Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ateliéry ve Zlíně se přemění na filmové městečko. A bude se víc točit

  9:35aktualizováno  9:35
Skoro jako v Hollywoodu budou za nějaký čas vypadat filmové ateliéry ve Zlíně. V plánu je totiž jejich velká modernizace. Kromě lepšího zázemí pro filmaře se uvažuje i atrakcích pro lidi, kteří se do ateliérů touží jen ze zvědavosti podívat. Evropská unie pošle na zlínský nápad téměř 64 milionů korun.

Budoucí podoba zlínských filmových ateliérů.

O dotaci rozhodl výbor Regionálního operačního programu Střední Morava před několika dny. "Podnikatelský plán je schválený, teď ho musí žadatel ještě dopracovat," upřesnila mluvčí úřadu Renata Škrobálková.

Pokud se představy autorů naplní, vznikne v areálu ateliér pro filmovou tvorbu a dvě budovy pro audiovizi. Jedna z nich rozšíří nabídku nedaleké filmové školy a ve Zlíně by se nově mohli učit budoucí produkční nebo publicisté. V další budově by vzniklo například zázemí pro filmové štáby.

Modernizace filmových ateliérů je rozdělená na 19 projektů a dokončena by mohla být za čtyři roky. Například počítá s tím, že v ateliérech bude centrální pěší zóna neboli filmový bulvár. Na něm vznikne místo pro odpočinek návštěvníků i studentů filmové školy.

Trasa pro návštěvníky seznámí lidi s historií i osobnostmi

Když na kopec nad Zlínem přijede o víkendu rodina s dětmi, bude mít možnost projít návštěvnickou trasu. Na ní se zajímavým způsobem seznámí s historií ateliérů, s tvůrci, kteří ve Zlíně začínali, i s těmi, kteří poblíž areálu bydleli.

K nim patřili například výtvarnice Hermína Týrlová, zvukař Zdeněk Liška nebo režisér Elmar Klos. "Návštěvníci by se mohli podívat přímo na tvorbu," potvrdil plány ředitel ateliérů Zdeněk Skaunic.

Vizualizace vzdělávacího pavilonu v areálu zlínských filmových ateliérů.
Vizualizace nového vstupního pavilonu do zlínských filmových ateliérů.

Právě on stojí za myšlenkou nabídnout Zlín filmovým tvůrcům. Proto by se časem mělo z areálu stát plně vybavené filmařské městečko. "Plán, který máme, z něj udělá výjimečné místo. Podobných v Evropě moc není," prohlásil Skaunic.

Už letos na podzim by měly stavební firmy opravovat a stavět budovy podle návrhů renomovaných architektů. Vedení ateliérů chce totiž zachovat baťovskou tradici, kterou na kopci založil architekt Vladimír Karfík, František Gahura nebo Zdeněk Plesník.

Vedení ateliérů plánuje, že po modernizaci bude na kopci namísto současných 350 pracovat asi dvakrát víc zaměstnanců. Nabídnou jim totiž veškerý servis na jednom místě. Na kopci nad Zlínem by měly v budoucnu vznikat nejen animované filmy, které tady mají velkou tradici, ale také seriály. Přestavba areálu přijde na 800 milionů korun. Část zaplatí dotace, část investoři.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Řeku Moravu byste před 200 lety nepoznali, říká specialista na mokřady

Mokřad u Slováckých strojíren. Na tomto místě se promyšleně obnovily a částečně...

Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině, umějí ji v přírodě zadržet a poskytují vhodné podmínky pro život...

O armádní zálohy je zájem, hlásí se právníci i učitelé

Cvičení aktivní zálohy Armády České republiky v areálu České zbrojovky v...

Padesát míst aktivní zálohy zbývá obsadit pěší rotě Krajského vojenského velitelství ve Zlíně. Zájem mají lidé napříč...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Najdete na iDNES.cz