Plaketka sokolníka je nálezem nevyčíslitelné hodnoty. V Uherském Hradišti bude v květnu k vidění jen díky tomu, že se o ostrahu slíbili postarat policisté. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Archeologické výkopy na Zlínsku ochrání před hledači pokladů policie

  • 1
Archeologické lokality ve Zlínském kraji byly v minulosti častým terčem nájezdů hledačů pokladů. Díky nové dohodě však na naleziště budou bedlivěji dohlížet policisté. Budou také chránit vzácné předměty na výstavách.

Odborníci z Moravského zemského muzea se chystali zkoumat jednu z lokalit ve Starém Městě. A když se na místo vrátili o den později, bylo jasné, že hledat pozůstatky Velké Moravy přišel i někdo jiný.

„Po čase jsme se dověděli, že už odpoledne tam stálo auto a lidé s detektory kovu si místo prošli ještě před námi,“ připomněl tři roky starou událost archeolog Luděk Galuška z Centra slovanské archeologie v Uherském Hradišti.

Přestože i odborníci nakonec na tomto místě našli předměty staré jedenáct století, taková událost už by se stát neměla.

Plaketka sokolníka se stala symbolem Velké Moravy. Pochází z 2.poloviny 9. století a objevena byla v polovině minulého století ve Starém Městě.

Moravské zemské muzeum, které je nejstarší institucí svého druhu v Česku, totiž začne více spolupracovat s krajskou policií ve Zlíně.

Policisté se budou ve větší míře než dosud pohybovat všude tam, kde budou archeologové zkoumat naleziště v otevřeném terénu, i tam, kde mají své depozity nebo kde dočasně uchovávají cenné nálezy.

„Někteří svérázní milovníci historie se pohybují na hraně zákona i za ní. Proto jsme hledali lepší zabezpečení,“ vysvětlil společnou smlouvu ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.

Díky lepší ochraně vystaví i mimořádně cenné nálezy

Policisté ve Zlínském kraji sice žádné krádeže v depozitářích nebo vykradená naleziště neregistrují, zkušenosti ale mají.

„Nekázeň hledačů je obrovská, vnikají na cizí pozemky a působí tam škodu,“ poukázal šéf krajských policistů Jaromír Tkadleček.

Smyslem pomoci má být hlavně předcházení nepříjemným událostem a trestným činům. Proto budou policisté například chránit i vzácné předměty na výstavách. A užitek z toho budou mít hlavně milovníci historie.

„Právě díky této spolupráci s policií totiž budeme moci zájemcům ukazovat nálezy, které jsou jedinečné a mají nevyčíslitelnou hodnotu,“ prohlásil Galuška.

Například letos v květnu vystaví Centrum slovanské archeologie ve svém sídle v Uherském Hradišti plaketku sokolníka. Jde o jedinečný nález v celé střední Evropě, který se stal symbolem Velké Moravy. Pochází z 2.poloviny 9. století a objeven byl v polovině minulého století ve Starém Městě.

Právě kvůli jeho vysoké hodnotě ho ale běžní návštěvníci vidí spíše výjimečně.

Naposledy byl součástí výstavy na Pražském hradě nebo Bratislavském hradě.

V Hradišti ho letos v květnu bude hlídat čestná stráž policie Zlínského kraje. V rámci Noci muzeí bude navíc spolu s moravským muzeem své poklady vystavovat také Slovenská republika a Slovinsko.

Centrum slovanské archeologie sídlí od roku 2013 vedle ředitelství uherskohradišťské policie a navazuje na sedmdesátiletou tradici archeologických výzkumů ve městě a okolí.

Nyní centrum nabízí svým návštěvníkům stálou expozici, která shrnuje hlavní výzkumy a nálezy z celého období existence. Řada z nich patří mezi unikáty a řadí se mezi nejvzácnější doklady období Velké Moravy.