V Uherském Brodě našli archeologové několik hraček pro děti.

V Uherském Brodě našli archeologové několik hraček pro děti. | foto: Slovácké muzeum

Archeologové na Slovácku našli stovky let staré keramické hračky

  • 1
Hliněné a skleněné kuličky, malé nádoby nebo miniaturní kousek vřetena našli odborníci při stavbě polyfunkčního domu v Uherském Brodě. Všechny předměty sloužily před několika staletími jako hračky pro děti. Další nálezy pocházejí z Velehradu a Uherského Hradiště.

„Nejzajímavější je zachovaná keramická soška mužské postavy s realisticky vyobrazenou tváří, účesem i oděvem, sedící na osedlaném koni,“ podotkl vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea Tomáš Chrástek.

Úspěch hradišťských odborníků je o to větší, že právě hračky nenacházejí příliš často.

„Ve srovnání s dalším archeologickým materiálem se objevují výjimečně,“ potvrdil Chrástek.

Den před plánovaným ukončením výzkumu v Uherském Brodě našli odborníci kromě hraček také zbytky objektů z pravěku, vrcholného středověku a novověku.

„Nejstarší osídlení jsme datovali do kultury popelnicových polí,“ konstatoval archeolog Slováckého muzea Jaroslav Bartík.

Nadějně vypadají i práce ve Starém Městě

Velmi cenný objev se před několika dny podařil také na poutním Velehradě. V původním klášterním refektáři, kam mniši chodili na oběd, archeologové ze společnosti Archaia Olomouc objevili zbytky dlažby. Pochází ze 13. století, kdy velehradský klášter vznikl.

Archeologické nálezy ve Zlínském kraji

„To je skutečný unikát, protože jde o vůbec první původní dlažbu nalezenou na stejném místě, na kterém byla položena,“ zdůraznil archeolog Luděk Galuška z Moravského zemského muzea v Brně. Při tomto výzkumu členem komise.

„Většinou podobné prvky najdeme až na druhotném místě,“ dodal.

Do seznamu zajímavých nálezů si odborníci na Slovácku nedávno připsali i největší neolitické sídliště na Uherskohradišťsku za posledních dvacet let. Nachází se mezi Hlukem a Uherským Ostrohem.

„Jde o páté tisíciletí před naším letopočtem, kdy lidé žili v halových domech kůlové konstrukce, stěny byly vypleteny proutím a omazány hlínou,“ připomněl Chrástek.

Nové tajemství vydalo samotné královské město. V centru Hradiště objevili pracovníci torzo středověké hradby i zachovaný zlatý křížek (více o nálezech u Uherského Ostrohu i v Uherském Hradišti čtěte zde).

Slibný je také výzkum, který Moravské zemské muzeum právě v těchto dnech provádí ve Starém Městě. Poblíž místa, na němž se v 9. století zpracovávalo železo, byly nalezeny velkomoravské střepy, keramika i zbytky sídliště.

Nedávný nález archeologů u Uherského Ostrohu:

10. června 2015