Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Baťovi zaměstnanci nacházeli pod stromečkem štědré prémie a boty

  15:41aktualizováno  15:41
Pamětníci vzpomínají, jaké byly Vánoce v prvorepublikovém Zlíně za Baťů. Lidé chodili na společné štědrovečerní večeře, prodejny s botami ve městě byly krásně vyzdobené a zaměstnanci dostávali štědré prémie.

Stavba vánočního stromu Československého červeného kříže na náměstí Práce ve Zlíně v roce 1934. | foto: Státní okresní archiv Zlín

Hledání informací o tom, jak Baťovi zaměstnanci prožívali za první republiky vánoční svátky, ale na začátku připomínalo detektivku. "Nevím o nikom, kdo by zkoumal přímo toto téma," přemýšlel ředitel okresního archivu na Klečůvce David Valůšek.

Poslední žijící pamětníci byli ve třicátých letech teprve děti. Nějaké vzpomínky na Vánoce ale přece jen mají.

"Můj otec byl nadmistr ve fabrice a před svátky jezdil do prodejen v Brně, kde pomáhal jejich vedoucím s organizací práce. Takový byl tehdy o Baťovy boty zájem," líčí 84letý Jindřich Jahůdka ze Zlína.

Tip na dárek: boty značky Baťa

Firemní časopisy Sdělení a Zlín byly plné reklam na boty od Baťů. Tomáš Baťa totiž zastával názor, že když si od něj zaměstnanci koupí boty, bude to výhodné pro ně i pro firmu, která tím vydělá.

Hlavní prodejna na zlínském náměstí Práce o Vánocích v roce 1936.

Hlavní prodejna na zlínském náměstí Práce o Vánocích v roce 1936.

"Celá rodina kupovala na Vánoce boty u Bati pro babičky i tetičky. Bylo to opravdu levnější," řekla Věra Kolková, jejíž otec pracoval ve zlínské jízdárně, kde se učil jezdit i Tomáš Baťa junior.

"Prodejny byly krásně nazdobené. Nebyly tam stromy, to se ještě asi nedělalo, ale všude byly větvičky se zvonky, které cinkaly. Všechno zboží také prodavači balili do dárkových vánočních krabic a papíru," vybavuje si Kolková.

Také o mladé lidi z Baťovy školy práce bylo dobře postaráno. Ti, kteří nemohli odjet na Vánoce domů, protože byli z daleka, měli na Štědrý den společnou večeři.

Například v roce 1938 se štědrovečerní večeře ve Společenském domě účastnil Jan Antonín Baťa i tehdejší ministr veřejných prací Dominik Čipera, který Zlínu dřív starostoval. Počítalo se, že přijde 140 absolventů Baťovy školy práce. Nakonec jich bylo pět set.

Statisíce na "lepší Vánoce"

Firma byla oblíbená i proto, že za dobrou práci dokázala řádně odměnit. V roce 1930 rozdal Tomáš Baťa mezi pracovníky vánoční prémie v celkové výši 775 tisíc korun. "Příplatek má umožniti lepší užití vánoční dovolené," píše se ve firemním časopise.

"Byla jsem u Bati první rok a už coby patnáctiletá jsem vydělala tolik, že jsem mohla nakoupit pořádné dárky," chválila Jindřiška Jabůrková ze Zlína.

"Táta se holil břitvou a já jsem mu koupila holicí strojek. Měl z něj velikou radost a pečlivě ho opatroval. Stejně tak maminka, která dostala karafu na likér," usmála se.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích

Kolonáda v Lázních Luhačovice.

Formální chyba zastavila výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci kolonády v Luhačovicích. Práce, které mají stát přes...

Najdete na iDNES.cz