Pracovna zlínského obuvníka Tomáše Bati v jeho vile.

Pracovna zlínského obuvníka Tomáše Bati v jeho vile. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

„Baťa je už známý dost,“ odmítá ministerstvo podobiznu obuvníka na známce

  • 6
Přestože od tragické smrti světoznámého obuvníka ze Zlína Tomáše Bati uplynulo v úterý už 79 let, jeho obdivovatelé se dosud nedočkali továrníkovy podobizny na známce. Ministerstvo průmyslu a obchodu návrh opakovaně zamítá. Český obuvník je prý známý dost i bez ní. Ve Zlíně to všichni vnímají jako ohromnou křivdu. Na známkách přitom vyšel třeba maxipes Fík či zlatý retrívr.

"Samozřejmě, že nás to moc mrzí," říká Jindřich Jahůdka, jeden z absolventů proslulé Baťovy školy práce.

Právě on pamatuje předchozí odmítnutí tehdejšího ministerstva informatiky. "Dost jsme se o to snažili společně s městem a Nadací Tomáše Bati," vzpomíná Jahůdka.

První návrh byl zamítnut s tím, že Baťa není světová osobnost

Baťovci se o vydání známky s legendárním podnikatelem snaží už od roku 1995. Poprvé navrhli ministerstvu hospodářství zařazení známky s portrétem Tomáše Bati do edičního plánu na rok 1996, na který připadalo 120. výročí jeho narození.
Neuspěli. Prý proto, že Baťa není světoznámá osobnost.

Zlínský obuvnický podnikatel Tomáš Baťa se synem Tomášem

Návrh neprošel ani o deset let později u komise, ve které jsou výtvarníci, historici a pracovníci ministerstev. "Ti o návrzích rozhodují," potvrdil Jiří Řehola, ředitel odboru poštovních služeb a služeb informační společnosti ministerstva průmyslu a obchodu, které má v současnosti vydávání známek na starosti.

A proč se podobizna Tomáše Bati na známkách doposud neobjevila? "Tomáš Baťa je známá osoba, která má dostatek prostoru v jiných způsobech propagace. Myslíme si, že je lepší propagovat i méně známé osobnosti," přidal pozoruhodné zdůvodnění Řehola.

Tomáš Baťa tak má na rozdíl od třeba Vlasty Buriana, Emila Zátopka či Sigmunda Freuda smůlu.

Řehulova slova vyvolala ve Zlíně poprask. "Komisi bych doporučil, aby si prostudovala dějiny a zjistila, co Tomáš Baťa udělal pro český stát," zlobí se ředitel Nadace Tomáše Bati Pavel Velev. "Hlavně, že vlastní známku má dnes i Fifinka ze Čtyřlístku," dodal ironicky.

Baťu zvěčnili na známce například v Německu

Pikantní na celé záležitosti je to, že v Německu Tomáš Baťa svou známku má. "Vyšla právě v roce 2006 a je v eurech," popsal ji ředitel Baťovy nadace Velev.

Měl by mít Tomáš Baťa vlastní známku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. srpna 2011. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 340
Ne
Ne 34

Filatelistická rarita vyšla v limitovaném nákladu šesti tisíc kusů. Po neúspěchu na české straně totiž do Zlína přijel zástupce pražské Poštovní tiskárny cenin a nabídl pomoc. Tiskárny spolupracují s německou poštovní společností ASD, která byla ochotna známku vydat.