Po vzniku rekrutačního střediska ve Zlíně má armáda pokrytou celou zemi

  16:30aktualizováno  16:30
Armáda otevřela ve Zlíně krajské náborové středisko. K dispozici bude zájemcům o profesionální vojenskou kariéru i aktivní zálohy. Ve Zlínském kraji je zájem o vojsko nebývale velký.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Do budovy zlínského Centroprojektu povedou napříště kroky těch, kteří se chtějí stát profesionálními vojáky nebo mají zájem rozšířit řady aktivních záloh. Nově otevřené rekrutační pracoviště ve Zlínském kraji dosud chybělo.

„Lidé odsud museli jezdit do Brna, což pro ně bylo komplikovanější,“ vysvětlila brigádní generálka Lenka Šmerdová.

Armáda se má v budoucnu rozrůstat a do roku 2025 počítá s 24 200 vojáky. Nyní je přitom zhruba 3500 lidí pod ideálním stavem. I když ročně přijme kolem dvou tisícovek nových vojáků, reálný přírůstek je zhruba poloviční kvůli odchodům do důchodu.

I proto nyní armáda otevřela rekrutační pracoviště nejen ve Zlíně, ale také v Karlových Varech a Hradci Králové. „Od října tak máme republiku pokrytou,“ pochvaluje si Šmerdová.

Zájem o armádu je větší než jinde

Ve Zlínském kraji je zájem o armádu nebývale velký. „Potenciál tady skutečně je, přestože zde s výjimkou centra zdravotnického zásobování v Bystřici pod Hostýnem nezůstal žádný vojenský útvar,“ sdělil ředitel Krajského vojenského velitelství ve Zlíně Petr Potyka.

Zatímco třeba ve zmíněném Karlovarském kraji nastoupilo během posledních pěti let do služby jen 98 lidí z bezmála 600 zájemců, ve Zlínském kraji jsou počty několikanásobně vyšší. Civilistů přišlo za stejnou dobu 1 652, z nich 428 prošlo sítem fyzických a zdravotních testů a dostalo se do armády.

„Je dobře, že jde armáda tomuto zájmu vstříc,“ dodal Potyka.

Kromě zdatnosti je podmínkou pro vstup do armády také věk nad 18 let, státní občanství a minimálně výuční list. Uplatnění v armádě však mají samozřejmě i absolventi maturitních oborů či vysokých škol. Na oboru nezáleží.

Výhodu mohou mít absolventi střední policejní školy v Holešově nebo soukromé střední školy ochrany osob a majetku, není to ale podmínkou.

„Armáda má dobře fungující systém vzdělávacích kurzů a víme, že i člověk zcela mimo obor může být výborným vojákem,“ ujistila Šmerdová.

Co zájemce naopak mít nesmí, je stranická příslušnost.

Zájemci se mohou hlásit přes web armády

Horní věková hranice je podle branného zákona 60 let, reálně ovšem rozhoduje fyzický a psychický stav uchazeče nebo uchazečky.

Pro ženy přitom platí stejná kritéria. U fyzických testů jsou totožné disciplíny, jen jiné normy. Sloužit ale mohou u kteréhokoli z útvarů. Aktuálně ženy tvoří 13 procent profesionálních vojáků.

Rekrutační pracoviště ve Zlíně povede nadpraporčice Jarmila Surová. Má zkušenosti s náborem i s působením na zahraničních misích. Celý tým bude tříčlenný.

„I ostatní vojáci, kteří jej tvoří, mají s armádou řadu zkušeností, což je důležité, protože mohou ty zkušenosti předat. Víme, že lidé, kteří přicházejí, chtějí znát příběhy a armádní praxi,“ doplnila Šmerdová.

Zvláštní výhody nemají ani ti, kteří absolvovali před lety základní vojenskou službu. Zúročit mohou hlavně to, že vědí, do čeho jdou, a změna mezi civilním a armádním životem nebude tak prudká.

Povinnost ale skončila v roce 2005 a od té doby se řada věcí, především technika, rapidně změnila. I je tedy čeká na úvod tříměsíční základní výcvik. A právě rekrutéři vysvětlí žadatelům o přijetí do armády všechny podrobnosti. Reagovat budou i na online přihlášky, které mohou zájemci poslat přes speciální aplikaci na webových stránkách armády.

Ve Zlínském kraji je zájem nejen o profesionální kariéru v armádě, ale také o takzvané aktivní zálohy. To jsou civilisté, kteří pravidelně absolvují vojenská cvičení, aby byli v případě potřeby k dispozici.

Za poslední dva roky armádu kontaktovalo přes 500 zájemců z kraje, z nich 187 nakonec přijala.

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Další z rubriky

Toulavý medvěd by se dal snáz vystopovat, kdyby byl sníh, říká ochranář

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

S odhalením pohybu medvěda škodícího na Valašsku by mohl pomoci první letošní sníh. Stopy zvířete by pak byly...

Zlínská zoo i skanzen v Rožnově zažívají veleúspěšný rok. I díky podzimu

Velmi dobře snáší nízké teploty ve zlínské zoo například tygr ussurijský.

Teplý podzim lákal k výletům a zvedl návštěvnost turistických cílů ve Zlínském kraji. Například zoologická zahrada ve...

Šíření kůrovce se na Valašsku nedaří dostat pod kontrolu

Kácení stromů napadených kůrovcem v okolí Rožnova pod Radhoštěm

Jsou jen dva možné scénáře. Kůrovcovou kalamitu zastaví mrazivá zima a deštivé jaro. Nebo skončí tehdy, až bude smrkový...

Najdete na iDNES.cz