Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemanovci olepili známou věznici obřími plachtami. Čelí kritice za neúctu

  13:03aktualizováno  13:03
Do volební kampaně vstoupila někdejší nechvalně známá věznice v Uherském Hradišti. Na budově, která je kulturní památkou, totiž visí obrovské billboardy Vratislava Mynáře a jeho Zemanovců. Předsedkyni okresního soudu, pod který bývalá věznice patří, politická reklama na státní budově nevadí.

Jeden z obřích plakátů Zemanovců na stěně bývalé věznice v Uherském Hradišti. | foto: Iniciativa za důstojné využití věznice v Uh. Hradišti

Občanskému sdružení Memoria, které usiluje o důstojné využití chátrající budovy, se billboardy na bývalé věznici nelíbí. 

"Je to objekt, kde docházelo k mučení a popravám politických vězňů. Takto prvoplánová politická reklama je pro nás nepřijatelná. A vzhledem k historii věznice je krajně nevhodná, ať už by se jednalo o jakoukoliv stranu," tvrdí předseda sdružení Petr Slinták, podle kterého může reklama v takovém případě fungovat spíš negativně.

Samotného Mynáře podle jeho slov mrzí, pokud reklama někoho pobuřuje. "Jako lídr Zlínského kraje o té reklamě samozřejmě vím. Neberu to však jako místo, kde byli trýzněni a vězněni naši spoluobčané, ale prostě jako reklamní plochu. Řešili jsme to komerčně, nevím, jestli to řešit pocitově," bránil se Mynář.

Jeden z obřích plakátů Zemanovců na stěně bývalé věznice v Uherském Hradišti.
Jeden z obřích plakátů Zemanovců na stěně bývalé věznice v Uherském Hradišti.

Právě takový postoj vadí například sochaři, bývalému politickému vězni a čestnému členovi sdružení Memoria Otmaru Olivovi. "Mám čím dál větší podezření, že lidé půjdou do voleb s nulovou pamětí," glosuje Oliva mimo jiné i fakt, že SPOZ má podle zjištění MF DNES v první desítce svých krajských kandidátek sedm bývalých členů KSČ.

Pronájem povolil okresní soud. Kvůli "pěknému příjmu"

Budovu bývalé věznice spravuje Okresní soud v Uherském Hradišti. Ten plochu pronajal 8. října reklamní agentuře Matchball do konce letošního roku. Za celkem čtyři reklamní plochy zaplatí 14 520 korun. Podle předsedkyně soudu Hany Kurfiřtové byla jedním z důvodů pronájmu péče o budovu.

"Plochy byly pronajaty reklamní agentuře, aby byly využívány k reklamě, která se slučuje se zákonem a není v rozporu s etikou. Vyhověli jsme i proto, že je to pro údržbu budovy pěkný příjem," uvedla Kurfiřtová.

Politiku do toho prý plést nechce. "Dnes už to je v podstatě jedno, že je někdo bývalým členem KSČ, když vidíme, kam vůbec politická scéna směřuje," řekla předsedkyně soudu.

Podobně pragmaticky jako soud se na věc dívá i Mynář. "Tyto peníze pomůžou správcům budovy, aby nezarůstala náletovými dřevinami a nebyla v ještě dezolátnějším stavu než dnes. Nevím, jestli sdružení na udržování této nechvalně známé památky také přispívá," prohlásil.

Sdružení Memoria se ale už loni obrátilo na ministerstvo spravedlnosti se stížností na velké billboardy, které na budově věznice propagovaly prezidentského kandidáta Miloše Zemana.

"Informoval jsem se o situaci na okresním soudu a bylo mi řečeno, že i vzhledem k nevhodnosti umístění reklamní plochy usiluje soud o ukončení pronájmu," odepsal tehdy mluvčí ministerstva Jiří Hovorka.

"Byli jsme proto překvapeni, že se to tam letos, a dokonce ve větším rozsahu objevilo i letos. Měli by se k tomu vyjádřit místní politici či památkáři, lidé, kteří jsou za to placení, což se zatím neděje," zlobí se Slinták.

Městská architektka: Etiku v reklamě neřešíme

Jenže situace není vůbec jasná, ani pokud jde o úřady. Samotná věznice je kulturní památkou. "Tyto věci by si mělo řešit především město," upozornila Jana Spathová, ředitelka územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Reklamní plochy v Uherském Hradišti totiž povoluje městský úřad na základě žádosti vlastníka, kterým byl v tomto případě okresní soud v zastoupení státu.

Na rozdíl od památkářů má městský úřad podle Spathové možnost udělit pokutu nebo společně se stavebním úřadem nařídit odstranění nevhodné reklamní plochy.

Prohlídka Grebeníčkovy estébácké věznice

V Hradišti v sobotu zpřístupnili komunistickou věznic.

Přečtěte si reportáž z nedávného ojedinělého otevření budovy bývalé věznice v Uherském Hradišti, kde estébáčtí dozorci v čele s Aloisem Grebeníčkem brutálně mučili politické vězně.

"A to i v případě, že reklamu shledají z nějakého důvodu nedůstojnou. Záleží na konkrétních podmínkách, které neznám, například zda je konkrétní zeď součástí kulturní památky a jestli je tato zeď v plošně památkově chráněném území," dodala hlavní památkářka v kraji.

Jenže vedoucí oddělení architektury z odboru architektury, plánování a rozvoje města v Uherském Hradišti Radka Borunská nesouhlasí. "Pokud jde o dlouhodobý pronájem, zákon nám dovoluje zabývat se pouze grafickou úrovní, obsahovou se vůbec nezabýváme. Předvolební reklamy jsou ale jen dočasného charakteru a zákon je vůbec neřeší. My můžeme řešit jen situace popsané nějakým právním předpisem. Řešit etický obsah reklamy nám zákon neumožňuje," poznamenala Borunská.

"To, jak billboardy ovlivní celkové vnímání budovy, je důležité, nelze to bagatelizovat," reagovala Spathová.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Sršni jsou aktivnější. Zlínští hasiči kvůli nim v létě vyjeli téměř dvě stě krát

Sršeň hledající útočiště v panelovém domě na lustru - Místo...

V suchém a teplém počasí vyjíždějí hasiči kromě požárů stále častěji i kvůli obtížnému hmyzu, především kvůli sršňům....

Čunka čeká při obhajobě místa v Senátu pět soupeřů, Kunčara šest

Budou úřadující lidovečtí senátoři Jiří Čunek (vlevo) a Patrik Kunčar letos...

Celkem třináct kandidátů bude na podzim usilovat o zvolení do Senátu v obvodech 78 (Vsetínsko) a 80 (část Zlínska a...

Najdete na iDNES.cz