Petr Verosta ze Vsetína je bojovníkem proti hazardu, podle řady kritiků však...

Petr Verosta ze Vsetína je bojovníkem proti hazardu, podle řady kritiků však naopak jde hazardním firmám na ruku. | foto: archiv

Kontroverzní hazardní lobbista jde do vězení kvůli obřím podvodům

  • 0
Pět a půl roku má strávit ve vězení známý vsetínský aktivista, který bojuje proti hazardu, Petr Verosta. Muže s kontroverzní pověstí, který podle řady kritiků naopak jde loterijním firmám na ruku a žije i z jejich peněz, Vrchní soud v Praze pravomocně odsoudil za podvody. Na nich podle obžaloby vydělal až 80 milionů korun.

"Je to účelová kriminalizace mé osoby a likvidace toho, co dělám. Jsem neutrální, a to se nelíbí ani aktivistům, ani hráčským firmám," tvrdil Verosta.

Na Verostovo odsouzení u krajského a následně i vrchního soudu upozornil server Aktuálně.cz.

Podvod, za který je odsouzen, byl poměrně kuriózní a zároveň závažný. Muž rozesílal falešné exekuční příkazy s hlavičkou finančního úřadu. Peníze měly přicházet na účet firmy, kterou Verosta koupil a ovládal.

Odtud pak měly putovat na jeho účet ve Švýcarsku. Exekuční příkazy přitom byly velmi věrohodné a celý podvod zhatila jen ostražitost bankovního úředníka, když se rozhodl příkaz ověřit.

Verosta, který se netají tím, že má gamblerskou minulost, vinu odmítá. Hovoří o korupci na soudu a tvrdí, že naletěl.

Tvrdšímu trestu se vyhnul díky amnestii

Za celou věcí podle něj stojí jistý Tomáš Drag, který byl původně také obžalován. Zprostil ho však už prvoinstanční soud. Jednalo se o stejného muže, který byl spolu s Verostou odsouzený už před pěti lety za pokus o úvěrový podvod při pořízení více než sedmimilionové hypotéky.

Na tehdejší roční podmínku s tříletým odkladem se však vztahovala amnestie - díky ní nyní navíc dostal Verosta výrazně nižší trest.

Kdy a kam má nastoupit k výkonu trestu, Verosta zatím neví.

Verostu trvale ostře kritizují jeho kolegové z organizací, které se snaží o potírání hazardu. Před dvěma lety jej obvinili z toho, že prudce zmírnil své původně protihazardní názory, protože činnost nadačního fondu Esentia, v němž tehdy působil, platí firmy, které vyrábějí herní automaty (více zde).

Založil také Český institut pro výzkum závislostí, který v současnosti čítá pět lidí. Ten vytvářel odborné studie, kterým naslouchali jak starostové, tak třeba i ministerstvo financí.