Návrh multifunkčního centra, které by mělo vyrůst na místě budov 24, 25, a 26 v bývalém areálu Svit ve Zlíně. | foto: dokumentace EIA

Baťův areál čeká moderní proměna, bude z něj centrum kultury a vědy

  • 4
Místo, které proslavilo Zlín a udělalo z něj světové centrum obuvi. To je Baťův areál. Brzy se začne s jeho proměnou. Už v příštím roce by měla začít stavba Krajského vzdělávacího a kulturního centra. V plánu jsou další vylepšení včetně výstavby bytů.

Investoři v hlavě nosí velkolepé plány na oživení celého prostoru, i když zatím většinou existují jen v hrubých obrysech na papíře. Motivovala je rekonstrukce křižovatky Antonínova, která se po dokončení na jaře 2011 stane spojnicí do areálu, jenž byl dosud špatně dostupný.

Jedním z takových projektů je stavba multifunkčního obchodního a kancelářského centra s parkovacím domem na místě budov 24, 25 a 26, které by šly k zemi. V dokumentaci k projektu se píše o začátku stavby v roce 2011.

Návrh multifunkčního centra, které by mělo vyrůst na místě budov 24, 25, a 26 v bývalém areálu Svit ve Zlíně.Návrh multifunkčního centra, které by mělo vyrůst na místě budov 24, 25, a 26 v bývalém areálu Svit ve Zlíně.

"Máme v ruce nějaké studie, ale ještě je velice předčasné mluvit o tom, jak by to mělo přesně vypadat a kdy by se mělo začít," odmítá potvrdit datum Martin Jarolím, předseda představenstva společnosti Obchodní centrum Zlín (OC Zlín), která vlastní část areálu.

S kulturním centrem se začne příští rok

Multifunkční centrum by mělo vyrůst vedle 14. a 15. budovy, které rovněž čeká proměna. Vznikne tady Krajské vzdělávací a kulturní centrum, jež se stane domovem pro Krajskou galerii výtvarného umění ve Zlíně, Krajskou knihovnu Františka Bartoše a Muzeum jihovýchodní Moravy.

Projekt za 900 milionů už má územní rozhodnutí a vyřizují se doklady pro stavební povolení, aby stavba mohla příští rok začít. Teprve pak se mohou rozjet další projekty. "Bez toho bychom o žádné investici do těchto míst neuvažovali. Multifunkční centrum sem přitáhne mladé lidi a to je pro nás klíčové," tvrdí Jarolím.

Vizualizace Krajského kulturního centra ve Zlíně. (1. místo)

Vítězná vizualizace Krajského kulturního centra ve Zlíně.

Studenty by měl potěšit i další plán na přestavbu 32. budovy, kde dnes nacvičuje několik kulturních spolků. Sídlí tam také Galerie Dvanáctka nebo Kabinet T. "Uvažujeme spolu s univerzitou o variantě krátkodobého bydlení například pro doktorandy," nastínil Jarolím. "Také by tam byly prostory pro volnočasové aktivity, například vysokoškolský klub."

Univerzita chce byty, dráhy nádražní budovu

Univerzita Tomáše Bati nechce avizovaný projekt komentovat, protože konkrétní projekt s OC Zlín ještě nemá dohodnutý. "Zvažujeme spolupráci v oblasti ubytování a volnočasových aktivit studentů. Detailněji se zatím nedokážeme vyjádřit," uvedla mluvčí školy Andrea Kadlčíková.

Oživení by se měl dočkat i prostor u autobusového nádraží. Z mapy zmizí proslulý Baťák, kde se dřív koupaly generace Zlíňanů a po krachu koupaliště tam zabrali místo trhovci. Teď je opuštěný a čeká na dotaci Evropské unie. Pokud ji univerzita coby žadatel dostane, postaví tam supermoderní laboratorní centrum technologické fakulty za víc než půl miliardy.

Lidé ze Zlína se snad také dočkají nového vlakového nádraží. "Starou budovu zbouráme a vznikne nová, která bude splňovat moderní parametry včetně komerčních prostor," nastínila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Nic není jisté, areál hlídají památkáři

Jak to, že najednou dráhy uvažují o takovém luxusu? Do hry totiž vstoupil soukromník, znovu je to OC Zlín. "Byly by to prostory jednadvacátého století, kdy při čekání na vlak nebo autobus si může člověk sednout, dát si kafe, koupit si rohlík a noviny," upřesnil Jarolím. Jenže tento projekt je hodně nejistý. Je závislý na elektrifikaci trati, na kterou momentálně nejsou peníze.

Investoři při svých úvahách musejí počítat ještě s jedním faktorem. S názorem památkářů. Baťův areál leží v městské památkové zóně, a pokud někdo plánuje přestavbu, demolici nebo jakýkoliv jiný zásah, musí získat příslušné povolení.