Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ANO v Kroměříži se rozhádalo. Vedení hnutí musí zjistit, kdo je s kým

  9:11aktualizováno  9:11
Situace na kroměřížské radnici se komplikuje. Starosta Jaroslav Němec svým odchodem z hnutí ANO před dvěma týdny rozzlobil vedení oblastní a místní organizace.

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec. | foto: Jana Rohanová, 5plus2.cz

„Teď musíme zjistit, kdo stojí za kým. A jestli ve městě vládnou nezařazení aktivisté, pro které bylo hnutí jen výtahem do politických funkcí, anebo lidé, kteří se za hnutí transparentně staví,“ uvedl předseda oblastní buňky ANO Jan Štrof (o rozhodnutí starosty opustit hnutí čtěte zde).

Odchod z klubu zastupitelů navíc vzápětí oznámil i Martin Bsonek, který byl na kandidátce jako nezávislý. „Důvodem je to, že podporuji starostu. Stojím za tím, že svou práci dělá dobře,“ řekl Bsonek.

Vedení místní buňky ANO nyní zvažuje vypovězení smlouvy, v krajním případě i odchod do opozice. Jenže situaci komplikuje koaliční smlouva. „Nepodepsali ji zástupci jednotlivých politických uskupení, ale sedmnáct konkrétních zastupitelů,“ naznačil starosta Jaroslav Němec.

A v tom je potíž. „Tím, že starosta vystoupil z hnutí, se stal nezařazeným zastupitelem a samostatnou jednotkou. Zatím nikdo z partnerů nedeklaroval, že by s ním uzavřel dohodu,“ reagoval Štrof.

Zásadní informace zní, že nikdo v Kroměříži nechce předčasné komunální volby ani odvolání starosty. A protože do řádných voleb zbývá půl roku, zdá se pravděpodobné, že vedení radnice doslouží v současném složení.

Zastupitelé se sejdou ve čtvrtek

„Vzhledem k tomu, že volby jsou za pár měsíců, si myslím, že by to bylo vhodné,“ zmínil místostarosta za ČSSD Marek Šindler.

Po tu dobu už vedení radnice nemá v plánu rozhodovat o žádné zásadní investici nebo kauze. „V tuto chvíli před sebou nic takového nemáme,“ potvrdil místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL), který se k situaci blíže vyjadřovat nechce. „Považuji to za vnitřní problém hnutí ANO, který je tady dlouhodobě a o kterém jsme taktně mlčeli. Řešení je na nich,“ dodal Motyčka.

ANO vyhrálo volby v roce 2014 se ziskem skoro 22 procent. Koalici uzavřelo s ČSSD, kandidáty za Zdravé Kroměřížsko a uskupením složeným z lidovců, hnutí ZVUK a nezávislých. Dohromady mají 17 míst v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu. I bez Němce a Bsonka by jim tak zůstala pohodlná většina 15 hlasů.

Němec se v podzimních volbách pokusí post obhájit jako nezávislý kandidát. Volební období by rád dokončil. „Podvolím se ale rozhodnutí zastupitelů,“ dodal Němec.

Ti se sejdou ve čtvrtek 10. května. Bod, který by se týkal změny v uspořádání, ve schváleném programu jednání není. O změně by museli zastupitelé hlasovat.

ANO přitom tlačí čas. Za dva týdny zasedne krajské předsednictvo hnutí a bude chtít znát řešení. „Nechci direktivně zasahovat. Na místní a oblastní organizaci znají situaci lépe. Ale ptát se budu,“ uvedl krajský šéf Pavel Pustějovský.

Zároveň už je čas projednat kandidáty do komunálních voleb. V Kroměříži nahradí Němce na postu jedničky Jan Hašek, který předloni uspěl v prvním kole senátních voleb. Ve druhém ho porazila Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

Problém je špatná komunikace i VaK

A proč vůbec vznikla krize uvnitř kroměřížského ANO? Němec tvrdí, že hnutí špatně komunikuje, vedení regionu si naopak stěžuje na něj.

„Jsou za tím jen osobní zájmy,“ mínil Štrof, který zkritizoval i rok starou dohodu akcionářů Vodáren a kanalizací Kroměříž. Podle něj je špatná a předražená, její výslednou podobu navíc podpořila jen část zastupitelů ANO.

Starosta taková slova ostře odmítl. „Zajišťuje dlouhodobě přijatelnou cenu a kvalitu vody a také to, že zisk nezmizí na kontech zahraničních provozovatelů. VaK navíc může čerpat dotace, což by bez rozhodujícího vlivu obcí nebylo možné,“ oponuje Němec.

Štrof také kritizuje fakt, že právní služby související s VaK přišly město během posledních tří let na téměř 4,7 milionu korun.

„V přepočtu na počet obyvatel, které VaK zásobuje, je to asi 45 korun. To je více než akceptovatelné za to, že udržíme kontrolu nad tak klíčovým odvětvím, jako je vodárenství,“ brání se Němec.

Podle politologa Tomáše Lebedy z olomoucké Univerzity Palackého kroměřížská buňka není v rámci země jediná, která má podobné problémy. „Rozhodně to není ojedinělý případ nějakého napětí v regionech. Hnutí ANO nemá jasnou ideologii, která by členy spojovala,“ zhodnotil Lebeda.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

V hradišťské kavárně vás usadí v Corbusiérovi a místo vody nalévají víno

Café Portal v Uherském Hradišti

V renesančním domě na náměstí v srdci Uherského Hradiště pracovali za komunistů úředníci. Po revoluci v něm otec...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz