Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Známá tovární zeď ve Zlíně je opravená, chybí jí už jen baťovská hesla

  10:27aktualizováno  10:27
Sto metrů dlouhý úsek baťovské zdi ve Zlíně, která oddělovala tovární areál od zbytku města, je nový. Schází jen zeď popsat baťovskými hesly. Završuje se tak snaha místních osobností zachovat tento artefakt. Soukromá firma už za práce zaplatila 300 tisíc korun.

Zeď u továrního areálu ve Zlíně na třídě Tomáše Bati má za sebou rekonstrukci. | foto: Luděk Ovesný

Ještě letos na jaře se baťovská zeď nedaleko centra Zlína vykláněla na chodník, padaly z ní cihly a drolila se omítka. Navíc ji "zdobila" díla sprejerů. Problém dočasně vyřešila až značka, jež zakazovala vstup na chodník.

Dnes už tudy můžou lidé opět chodit. A beze strachu, že je zraní cihla. Navíc Zlín získal důstojnou připomínku, která odkazuje na jeho zlaté časy, jež budou navždy spojené s příjmením Baťa.

Fotogalerie

Sto metrů dlouhá zeď, která dříve oddělovala město od továrny, je opravená. Možná přesněji: rozebraná a postavená znova. Ale původně.

"Chtěli jsme zachovat co nejvíc její autenticitu," uvedl Zbyněk Rozsypal, obchodní ředitel Kovárny Viva, která stěnu i pozemek pod ní vlastní. "Na dostavbu jsme použili identickou technologii a cihly z původní zdi, kterou dělníci rozebírali ručně," přiblížil.

Na vrcholu přes dva metry vysoké stěny jsou stejně jako v minulosti i střepy: opatření proti zlodějům. Kromě toho, že byla hranicí mezi dvěma světy (obytnou částí města a továrnou), plnila zeď i bezpečnostní funkci.

Zatím ji ale nezdobí v rámci zachování původnosti baťovská hesla, jež by tam rády viděly osobnosti, které před dvěma lety sepsaly petici za její záchranu.

Baťovská zeď

Přes dva metry vysoká zeď vznikla ve 20. letech minulého století při budování fabriky. Oddělovala rušnou výrobní část města od klidné, kde byla zástavba obytných domů. Na zdi byla za časů Bati i po znárodnění podniku nejrůznější hesla. Po roce 1989 ale začala obuvnická výroba v areálu skomírat a zeď se na mnoha místech nevyhnula bourání.

"Jsem nadšený, že se zeď povedlo opravit," neskrývá radost architekt a jeden z iniciátorů akce Ivan Bergmann. "Zatím je to ale jen ohrazení, které až s baťovskými hesly získá smysl," myslí si. Podle něj by zde mohla být také informační tabule, jež by vysvětlovala význam zdi.

"Novodobý Zlín si nemůže dovolit likvidovat vzpomínky na to, z čeho vznikl," je přesvědčený i spisovatel Antonín Bajaja.

Práce nebyly jednoduché

Podle osobností, mezi nimiž je vysokoškolský pedagog Petr Hlaváček či historik David Valůšek, by mohla stěnu zdobit kdysi slavná baťovská hesla: Buď práci čest!, Vesele vpřed anebo Šetřete slovy.

"Jako první bych dal: Buď práci čest! Protože právě díky pracovitosti místních lidí město vzniklo," připomněl Bajaja. Kovárna Viva ale s malováním hesel zatím váhá. Hledá ta pravá, obsahově i graficky.

"Víme, že lidé si tam hesla přejí. Je ale třeba vybrat taková, která by měla význam i pro současnost," uvažuje Rozsypal.

To podle něho třeba slogan Buď práci čest! splňuje. Upozorňuje ale i na to, že před stěnou dnes na rozdíl od skoro sto let staré minulosti stojí vzrostlé stromy, které budou nápis částečně clonit. A ztvárnění hesel nebude úplně levná záležitost. Kovárna Viva zatím do opravy zdi investovala 300 tisíc korun.

Nebylo to totiž nic jednoduchého. Už samotným úpravám předcházely pečlivé přípravy. Detailní průzkum ukázal, že v části původní zdi (úsek 20 metrů) chyběly stabilní základy, které během desítek let poškodily voda a mráz. Proto ji tady bylo třeba nejprve zpevnit.

Se zachováním části ohrazení souhlasila hlavní zlínská architektka Dagmar Nová. "Tak jako se dřív bouraly hradby, když se stará města postupně rozšiřovala, tak tady se v posledních letech bourala tovární zeď. A továrna se díky tomu už stala součástí města," uvedla před časem Nová.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Zlínský mrakodrap čeká obnova, vylepšené budou i výtahy včetně páternosterů

27.11.2017  Zlín, mrakodrap, 21. budova, areál Svit, výtah, paternoster

Velkou proměnou projde 21. budova v továrním areálu ve Zlíně, v níž sídlí hejtmanství nebo finanční úřad. Stavební...

Najdete na iDNES.cz