Sucho dopadlo i na Baťův kanál, komory otevře jen jednou za hodinu

  10:49aktualizováno  10:49
S omezeními musí na sklonku léta počítat návštěvníci Baťova kanálu. Kvůli nízké hladině řeky Moravy se plavební komory otevřou vždy jen jednou za hodinu, plout po oblíbené turistické trase také nesmí lodě s větším ponorem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Plavbu omezila Státní plavební správa od čtvrtka, důvodem je letošní mimořádné sucho, kvůli němuž hladina řeky Moravy klesla na historické minimum. Omezení má trvat do 2. září.

Na Baťův kanál tak nyní v celé jeho délce včetně říčních úseků mohou vyplout pouze lodě s ponorem, který nepřesáhne 60 centimetrů. Zároveň se nebudou plavební komory otevírat průběžně podle potřeby, ale vždy jen jednou za hodinu.

Proplouvání všemi plavebními komorami Baťova kanálu tak bude možné vždy mimo pondělí v 9:30 a pak každou hodinu do 17:30, proplouvání bude začínat vždy z dolní rejdy plavební komory.

Vandal otevřel stavidlo, aby zavlažil pozemky u kanálu

Úbytek vody z koryta Baťova kanálu v minulých dnech ještě prohloubil neznámý pachatel. Pracovníci Povodí Moravy provádějící údržbu na plavební komoře v Babicích v pondělí ráno zjistili, že nad komorou někdo po odstranění zámku zdvihl jednu polovinu stavidla, které slouží k napouštění bývalého zavodňovacího příkopu.

„Tímto činem se zřejmě neznámý pachatel snažil přivést vodu k odstaveným ramenům a nadlepšit tak jejich vodní bilanci či zavlažit přilehlé pozemky. Je pro nás nepochopitelné, že i v tak suchém období, kdy je velmi obtížné zabezpečovat minimální zůstatkové průtoky v řekách pro jejich životaschopnost, se najdu bezohlední občané upřednostňující své zájmy,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy.

„V tomto okamžiku není možné manipulacemi zajistit ani minimální zůstatkové průtoky v Moravě pod jezy, natož na těchto jezech bezpečně zajistit stanovenou plavební hloubku v rejdách plavebních komor Baťova kanálu navazujících na říční úseky,“ upozornil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

„Prázdninová intenzita proplavování navíc způsobuje kolísání hladiny zejména v nadjezí jezu Veselí nad Moravou a Spytihněv, ze kterých jsou oba kanálové úseky Baťova kanálu zásobovány vodou,“ doplnil.

Historicky nejnižší průtoky omezily plavbu poprvé v novodobé historii Baťova kanálu. A provozovatelé lodních linek a půjčoven lodí z toho nejsou nadšení.

„Nemáme pocit, že by všude, především v říčních úsecích, byla situace tak špatná. Opatření zpomalí dopravu. Dá se také čekat, že bude menší zájem hlavně o krátkodobé výpůjčky, každá zpráva o nějakých omezeních tak zapůsobí,“ uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek.

Autor:


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Další z rubriky

Levice ve Zlíně prožila pád, v zastupitelstvu bude chybět ČSSD i KSČM

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

Zlín bude poprvé v novodobé éře bez levicových stran. ČSSD a KSČM čeká ve snaze o návrat do zastupitelstva těžká cesta....

Na Vsetínsku brzy ráno auto srazilo chodce, ten utrpěl vážná zranění

V Liptále u základní škole srazilo auto chodce (21. října 2018).

V brzkých ranních hodinách zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému u nehody v Liptále na Vsetínsku....

Konec dojíždění. Biologickou léčbu rakoviny nabídnou i okresní nemocnice

Ilustrační snímek

Zlínský kraj bude zřejmě první, kde onkologičtí pacienti nebudou muset kvůli specializované léčbě jezdit do jednoho...

Najdete na iDNES.cz