Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bagrování Luhačovické přehrady může zastavit spor o nepovolenou cestu

  12:21aktualizováno  12:21
Obec Dolní Lhota hodlá zastavit vyvážení bahna vybagrovaného z Luhačovické přehrady. Cestu, po které nákladní auta vozí sediment na skládku, totiž stavbaři rozšířili načerno. Místní zastupitelé se nyní rozhodli, že dokud nebude problém vyřešený, vyvážení bahna zastaví.

Bagrování bahna z Luhačovické přehrady. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Průměrně každé tři minuty se na silnici z Luhačovic do Dolní Lhoty objeví tatra s plnou korbou hlíny. Jede do Dolní Lhoty, zatáčí vlevo k fotbalovému hřišti a stoupá po prašné polní cestě až ke skládce, kde svůj náklad vysype.

Tak vypadá čištění Luhačovické přehrady, které už naplno začalo. Jenže problémy, které tenhle obří projekt za 100 milionů korun provázejí od začátku, nekončí. Cestu z Dolní Lhoty na skládku totiž rozšířili stavbaři načerno.

Bagristé začali těžit bahno na Luhačovické přehradě kvůli čištění nádrže.

"Nikdo se neobtěžoval dát nám vědět, že se tam cesta rozšíří. A také jsme ani nevěděli, že už se vůbec začalo vyvážet," podivuje se majitelka jednoho z pozemků Radka Krajíčková.

A právě proto zastupitelstvo Dolní Lhoty ve čtvrtek večer rozhodlo, že dokud nebude vyřešené, jestli je silnice postavená legálně, nebo ne, vyvážení bahna z přehrady se zastaví. To by ale celé čištění výrazně zpomalilo.

Na vině je zemědělské družstvo, říká stavební firma i obec

Majitelé své pozemky pronajímají Zemědělskému družstvu Olšava. Předseda představenstva družstva Zdeněk Machů se k tomu ale odmítl vyjádřit.

Cestu rozšiřovala stavební firma Rovina Hulín, která sediment na skládku do Dolní Lhoty vyváží. "Chtěli jsme s majiteli pozemků jednat, ale zástupci družstva řekli, že to vyřeší sami," tvrdí ředitel firmy Luděk Černocký.

Na družstvo vinu svaluje i starosta obce Jaroslav Masař. "Družstvo se mělo spojit s majiteli pozemků a vypořádat se s nimi. Bohužel to neudělali," řekl Masař.

Když si ale začali lidé z Dolní Lhoty stěžovat, nabídla jim Rovina Hulín ve středu peníze za pronájem pozemků, přes které cesta vede. "Náš obchodník dohodl, že jim taky něco zaplatí za pronájem pozemku podle metrů čtverečních. Poté pozemek uvedeme do původního stavu, pokud to budou majitelé chtít," uvedl Černocký.

To ale majitele příliš neuklidnilo. "Nám o peníze nejde, chceme vědět, co se opravdu děje," potvrdila Krajíčková.

Cesta nemá povolení, ale bagrování pokračuje

Nyní se přímo na místě sejdou zástupci luhačovického stavebního úřadu, odboru dopravy, životního prostředí a obce Dolní Lhota.

Bagristé začali těžit bahno na Luhačovické přehradě kvůli čištění nádrže.

"Musí se posoudit, zda je to staveništní komunikace nebo trvalá komunikace, jestli to bude povolovat obecní úřad nebo speciální dopravní úřad, případně stavební úřad," vysvětlil ředitel luhačovického stavebního úřadu Vladislav Běhunek. 

Poněkud absurdní je pak na celé situaci fakt, že i bez povolení se dál pilně vyváží. Na bagrování přehrady je totiž ideální počasí, takže se firmy snaží vytěžit bahna co nejvíce.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Najdete na iDNES.cz