Zemanovci olepili známou věznici obřími plachtami. Čelí kritice za neúctu

  13:03aktualizováno  13:03
Do volební kampaně vstoupila někdejší nechvalně známá věznice v Uherském Hradišti. Na budově, která je kulturní památkou, totiž visí obrovské billboardy Vratislava Mynáře a jeho Zemanovců. Předsedkyni okresního soudu, pod který bývalá věznice patří, politická reklama na státní budově nevadí.

Jeden z obřích plakátů Zemanovců na stěně bývalé věznice v Uherském Hradišti. | foto: Iniciativa za důstojné využití věznice v Uh. Hradišti

Občanskému sdružení Memoria, které usiluje o důstojné využití chátrající budovy, se billboardy na bývalé věznici nelíbí. 

"Je to objekt, kde docházelo k mučení a popravám politických vězňů. Takto prvoplánová politická reklama je pro nás nepřijatelná. A vzhledem k historii věznice je krajně nevhodná, ať už by se jednalo o jakoukoliv stranu," tvrdí předseda sdružení Petr Slinták, podle kterého může reklama v takovém případě fungovat spíš negativně.

Samotného Mynáře podle jeho slov mrzí, pokud reklama někoho pobuřuje. "Jako lídr Zlínského kraje o té reklamě samozřejmě vím. Neberu to však jako místo, kde byli trýzněni a vězněni naši spoluobčané, ale prostě jako reklamní plochu. Řešili jsme to komerčně, nevím, jestli to řešit pocitově," bránil se Mynář.

Jeden z obřích plakátů Zemanovců na stěně bývalé věznice v Uherském Hradišti.
Jeden z obřích plakátů Zemanovců na stěně bývalé věznice v Uherském Hradišti.

Právě takový postoj vadí například sochaři, bývalému politickému vězni a čestnému členovi sdružení Memoria Otmaru Olivovi. "Mám čím dál větší podezření, že lidé půjdou do voleb s nulovou pamětí," glosuje Oliva mimo jiné i fakt, že SPOZ má podle zjištění MF DNES v první desítce svých krajských kandidátek sedm bývalých členů KSČ.

Pronájem povolil okresní soud. Kvůli "pěknému příjmu"

Budovu bývalé věznice spravuje Okresní soud v Uherském Hradišti. Ten plochu pronajal 8. října reklamní agentuře Matchball do konce letošního roku. Za celkem čtyři reklamní plochy zaplatí 14 520 korun. Podle předsedkyně soudu Hany Kurfiřtové byla jedním z důvodů pronájmu péče o budovu.

"Plochy byly pronajaty reklamní agentuře, aby byly využívány k reklamě, která se slučuje se zákonem a není v rozporu s etikou. Vyhověli jsme i proto, že je to pro údržbu budovy pěkný příjem," uvedla Kurfiřtová.

Politiku do toho prý plést nechce. "Dnes už to je v podstatě jedno, že je někdo bývalým členem KSČ, když vidíme, kam vůbec politická scéna směřuje," řekla předsedkyně soudu.

Podobně pragmaticky jako soud se na věc dívá i Mynář. "Tyto peníze pomůžou správcům budovy, aby nezarůstala náletovými dřevinami a nebyla v ještě dezolátnějším stavu než dnes. Nevím, jestli sdružení na udržování této nechvalně známé památky také přispívá," prohlásil.

Sdružení Memoria se ale už loni obrátilo na ministerstvo spravedlnosti se stížností na velké billboardy, které na budově věznice propagovaly prezidentského kandidáta Miloše Zemana.

"Informoval jsem se o situaci na okresním soudu a bylo mi řečeno, že i vzhledem k nevhodnosti umístění reklamní plochy usiluje soud o ukončení pronájmu," odepsal tehdy mluvčí ministerstva Jiří Hovorka.

"Byli jsme proto překvapeni, že se to tam letos, a dokonce ve větším rozsahu objevilo i letos. Měli by se k tomu vyjádřit místní politici či památkáři, lidé, kteří jsou za to placení, což se zatím neděje," zlobí se Slinták.

Městská architektka: Etiku v reklamě neřešíme

Jenže situace není vůbec jasná, ani pokud jde o úřady. Samotná věznice je kulturní památkou. "Tyto věci by si mělo řešit především město," upozornila Jana Spathová, ředitelka územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Reklamní plochy v Uherském Hradišti totiž povoluje městský úřad na základě žádosti vlastníka, kterým byl v tomto případě okresní soud v zastoupení státu.

Na rozdíl od památkářů má městský úřad podle Spathové možnost udělit pokutu nebo společně se stavebním úřadem nařídit odstranění nevhodné reklamní plochy.

Prohlídka Grebeníčkovy estébácké věznice

V Hradišti v sobotu zpřístupnili komunistickou věznic.

Přečtěte si reportáž z nedávného ojedinělého otevření budovy bývalé věznice v Uherském Hradišti, kde estébáčtí dozorci v čele s Aloisem Grebeníčkem brutálně mučili politické vězně.

"A to i v případě, že reklamu shledají z nějakého důvodu nedůstojnou. Záleží na konkrétních podmínkách, které neznám, například zda je konkrétní zeď součástí kulturní památky a jestli je tato zeď v plošně památkově chráněném území," dodala hlavní památkářka v kraji.

Jenže vedoucí oddělení architektury z odboru architektury, plánování a rozvoje města v Uherském Hradišti Radka Borunská nesouhlasí. "Pokud jde o dlouhodobý pronájem, zákon nám dovoluje zabývat se pouze grafickou úrovní, obsahovou se vůbec nezabýváme. Předvolební reklamy jsou ale jen dočasného charakteru a zákon je vůbec neřeší. My můžeme řešit jen situace popsané nějakým právním předpisem. Řešit etický obsah reklamy nám zákon neumožňuje," poznamenala Borunská.

"To, jak billboardy ovlivní celkové vnímání budovy, je důležité, nelze to bagatelizovat," reagovala Spathová.

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Zlín - Plzeň 0:2, góly v úvodu a mistr si v klidu došel pro výhru

Plzeňští fotbalisté slaví vstřelenou branku, zato Zlín smutní.

Dva góly během pěti minut v úvodu utkání usnadnily plzeňským fotbalistům předehrávku 18. kola první ligy. Ve Zlíně...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Další z rubriky

Dobrovolníci budují Zahradu poznání, představí pestrou valašskou přírodu

V areálu Valašského ekocentra ve Valašském Meziříčí budují nadšenci Zahradu...

Unikátní přírodní plochu plnou atraktivních expozic, interaktivních výukových prvků i herních atrakcí budují ve...

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Most u Tlumačova je po půl roce opravený, končí objížďka přes Otrokovice

Ilustrační snímek

Rozsáhlá oprava silničního mostu přes vlakové koleje mezi Otrokovicemi a Tlumačovem je u konce. Od pondělí budou moct...

Najdete na iDNES.cz