ANO v Kroměříži se rozhádalo. Vedení hnutí musí zjistit, kdo je s kým

  9:11aktualizováno  9:11
Situace na kroměřížské radnici se komplikuje. Starosta Jaroslav Němec svým odchodem z hnutí ANO před dvěma týdny rozzlobil vedení oblastní a místní organizace.

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec. | foto: Jana Rohanová, 5plus2.cz

„Teď musíme zjistit, kdo stojí za kým. A jestli ve městě vládnou nezařazení aktivisté, pro které bylo hnutí jen výtahem do politických funkcí, anebo lidé, kteří se za hnutí transparentně staví,“ uvedl předseda oblastní buňky ANO Jan Štrof (o rozhodnutí starosty opustit hnutí čtěte zde).

Odchod z klubu zastupitelů navíc vzápětí oznámil i Martin Bsonek, který byl na kandidátce jako nezávislý. „Důvodem je to, že podporuji starostu. Stojím za tím, že svou práci dělá dobře,“ řekl Bsonek.

Vedení místní buňky ANO nyní zvažuje vypovězení smlouvy, v krajním případě i odchod do opozice. Jenže situaci komplikuje koaliční smlouva. „Nepodepsali ji zástupci jednotlivých politických uskupení, ale sedmnáct konkrétních zastupitelů,“ naznačil starosta Jaroslav Němec.

A v tom je potíž. „Tím, že starosta vystoupil z hnutí, se stal nezařazeným zastupitelem a samostatnou jednotkou. Zatím nikdo z partnerů nedeklaroval, že by s ním uzavřel dohodu,“ reagoval Štrof.

Zásadní informace zní, že nikdo v Kroměříži nechce předčasné komunální volby ani odvolání starosty. A protože do řádných voleb zbývá půl roku, zdá se pravděpodobné, že vedení radnice doslouží v současném složení.

Zastupitelé se sejdou ve čtvrtek

„Vzhledem k tomu, že volby jsou za pár měsíců, si myslím, že by to bylo vhodné,“ zmínil místostarosta za ČSSD Marek Šindler.

Po tu dobu už vedení radnice nemá v plánu rozhodovat o žádné zásadní investici nebo kauze. „V tuto chvíli před sebou nic takového nemáme,“ potvrdil místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL), který se k situaci blíže vyjadřovat nechce. „Považuji to za vnitřní problém hnutí ANO, který je tady dlouhodobě a o kterém jsme taktně mlčeli. Řešení je na nich,“ dodal Motyčka.

ANO vyhrálo volby v roce 2014 se ziskem skoro 22 procent. Koalici uzavřelo s ČSSD, kandidáty za Zdravé Kroměřížsko a uskupením složeným z lidovců, hnutí ZVUK a nezávislých. Dohromady mají 17 míst v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu. I bez Němce a Bsonka by jim tak zůstala pohodlná většina 15 hlasů.

Němec se v podzimních volbách pokusí post obhájit jako nezávislý kandidát. Volební období by rád dokončil. „Podvolím se ale rozhodnutí zastupitelů,“ dodal Němec.

Ti se sejdou ve čtvrtek 10. května. Bod, který by se týkal změny v uspořádání, ve schváleném programu jednání není. O změně by museli zastupitelé hlasovat.

ANO přitom tlačí čas. Za dva týdny zasedne krajské předsednictvo hnutí a bude chtít znát řešení. „Nechci direktivně zasahovat. Na místní a oblastní organizaci znají situaci lépe. Ale ptát se budu,“ uvedl krajský šéf Pavel Pustějovský.

Zároveň už je čas projednat kandidáty do komunálních voleb. V Kroměříži nahradí Němce na postu jedničky Jan Hašek, který předloni uspěl v prvním kole senátních voleb. Ve druhém ho porazila Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

Problém je špatná komunikace i VaK

A proč vůbec vznikla krize uvnitř kroměřížského ANO? Němec tvrdí, že hnutí špatně komunikuje, vedení regionu si naopak stěžuje na něj.

„Jsou za tím jen osobní zájmy,“ mínil Štrof, který zkritizoval i rok starou dohodu akcionářů Vodáren a kanalizací Kroměříž. Podle něj je špatná a předražená, její výslednou podobu navíc podpořila jen část zastupitelů ANO.

Starosta taková slova ostře odmítl. „Zajišťuje dlouhodobě přijatelnou cenu a kvalitu vody a také to, že zisk nezmizí na kontech zahraničních provozovatelů. VaK navíc může čerpat dotace, což by bez rozhodujícího vlivu obcí nebylo možné,“ oponuje Němec.

Štrof také kritizuje fakt, že právní služby související s VaK přišly město během posledních tří let na téměř 4,7 milionu korun.

„V přepočtu na počet obyvatel, které VaK zásobuje, je to asi 45 korun. To je více než akceptovatelné za to, že udržíme kontrolu nad tak klíčovým odvětvím, jako je vodárenství,“ brání se Němec.

Podle politologa Tomáše Lebedy z olomoucké Univerzity Palackého kroměřížská buňka není v rámci země jediná, která má podobné problémy. „Rozhodně to není ojedinělý případ nějakého napětí v regionech. Hnutí ANO nemá jasnou ideologii, která by členy spojovala,“ zhodnotil Lebeda.

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Další z rubriky

Kroměříž byla měsíce centrem rakouské říše, před 170 lety přivítala elitu

Arcibiskupský zámek zachycuje obrázek uveřejněný v novinách Illustrierte...

V Kroměříži se před 170 lety odehrála jedna z nejdůležitějších událostí moderních dějin, císař do města na konci roku...

Lepší jméno máme v cizině, říká končící rektor zlínské univerzity

Petr Sáha vedl zlínskou univerzitu v letech 2001–07 a 2010–18.

Čtrnáct let působil ve funkci rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a stál i u jejího vzniku. Petr Sáha nyní v čele...

Skanzeny z celé země se sjednotí, pomohou jim i odborníci z Rožnova

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm.

Skupina nejvýznamnějších kulturních institucí, které nesou v názvu slovo národní, se rozroste. Od 1. ledna 2019 vznikne...

Najdete na iDNES.cz