rozsahu, tak se na to asi časem přijde.
Bral jsem to jinak. Tehdy mi to skutečně nedocházelo, což byla obrovská chyba. Jenže teď už s tím nic nenadělám.

Ale Lubomír Kaláč, jehož výpovědi také pomáhaly policii, jenže si uškodil tím, že je měnil, dostal 9 roků a 2 měsíce. To je v porovnání s vaším trestem velký rozdíl, nemyslíte?
Kaláčův trest mi připadal přiměřený. Dal se očekávat s ohledem na to, jakou roli v případu hrál a že čistil majetek.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Pirát silnic měl smůlu, motorka ho zradila při honičce se strážníky

Na piráta silnic čeká jeho motorka u kroměřížských strážníků.

Nepříjemné dilema teď řeší zatím neznámý motorkář. Když jej v ulicích Kroměříže pronásledovali strážníci, jeho stroj se...

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Zlínský kraj letos zažívá babyboom, porodnice hlásí plno

Ilustrační snímek

Vyšší počet porodů než ve stejném období loňského roku hlásí porodnice ve Zlínském kraji. Například ve Zlíně se v první...

Najdete na iDNES.cz