Anna Honová, dlouholetá bojovnice za svobodu, členka Konfederace politických

Anna Honová, dlouholetá bojovnice za svobodu, členka Konfederace politických vězňů a nyní také čestná občanka Uherského Brodu. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Bojovnice, kterou věznili komunisté, je čestnou občankou „svého“ Brodu

  • 1
Uherský Brod udělil nejvyšší možnou poctu dlouholeté bojovnici za svobodu a demokracii a někdejší politické vězenkyni Anně Honové. Pětaosmdesátiletá obyvatelka města, která je držitelkou státního vyznamenání za zásluhy o stát, je od nynějška nositelkou čestného občanství Uherského Brodu. I přes nesouhlas některých zastupitelů.

Před čtyřmi lety ocenil Annu Honovou prezident Václav Klaus, který jí propůjčil státní vyznamenání za zásluhy o stát. Nyní se dočkala pocty i od radnice Uherského Brodu, kde dlouhá léta žije.

"Velmi mě ocenění města potěšilo, vůbec jsem to nečekala. Těší mě to o to více, že jsem uherskobrodský patriot," reagovala Honová.

Radnice se rozhodla ocenit její celoživotní postoje, protože Anna Honová vždy bojovala za svobodu a demokracii. Ve 24 letech byla zatčena a společně s dalšími osmnácti zaměstnanci podniku Raciola souzena ve vykonstruovaném procesu.

Zažila nechvalně proslulý kriminál v Hradišti

Ve vazbě zažila praktiky nechvalně proslulého vězení v Uherském Hradišti, u soudu dostala dva roky vězení, které strávila v pracovním táboře v Brně-Chrlicích.

Věznice v Uherském Hradišti, kde komunisté věznili a mučili politické odpůrce.

Komunistické vězení zažil rovněž její manžel, který byl nespravedlivě odsouzen k devíti letům prací v uranových dolech. Přestože oba byli pronásledováni policií i v pozdějších letech, Anna Honová stála v roce 1968 i 1989 u zrodu Konfederace politických vězňů.

"Nic pro sebe, všechno pro druhé. To je přesně to, podle čeho maminka celý život žila. Pro sebe si nedopřála nic, pro druhé by se rozkrájela," uvedla její dcera, která při udílení občanství svou matku doprovázela.

I když měla Anna Honová nedávno vážné zdravotní problémy, dodnes jezdí po školách a vysvětluje dětem, jak je důležité bojovat za svobodu a demokracii. Kromě toho je předsedkyní revizní komise Konfederace politických vězňů a jednatelkou její uherskohradišťské pobočky.

"Celý život ji obdivuji, vždy to byla přímá žena, která jednala čestně za každých okolností," říkal při předávání ocenění Jaroslav Vaculín z Šumic, který ji zná od střední školy a je rovněž členem konfederace. "Takových žen jako ona je velmi málo," dodával.

Někteří politici byli proti ocenění

Jenže nechybělo mnoho a Honová by možná ocenění vůbec nedostala. Při debatě v zastupitelstvu se totiž objevily názory, že by neměla toto prestižní ocenění získat. "V Uherském Brodě jsou významnější osoby, které by si takové ocenění zasloužily daleko víc," tvrdil Antonín Mikulec z ODS.

Bývalý starosta za ČSSD Ladislav Kryštof zase argumentoval tím, že čestné občanství by neměli dostávat lidé, kteří jsou občany města. Navrhl proto, aby zastupitelstvo udělilo Honové "jen" Cenu města.

Starosta i místostarostové však čestné občanství pro Annu Honovou obhajovali a jejich názor nakonec v zastupitelstvu převážil. "Udělením čestného občanství chceme paní Honové jménem všech občanů Uherského Brodu vyjádřit úctu a vděčnost za její celoživotní příkladnou činnost v boji za svobodu a spravedlnost," vysvětlil starosta za KDU-ČSL Patrik Kunčar.