Miliarda pro cestu přes Zlínský kraj na Slovensko. Chce ji i Sobotka

  13:05aktualizováno  13:05
Výstavba důležité rychlostní silnice R49 z Hulína do Fryštáku a dál na Slovensko se blíží. Ministerstvo na ni vyčlenilo miliardu korun a podporuje ji také premiér Bohuslav Sobotka, který o ní jednal s předsedou slovenské vlády Robertem Ficem. Čeká se jen na stavební povolení.

Trasa plánované silnice R49 přes Zlínský kraj | foto: MF DNES

Když tento týden navštívil Bohuslav Sobotka slovenského premiéra Roberta Fica, bavili se spolu o mnoha věcech, které obě země spojují. Doslova to platí o plánovaných silnicích, které pomůžou příhraničním regionům, mezi něž patří i Zlínský kraj.

Přestože je napojený na dálnici, potřeboval by další cesty, které by ho více otevřely zbytku republiky, případně slovenským sousedům. Právě to dokáže rychlostní silnice R/49 z Hulína do Fryštáku a dál ke státní hranici. Dobrá zpráva je, že premiér Sobotka ji prosazuje.

"V rámci spolupráce vidím několik velmi zajímavých témat. Tím hlavním je propojení dopravní infrastruktury," prohlásil Sobotka (více zde).

Mluvčí vlády Martin Ayrer doplnil, že ministerstva dopravy obou zemí na tom budou pracovat, protože jde o jejich priority. "O termínech ale zatím řeč nebyla," uvedl Ayrer.

Start stavby? Snad září 2014

Na vládní úrovni sice o zahájení výstavby nemluví, nicméně silničáři už přibližné datum mají. Je jím září letošního roku.

Klíčové bude získání stavebního povolení na první úsek dlouhý šest kilometrů. Ředitelství silnic a dálnic ČR už ho jednou mělo, soud jej však na základě protestů ekologů zrušil. Důvodem byla neplatná výjimka na zásah do území chráněných živočichů, kteří na trase cesty žijí.

"Výjimku už máme vyřízenou. V březnu bychom měli získat i stavební povolení," doufá šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

Otázkou pak bude, jestli se neodvolají ekologové. A pokud ano, jak rychle úřady připomínky vyhodnotí. Po vydání povolení bude následovat výběr dodavatele, což také nemusí být krátkodobá záležitost.

Chudárek přesto věří, že se na podzim začne stavět. Stát má už potřebné peníze připravené.

"Včetně evropských prostředků máme na tuto akci vyčleněnu asi miliardu korun. Jakmile bude vydáno stavební povolení, nebude už nic bránit tomu, aby se začalo stavět," potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Peníze byly nachystané už loni, kvůli zrušenému stavebnímu povolení se ale nedaly využít. Ještě dříve bylo povolení, ale zase scházely peníze. Termín výstavby se proto pořád odkládá.

Letos to ale konečně vypadá tak, že se sejdou peníze i povolení. Bonusem je přízeň sociálnědemokratického premiéra. "Možná teď dostaneme zelenou," přeje si Chudárek.

Na dálnici se napojí zóna

V první fázi by šlo o úsek rychlostní silnice z Hulína do Fryštáku. Trasa je pevně daná, pozemky vykoupené.

"Díky této cestě se napojí na dálnici průmyslová zóna v Holešově, což by jí mělo pomoci. Je to požadavek řady investorů," připomněl poslanec za ČSSD Antonín Seďa.

Zóna je několik roků skoro prázdná a kraj těžko shání firmy, které by v ní chtěly působit. Seďa v této věci interpeloval Sobotku minulý týden. A věří, že premiér pomůže.

Jenže o nové silnici na Slovensko loni při návštěvě Zlína plamenně hovořil i expremiér Petr Nečas z ODS (více zde). A zůstalo jen u slov.

Předseda hnutí Děti Země Miroslav Patrik navíc zpochybňuje ekonomickou návratnost i dopravní efektivnost čtyřproudové cesty, jež má procházet za Fryštákem i přes přírodní park Vizovické vrchy.

Podnikatelé jsou si naopak jistí, že silnice přinese pozitivní věci.

"Nová cesta z Hulína bude obrovským plus pro zdejší podnikatele, protože hodně obchodují se slovenskými kolegy," prohlásil opakovaně místopředseda Krajské hospodářské komory ve Zlíně Miroslav Lukšík.

Spojnice západní a východní Evropy

Sedmnáct kilometrů cesty z Hulína do Fryštáku stojí asi šest miliard korun. O definitivní podobě následné trasy z Fryštáku na Slovensko, která je i evropskou prioritou, budou silničáři ještě jednat.

Cesta se ale měla na státní hranici napojit na slovenskou rychlostní silnici R6. Proto má nadnárodní význam: je to malá část spojnice ze západní Evropy do východní.

Stejně jako se česká strana snaží prosadit svoji silnici, dělají totéž i Slováci. To záměru může prospět.

"Uvědomujeme si důležitost cesty R6. Předseda Trenčínského samosprávného kraje Jaroslav Baška bude podporovat iniciativu premiérů Sobotky a Fica," naznačila mluvčí Trenčínského kraje Petra Čimová.

"Cesta by měla vést mimo zástavbu obcí a nemalý význam bude mít pro dopravní propojení firem v Púchově a ve Zlínském kraji. Celkově se zefektivní spolupráce mezi oběma kraji," dodala Čimová.

Na otázku, kudy přesně povede trasa silnice R49 z Fryštáku ke hranici, pomůže odpovědět tahová studie. Hotová by měla být do jara. Napoví třeba, jak široká cesta bude, zda povede na pilířích nebo v zářezech, případně v tunelech.

Tuto variantu prosazují ve Vizovických vrších ekologičtí aktivisté i řada zdejších obcí. Jde totiž o velmi zachovalou krajinu. Silničáři ji ovšem považují za příliš drahou (více o trase čtěte zde).

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Zlín - Plzeň 0:2, góly v úvodu a mistr si v klidu došel pro výhru

Plzeňští fotbalisté slaví vstřelenou branku, zato Zlín smutní.

Dva góly během pěti minut v úvodu utkání usnadnily plzeňským fotbalistům předehrávku 18. kola první ligy. Ve Zlíně...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Další z rubriky

Luhačovice zachránily jeden ze symbolů, pramen Ottovka opět teče

Pramen Ottovka v lázních Luhačovice.

Ottovka, jeden z nejslavnějších pramenů v Luhačovicích, byl dlouhodobě znečištěn bakteriemi. Ještě letos v létě se...

Nejsou lidi, bez pracujících seniorů by se firmy neobešly

Ilustrační snímek

Přes 27 procent lidí ze Zlínského kraje starších šedesáti let stále pracuje. Někteří mají zkrácené úvazky, jiní...

Obnovená městská tržnice ve Vsetíně lidi zaujala, bude pokračovat

Tržnice před městským úřadem ve Vsetíně.

Necelý rok testovali ve Vsetíně městskou tržnici na Svárově. Řadu let ve městě scházela a lidé žádali její obnovení....

Najdete na iDNES.cz