Areál Baťovy nemocnice ve Zlíně

Areál Baťovy nemocnice ve Zlíně | foto: KNTB Zlín

Nemocnice ve Zlíně si polepší. Nemusí omezovat péči a zbaví se ztráty

  • 0
Za operace a péči by měla krajské nemocnice ve Zlíně dostat více peněz než dosud. Podle ředitele Bohuslava Škubala se na tom domluvili se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Ve Zlíně by se tak do čtyř let mohli zbavit vysoké ztráty.

Pacienta by to možná nemuselo vůbec zajímat. Jak nemocnice hospodaří se však na péči o nemocné může zásadně projevit.

Pro ty, které čeká pobyt ve zlínském špitále, má její vedení po letech konečně dobrou zprávu.

Zlínská nemocnice

Je největší v kraji a jednou z deseti největších v zemi. Jediným akcionářem je Zlínský kraj.

Hospodaření je v posledních letech výrazně ztrátové. V roce 2009 skončilo ztrátou ve výši 180 milionů korun, v roce 2010 ve výši 170 milionů. Pro loňský rok je plánovaná ztráta 60 milionů.

Zaměstnává více než dva tisíce pracovníků a ročně hospitalizuje přes 40 tisíc pacientů. Má dvanáct specializovaných center.

"Jsem optimista, do čtyř let bychom mohli být v černých číslech," prohlásil ředitel krajské nemocnice ve Zlíně Bohuslav Škubal.

V praxi to znamená, že už by se neměl opakovat krizový rok 2009. Tehdy skončilo hospodaření nemocnice téměř 200milionovou ztrátou a hrozil dokonce prodej špitálu nebo konkurz.

K optimistické budoucnosti má teď vedení nemocnice zřejmě důvod.  Po posledních jednání s největší českou zdravotní pojišťovnou to vypadá, že do kraje začne posílat více peněz, než tomu bylo dosud. VZP totiž proplácí operace a další výkony každé nemocnici v republice jinak.

Částku tvoří takzvaná základní sazba podle historicky daných skutečností. Ta se pohybuje mezi patnácti a pětapadesáti tisíci korunami za operaci.

Problém je, že za stejnou operaci tak dostávají nemocnice různé peníze. A ve Zlínském kraji na tom nejsou právě nejlíp. Naopak si několik let stěžují na to, že dostávají skoro nejméně z republiky.

Hradišťská nemocnice dostávala za výkon o tisíce korun víc

Podle deníku Insider, který neveřejné informace získal, posílala VZP do tří krajských nemocnic zhruba 25 tisíc korun za výkon, do uherskohradišťské o 9 tisíc víc.

"Ty údaje odpovídají. Byli jsme skutečně velmi podhodnocení," potvrdil nový radní za zdravotnictví a zlínský lékař Lubomír Nečas.

Od příštího roku by se situace měla změnit. "Máme ústně dojednáno, že dostaneme vyšší základní sazbu," konstatoval spokojeně Škubal.

Tím pádem bude mít nemocnice více příjmů a postupně může snižovat vysokou ztrátu z minulých let.  Už za loňský rok by měla být jen ve výši 60 milionů korun, což je výrazně méně než před třemi lety.

Zlínská nemocnice navíc s největší pravděpodobností uzavře s VZP smlouvu, která na pět let zajistí pacientům prakticky stejnou péči jako dosud. Lůžek sice ubude, ale spíš tam, kde zatím přebývaly.

Změny v kraji: Vsetínsko zůstane bez infekčního oddělení

Nic zásadního by se nemělo změnit ani v nemocnici v Uherském Hradišti. "Smysluplné omezování lůžek děláme několik let," prohlásil ředitel Antonín Karásek.

Jen se hradišťské nemocnici nepodařilo u pojišťovny prosadit nakoupení angiolinky, tedy zařízení, které pomáhá kardiakům.

"Není to potřeba, tuto péči už zajišťuje kardiocentrum ve Zlíně," oznámil stanovisko VZP mluvčí pojišťovny Jiří Rod.

S částečnou změnou se po uzavření smluv s pojišťovnou musejí smířit pacienti na Vsetínsku. Diskutovaná porodnice sice zůstane. ale infekční oddělení už se naplno nerozjede. V provozu zůstane jen ambulance.

"Pacienty, kteří nutně potřebují izolaci na infekčním, u nás hospitalizovat nebudeme," upřesnila mluvčí Lenka Plačková.

Nové smlouvy platné na pět let by krajské nemocnice měly dostat v nejbližších týdnech.