Josef Bublík z Bánova odešel v zimě 1939 bojovat proti nacistickému Německu. Z války se nevrátil, zemřel v roce 1942 po atentátu na Reinharda Heydricha. | foto: Radek Bartoníček, MF DNES

Bánov uctil Josefa Bublíka. Muže, který zemřel s atentátníky na Heydricha

  • 1
U školy v Bánově na Slovácku je od středy pamětní deska, věnovaná Josefu Bublíkovi. Místní rodák ve 22 letech padl společně s dalšími šesti parašutisty v červnu 1942 v pravoslavném kostele Cyrila a Metoděje v Praze. Tři z těchto parašutistů zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Josef Bublík patřil mezi parašutisty, kteří byli vysazeni na území okupovaného Československa s cílem provádět v týlu nepřítele záškodnické akce. Byl součástí operace BIOSCOP, kterou s Bublíkem tvořil ještě Jan Hrubý a Bohuslav Kouba. Jejich úkolem bylo vyhazovat vlaky na trati Brno - Trenčianská Teplá a dělat sabotáže ve zbrojovkách v Uherském Brodě, Bojkovicích, Slavičíně a Vsetíně.

V době atentátu na Heydricha ale vojáci byli převeleni do Prahy a čelili v pravoslavném kostele mnohonásobné přesile Němců. Kromě Bublíka, Hrubého a Kouby zemřeli v kostele také Jan Valčík, Adolf Opálka, Josef Gabčík a Jaroslav Švarc.

Kromě Josefa Bublíka se do boje za svobodu proti nacistům v zimě 1939 připojilo dalších jedenáct mladíků z Bánova. Dnes žije poslední z nich, jednadevadesátiletý Alois Píška, který bojoval ve Francii i Anglii. Po návratu byl v roce 1948 komunisty propuštěn z armády a opět se vrátil do Anglie. Tam žije dodnes, na odhalení pamětní desky Josefa Bublíka ale do Bánova přijel a byl tady vřele vítán.