ANO v Kroměříži se rozhádalo. Vedení hnutí musí zjistit, kdo je s kým

  9:11aktualizováno  9:11
Situace na kroměřížské radnici se komplikuje. Starosta Jaroslav Němec svým odchodem z hnutí ANO před dvěma týdny rozzlobil vedení oblastní a místní organizace.

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec. | foto: Jana Rohanová, 5plus2.cz

„Teď musíme zjistit, kdo stojí za kým. A jestli ve městě vládnou nezařazení aktivisté, pro které bylo hnutí jen výtahem do politických funkcí, anebo lidé, kteří se za hnutí transparentně staví,“ uvedl předseda oblastní buňky ANO Jan Štrof (o rozhodnutí starosty opustit hnutí čtěte zde).

Odchod z klubu zastupitelů navíc vzápětí oznámil i Martin Bsonek, který byl na kandidátce jako nezávislý. „Důvodem je to, že podporuji starostu. Stojím za tím, že svou práci dělá dobře,“ řekl Bsonek.

Vedení místní buňky ANO nyní zvažuje vypovězení smlouvy, v krajním případě i odchod do opozice. Jenže situaci komplikuje koaliční smlouva. „Nepodepsali ji zástupci jednotlivých politických uskupení, ale sedmnáct konkrétních zastupitelů,“ naznačil starosta Jaroslav Němec.

A v tom je potíž. „Tím, že starosta vystoupil z hnutí, se stal nezařazeným zastupitelem a samostatnou jednotkou. Zatím nikdo z partnerů nedeklaroval, že by s ním uzavřel dohodu,“ reagoval Štrof.

Zásadní informace zní, že nikdo v Kroměříži nechce předčasné komunální volby ani odvolání starosty. A protože do řádných voleb zbývá půl roku, zdá se pravděpodobné, že vedení radnice doslouží v současném složení.

Zastupitelé se sejdou ve čtvrtek

„Vzhledem k tomu, že volby jsou za pár měsíců, si myslím, že by to bylo vhodné,“ zmínil místostarosta za ČSSD Marek Šindler.

Po tu dobu už vedení radnice nemá v plánu rozhodovat o žádné zásadní investici nebo kauze. „V tuto chvíli před sebou nic takového nemáme,“ potvrdil místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL), který se k situaci blíže vyjadřovat nechce. „Považuji to za vnitřní problém hnutí ANO, který je tady dlouhodobě a o kterém jsme taktně mlčeli. Řešení je na nich,“ dodal Motyčka.

ANO vyhrálo volby v roce 2014 se ziskem skoro 22 procent. Koalici uzavřelo s ČSSD, kandidáty za Zdravé Kroměřížsko a uskupením složeným z lidovců, hnutí ZVUK a nezávislých. Dohromady mají 17 míst v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu. I bez Němce a Bsonka by jim tak zůstala pohodlná většina 15 hlasů.

Němec se v podzimních volbách pokusí post obhájit jako nezávislý kandidát. Volební období by rád dokončil. „Podvolím se ale rozhodnutí zastupitelů,“ dodal Němec.

Ti se sejdou ve čtvrtek 10. května. Bod, který by se týkal změny v uspořádání, ve schváleném programu jednání není. O změně by museli zastupitelé hlasovat.

ANO přitom tlačí čas. Za dva týdny zasedne krajské předsednictvo hnutí a bude chtít znát řešení. „Nechci direktivně zasahovat. Na místní a oblastní organizaci znají situaci lépe. Ale ptát se budu,“ uvedl krajský šéf Pavel Pustějovský.

Zároveň už je čas projednat kandidáty do komunálních voleb. V Kroměříži nahradí Němce na postu jedničky Jan Hašek, který předloni uspěl v prvním kole senátních voleb. Ve druhém ho porazila Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

Problém je špatná komunikace i VaK

A proč vůbec vznikla krize uvnitř kroměřížského ANO? Němec tvrdí, že hnutí špatně komunikuje, vedení regionu si naopak stěžuje na něj.

„Jsou za tím jen osobní zájmy,“ mínil Štrof, který zkritizoval i rok starou dohodu akcionářů Vodáren a kanalizací Kroměříž. Podle něj je špatná a předražená, její výslednou podobu navíc podpořila jen část zastupitelů ANO.

Starosta taková slova ostře odmítl. „Zajišťuje dlouhodobě přijatelnou cenu a kvalitu vody a také to, že zisk nezmizí na kontech zahraničních provozovatelů. VaK navíc může čerpat dotace, což by bez rozhodujícího vlivu obcí nebylo možné,“ oponuje Němec.

Štrof také kritizuje fakt, že právní služby související s VaK přišly město během posledních tří let na téměř 4,7 milionu korun.

„V přepočtu na počet obyvatel, které VaK zásobuje, je to asi 45 korun. To je více než akceptovatelné za to, že udržíme kontrolu nad tak klíčovým odvětvím, jako je vodárenství,“ brání se Němec.

Podle politologa Tomáše Lebedy z olomoucké Univerzity Palackého kroměřížská buňka není v rámci země jediná, která má podobné problémy. „Rozhodně to není ojedinělý případ nějakého napětí v regionech. Hnutí ANO nemá jasnou ideologii, která by členy spojovala,“ zhodnotil Lebeda.Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Další z rubriky

Levice ve Zlíně prožila pád, v zastupitelstvu bude chybět ČSSD i KSČM

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

Zlín bude poprvé v novodobé éře bez levicových stran. ČSSD a KSČM čeká ve snaze o návrat do zastupitelstva těžká cesta....

Filmový festival se zaměří na objevování, připomene i cestovatele Zikmunda

Miroslav Zikmund na představení knihy Století Miroslava Zikmunda ve Zlíně.

Objevování a poznávání bude hlavním tématem nadcházejícího 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež,...

Ve Zlíně jdou nakonec s ANO a STAN do koalice lidovci, Piráti a ODS

Budova zlínské radnice na náměstí Míru.

Ve Zlíně po turbulentním vývoji má vzniknout koalice pěti stran. Primátora si nárokuje vítězné ANO, vládnout chce spolu...

Najdete na iDNES.cz