Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Známá tovární zeď ve Zlíně je opravená, chybí jí už jen baťovská hesla

  10:27aktualizováno  10:27
Sto metrů dlouhý úsek baťovské zdi ve Zlíně, která oddělovala tovární areál od zbytku města, je nový. Schází jen zeď popsat baťovskými hesly. Završuje se tak snaha místních osobností zachovat tento artefakt. Soukromá firma už za práce zaplatila 300 tisíc korun.

Zeď u továrního areálu ve Zlíně na třídě Tomáše Bati má za sebou rekonstrukci. | foto: Luděk Ovesný

Ještě letos na jaře se baťovská zeď nedaleko centra Zlína vykláněla na chodník, padaly z ní cihly a drolila se omítka. Navíc ji "zdobila" díla sprejerů. Problém dočasně vyřešila až značka, jež zakazovala vstup na chodník.

Dnes už tudy můžou lidé opět chodit. A beze strachu, že je zraní cihla. Navíc Zlín získal důstojnou připomínku, která odkazuje na jeho zlaté časy, jež budou navždy spojené s příjmením Baťa.

Fotogalerie

Sto metrů dlouhá zeď, která dříve oddělovala město od továrny, je opravená. Možná přesněji: rozebraná a postavená znova. Ale původně.

"Chtěli jsme zachovat co nejvíc její autenticitu," uvedl Zbyněk Rozsypal, obchodní ředitel Kovárny Viva, která stěnu i pozemek pod ní vlastní. "Na dostavbu jsme použili identickou technologii a cihly z původní zdi, kterou dělníci rozebírali ručně," přiblížil.

Na vrcholu přes dva metry vysoké stěny jsou stejně jako v minulosti i střepy: opatření proti zlodějům. Kromě toho, že byla hranicí mezi dvěma světy (obytnou částí města a továrnou), plnila zeď i bezpečnostní funkci.

Zatím ji ale nezdobí v rámci zachování původnosti baťovská hesla, jež by tam rády viděly osobnosti, které před dvěma lety sepsaly petici za její záchranu.

Baťovská zeď

Přes dva metry vysoká zeď vznikla ve 20. letech minulého století při budování fabriky. Oddělovala rušnou výrobní část města od klidné, kde byla zástavba obytných domů. Na zdi byla za časů Bati i po znárodnění podniku nejrůznější hesla. Po roce 1989 ale začala obuvnická výroba v areálu skomírat a zeď se na mnoha místech nevyhnula bourání.

"Jsem nadšený, že se zeď povedlo opravit," neskrývá radost architekt a jeden z iniciátorů akce Ivan Bergmann. "Zatím je to ale jen ohrazení, které až s baťovskými hesly získá smysl," myslí si. Podle něj by zde mohla být také informační tabule, jež by vysvětlovala význam zdi.

"Novodobý Zlín si nemůže dovolit likvidovat vzpomínky na to, z čeho vznikl," je přesvědčený i spisovatel Antonín Bajaja.

Práce nebyly jednoduché

Podle osobností, mezi nimiž je vysokoškolský pedagog Petr Hlaváček či historik David Valůšek, by mohla stěnu zdobit kdysi slavná baťovská hesla: Buď práci čest!, Vesele vpřed anebo Šetřete slovy.

"Jako první bych dal: Buď práci čest! Protože právě díky pracovitosti místních lidí město vzniklo," připomněl Bajaja. Kovárna Viva ale s malováním hesel zatím váhá. Hledá ta pravá, obsahově i graficky.

"Víme, že lidé si tam hesla přejí. Je ale třeba vybrat taková, která by měla význam i pro současnost," uvažuje Rozsypal.

To podle něho třeba slogan Buď práci čest! splňuje. Upozorňuje ale i na to, že před stěnou dnes na rozdíl od skoro sto let staré minulosti stojí vzrostlé stromy, které budou nápis částečně clonit. A ztvárnění hesel nebude úplně levná záležitost. Kovárna Viva zatím do opravy zdi investovala 300 tisíc korun.

Nebylo to totiž nic jednoduchého. Už samotným úpravám předcházely pečlivé přípravy. Detailní průzkum ukázal, že v části původní zdi (úsek 20 metrů) chyběly stabilní základy, které během desítek let poškodily voda a mráz. Proto ji tady bylo třeba nejprve zpevnit.

Se zachováním části ohrazení souhlasila hlavní zlínská architektka Dagmar Nová. "Tak jako se dřív bouraly hradby, když se stará města postupně rozšiřovala, tak tady se v posledních letech bourala tovární zeď. A továrna se díky tomu už stala součástí města," uvedla před časem Nová.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Další z rubriky

Ve Zlínském kraji je přes 11 tisíc volných míst, zaplňují je cizinci

Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek)

Firmy ve Zlínském kraji chtějí zaměstnat přes 300 ukrajinských dělníků. Žádostí je skoro nejvíc v České republice....

Kraj hledá dopravce, kteří nabídnou moderní autobusy a více spojů

Ilustrační snímek

Zlínský kraj po dvou letech otevřel upravené výběrové řízení na autobusové dopravce, kteří začnou vozit cestující na...

Najít kvalitního učitele je problém, shodují se ředitelé škol

Ilustrační snímek

Školy čeká rozsáhlá generační obměna. Kantoři totiž stárnou, například ve Zlínském kraji jich za pár let bude polovina...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz