Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezdomovci zabrali bývalou dostihovou dráhu, koupaliště hlídá ostraha

  17:53aktualizováno  17:53
Na bývalé dostihové dráze mezi Otrokovicemi a Tlumačovem se utábořila skupina bezdomovců, potíže s nimi jsou i jinde ve městě. Radnice svůj přístup k nim zpřísnila, legislativa jí ale moc možností nedává.

Před pár dny byli v Otrokovicích bezdomovci vystěhování z nevyužívané budovy u Kauflandu. | foto: Město Otrokovice

Poházené odpadky, hadry, zbytky jídla či lahve od alkoholu a kousek od nich postavené stany. Tak to před pár dny vypadalo na dnes už nevyužívané dostihové dráze mezi Otrokovicemi a Tlumačovem, kde se utábořila skupina bezdomovců.

Je to jen kousek od rekreační oblasti Štěrkoviště, kde potíže s lidmi bez domova řešili také. Dorazili sem večer a v dětském bazénku vykonávali osobní hygienu. Areál proto bude do konce koupací sezony střežit od 20 do 6 hodin bezpečnostní služba, kterou najala radnice.

„Do budoucna se plánuje kompletní oplocení pozemku, aby byl přístup těmto lidem znemožněn,“ podotkla otrokovická mluvčí Romana Stehlíková.

Lokalita, kde se bezdomovci usídlili, patří do katastru sousední obce Tlumačov. Pozemek je ale státu a právo hospodařit na něm má Zemský hřebčinec Tlumačov.

„Po dohodě se všemi stranami jsme se rozhodli, že lidé bez domova tam mohou dočasně zůstat. Jde o kompromis a vstřícný krok z naší strany, ale je podmíněný tím, že na místě bude pořádek,“ uvedl ředitel hřebčince David Olejníček.

Podle něj jde i o to, že i kdyby byli z místa vykázáni, jen se přesunou o kus dál.

Dostihovou dráhu minulý týden uklidily Technické služby Otrokovic a bude pod kontrolou státní policie či sociálních pracovníků.

Spousta jich už má k městu sociální vazby

Potíže s bezdomovci jsou v Otrokovicích dlouhodobě palčivé téma. Podle Davida Špendlíka, sociálního kurátora městského úřadu, zde přebývá kolem 25 až 35 lidí bez přístřeší. Jejich počet se průběžně příliš nemění, ale v létě jsou více na očích. Řada z nich si už ve městě navíc vytvořila sociální vazby, a proto nemá důvod jít jinam.

Dalším problémem je fakt, že mezi nimi přibylo mladších a daleko agresivnějších lidí, kteří nepoznali pracovní návyky a život na ulici už berou skoro automaticky. Hodně posedávají u vlakového nádraží, v parku na Baťově nebo před Otrokovickou Besedou.

„Močí tady, sprostě pořvávají, zapáchají a obtěžují. Nedovedu si představit, že bych si sedla na náměstí na lavičku, když vidím, jaká individua se tam zdržují,“ řekla místní obyvatelka Jana Lorencová.

Otrokovická radnice, která sídlí jen kousek od Besedy, situaci řeší, moc možností ale nemá. Začátkem srpna vystěhovala šest lidí bez domova z nevyužívané budovy vedle kvítkovického hypermarketu Kaufland, kterou předtím obsadili (viz též Bezdomovci přebývali v opuštěné budově, po čtyřech měsících je vystěhovali).

Kromě toho město vyzvalo pronajímatele obchodů na Bahňáku, aby jim neprodávali alkohol výměnou za poukázky dávek pomoci v hmotné nouzi. Totéž ale dělají i někteří obyvatelé města, kteří s nimi mění poukázky za peníze, navíc často v nevýhodném kurzu.

„V důsledku obdobného jednání může docházet ke zvýšení počtu podnapilých osob, včetně lidí bez domova, které konzumují alkohol na veřejném prostranství, především v centru města,“ upozornil starosta Jaroslav Budek.

Města nemají zákonné možnosti vykázat bezdomovce pryč

Strážníci mají za úkol dané lokality častěji objíždět a kontrolovat. V terénu jsou i sociální pracovníci. Jenže potíž tkví v tom, co trápí nejen Otrokovice, ale i řadu dalších měst po celé zemi.

„Nemáme žádné zákonné možnosti vykázat tyto osoby z veřejných a pro lidi atraktivních lokalit, pokud neporušují vyhlášku či zákon nebo pokud si na veřejné pohoršení oficiálně nestěžují minimálně tři občané, kteří jsou ochotni svědčit,“ vysvětlil velitel otrokovických strážníků Tomáš Gromus.

Mohou jim tak jen znepříjemňovat život neustálými kontrolami. „Máme kamery namířené mimo jiné na prostor před Besedou a neustále ho monitorujeme. Pokud vidíme, že tam někdo pije alkohol, hlídka vyrazí na místo a situaci řeší,“ konstatoval Gromus.

V Otrokovicích totiž platí vyhláška, která – vyjma městem povolených akcí – zakazuje konzumaci alkoholu na vybraných místech, jako jsou park před Společenským domem, Městská poliklinika, Otrokovická Beseda, nebo na dalších plochách parkového charakteru.

Ani to ovšem problém neřeší. Bezdomovci se totiž jednoduše přesunou o něco dál nebo se na místo posléze vrátí.

„Snažíme se jejich protiprávní jednání a buzení veřejného pohoršení minimalizovat,“ dodal Gromus, podle něhož mají lidé všechny problémy hlásit na linku 156.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Pozemky pod krajskými cestami skupují spekulanti, komplikují tím opravy

Práce na opravě silnice od Horní Lhoty do Dolní Lhoty finišují.

Zlínský kraj od majitelů složitě získává pozemky pod silnicemi 2. a 3. třídy. Při snaze o řešení několik desítek let...

Obce ve Zlínském kraji žijí na dluh, bez toho by se nemohly rozvíjet

Ilustrační snímek

Více než polovina obcí ve Zlínském kraji žije na dluh, všechny jej ale zvládají řádně splácet. Důvodem zadlužení jsou...

Valašské Meziříčí řeší před volbami dopravu, zónu Lešná či koupaliště

Náměstí ve Valašském Meziříčí.

Jak zlepšit život ve Valašském Meziříčí? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz