Výroba obuvi v Dolním Němčí zažije znovu rozkvět. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Baťa shání ševce. Část výroby z Číny a Indie přesouvá na Moravu

  • 37
Firma Baťa posílí výrobnu v Dolním Němčí na Uherskohradišťsku. Právě tam přesune část výroby z Číny a Indie a zaměstná desítky lidí, aby urychlila cestu k zákazníkům. Daří se i jiným obuvníkům ve Zlínském kraji. Sehnat zručného ševce je ale velký problém.

Před čtyřmi lety chybělo málo a z Evropy zmizela jediná výrobna obuvi značky Baťa. Teď se ukazuje, že dílna v Dolním Němčí má pro budoucnost nadnárodní společnosti velký význam.

"Část sortimentu z Číny a Indie budeme zase vyrábět v Česku," potvrdil ředitel slovácké části podniku František Bělíček.

A v Česku v tomto případě znamená v Dolním Němčí. Pro malou továrnu, která dává práci 140 lidem a vyrábí hlavně vycházkovou obuv, to znamená velké změny.

Přesun výroby bude postupný, ale v konečné fázi by se v malé obci mělo za pár let vyrábět až milion párů bot ročně. Tedy podobné množství jako před čtyřiceti lety, kdy továrna zaměstnávala 600 lidí. Dnes z tohoto místa odchází zhruba 270 tisíc párů ročně.

Zrychlení cesty k zákazníkovi

Důvod je pochopitelný. Po letech, kdy společnost výrobu ve větší míře přesunula z původních dílen do Asie, zjišťuje, že to není zase tak výhodné.

"Nemůžeme konkurovat cenám z Číny, ale na druhou stranu boty od nás se k evropskému zákazníkovi dostanou mnohem dříve. A to firma chce," vysvětlil Bělíček.

Od první myšlenky přes výrobu a nabídku v prodejně tak neuplynou dlouhé měsíce, ale jen týdny.

"Přistupují k tomu i jiné firmy, třeba v Německu," upozornila tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová.

Na šití bot nejsou lidi

První zvýšení výroby bude znamenat práci pro zhruba třicet lidí. Další potřebuje firma už teď. Najít zručné zaměstnance ale není jednoduché. Stěžují si na to i jiní výrobci.

"Kvalifikace se vytrácí, obory jsou zrušené, je to problém," upozornil majitel firmy Fare ve Valašských Kloboukách Alois Šůstek.

Společnost, která se zaměřuje na vycházkové dětské boty, zaměstnává na Valašsku 80 lidí. Zakázky jí každým rokem přibývají, takže v posledních pěti letech vždy o deset až dvacet procent zvýšila výrobu. Jen loni poslala k zákazníkům 120 tisíc párů bot.

Daří se i jiným obuvnickým firmám. Třeba společnost D. P. K., která se nedávno přestěhovala do Napajedel, ušije 30 tisíc párů za rok a v Praze otevřela už třetí vlastní prodejnu. Jako jedni z mála českých výrobců umí udělat boty pro děti, které vyhovují náročným testům kvality.

Nové zaměstnance shání těžce. "Výroba obuvi je hlavně o práci rukama, ale to si lidé odvykli," zhodnotil majitel firmy Petr Kubát.

Od každé barvy maximálně 500 párů bot

V baťovské výrobně v Dolním Němčí už museli některé zájemce o práci i odmítat. "My je sice umíme zaučit a zacvičit, ale některým to prostě nejde," vysvětlil Bělíček.

Zručné pracovníky bude potřebovat už od března. Tehdy by totiž měla začít fungovat specializovaná minidílna. Nové stroje za miliony korun už má firma koupené a co nevidět dorazí na Moravu.

Místo, kde dílna vznikne, už je také vybrané. "Zůstala tady celá továrna, takže vlastní prostory máme," upřesnil Bělíček.

Dílna dá práci šesti až deseti lidem. Ti budou šít malé série obuvi, které poputují do těch nejlepších prodejen v Evropě. A to proto, že půjde o žhavé novinky. V Dolním Němčí mají vyrobit od každé barvy 300 až 500 párů.