Nové strany Tomia Okamury (vlevo) a Andreje Babiše chtějí uspět také v komunální politice.

Nové strany Tomia Okamury (vlevo) a Andreje Babiše chtějí uspět také v komunální politice. | foto: ČTK

Za rok ovládneme města a obce, plánují po volebním úspěchu ANO a Úsvit

  • 4
Zazářili v parlamentních volbách a příští rok na podzim se chystají překreslit politickou mapu radnic. Nová hnutí podnikatelů Andreje Babiše a Tomia Okamury chtějí do vedení měst ve Zlínském kraji i v dalších částech republiky.

"Soustředíme se hlavně na města. Jinde zase sestavíme společnou kandidátku s nezávislými," plánuje předseda hnutí ANO ve Zlínském kraji Jiří Veselý.

"Máme hodně příznivců, takže se budeme chtít dostat do vedení měst i obcí po celém kraji," doplnil ho tajemník Úsvitu Jan Zilvar.

Zavedené strany si zatím hrozbu konkurence nepřipouštějí. Podle nich jsou volby do vedení radnic hodně specifické a nezáleží při nich tak výrazně na stranické příslušnosti.

"Lidé nevolí strany jako v parlamentních volbách, ale osobnosti, které znají ze svého města. Aféry z vládní úrovně tolik nerozhodují," poznamenal valašskomeziříčský starosta Jiří Částečka (ODS).

Politolog Stanislav Balík z brněnské Masarykovy univerzity navíc upozorňuje, že nábor zajímavých komunálních osobností může oběma hnutím zkomplikovat nečitelný program.

"To, že jsem morálně rozhořčen nad aktuálním stavem, vede možná k volební podpoře. Ale na to, aby se člověk stal členem strany a dlouhodobě pro ni pracoval, je to málo," podotkl politolog Balík.

ODS chce udržet poslední baštu

Jenže například ANO může v některých městech výrazně zamíchat s rozložením sil. Třeba v Kroměříži vyhrálo volby do Sněmovny a nejvíc preferenčních hlasů dostal místní rodák a advokát Radek Vondráček. Bylo by logické, kdyby straně pomohl i za rok.

"Komunální volby mě budou zajímat a budu se angažovat," ujistil Vondráček. "Bude to ale spíš na nějakém nevolitelném místě," dodal čerstvý poslanec.

Ve Valašském Meziříčí zase vítězné ANO dostalo 26 procent hlasů. Ve městě totiž sídlí firma Deza, která patří Babišovu impériu a dává práci asi tisícovce zaměstnanců.

"Pro hodně lidí to mohla být motivace, proč dát hlas právě jemu," připustil starosta Částečka.

Právě pro jeho ODS budou volby na podzim 2014 naprosto zásadní. Radnice měst a obcí jsou poslední baštou, která straně zbyla.

Gazdík: Někteří starostové z ODS chtějí k nám

Ve Zlínském kraji modří loni po dvanácti letech ztratili místo ve vedení hejtmanství, nemají ani jednoho regionálního senátora, a o víkendu dokonce přišli o místo poslance.

Naopak na radnicích zatím vládnou, vedou čtyři z pěti největších měst v kraji. Jen ve Zlíně drží místo primátora topka.

Podle Petra Gazdíka z TOP 09 a STAN se dokonce objevují případy, kdy hlavně na menších obcích starostové spojení s ODS uvažují o tom, že by přešli jinam.

"Někteří už nás kontaktovali, jde o desítky lidí po celé zemi," popsal Gazdík, který se nástupu nových hnutí neobává. "Starostové a nezávislí mají ve Zlínské kraji silnou pozici, držíme 80 míst v čele měst a obcí," vypočítal.

Politici se ale shodují v jednom: je dobře, pokud se na radnicích zvýší počet lidí se zájmem o dění ve svém městě či obci. "ANO i Úsvit budou zdravá konkurence. Je možné, že přetáhnou politiky i jiným stranám," odhaduje otrokovický starosta Jaroslav Budek z ČSSD.