Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní čtyřhvězdu objevil zlínský nadšenec s amatérským dalekohledem

  11:43aktualizováno  11:43
Amatérský astronom Pavel Cagaš ze Zlína na sebe upozornil světové profesionály. Objevil totiž teprve čtvrtou známou soustavu čtyř hvězd. Unikátní čtyřhvězda je v souhvězdí Vozky. Pro astronomy na celém světě je to velký objev, donedávna totiž znali jen tři podobné.

Amatérský astronom Pavel Cagaš z Kudlova objevil unikátní soustavu hvězd. | foto: Dalibor Glück, MF DNES | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Měl jsem k dispozici v podstatě levný komerční dalekohled pro amatéry," přiznal navíc Cagaš. Astronomie ho baví už od dětství. Četl knihy známého astrofyzika Jiřího Grygara, chodil do astrokroužku na zlínské hvězdárně a postupně si kupoval dalekohledy. V bytě měly určenou skříň.

"Nešlo otevřít okno, vytáhnout dalekohled a dívat se. Musel jsem vzít auto a vylézt někam na kopec," připomíná. Astronomie ho bavila natolik, že v době, kdy se ženou zvažovali stavbu rodinného domu na Kudlově, bylo jasno, že jeho součástí bude i hvězdárna. Proto je na domě klasická posuvná kopule, kterou dobře znají návštěvníci hvězdáren.

Noční oblohu pak astronom pozoruje s pomocí Newtonova zrcadlového dalekohledu o průměru 25 centimetrů. Dosud neobjevenou soustavu čtyř hvězd se mu podařilo odhalit také s pomocí digitální kamery.

Jedno místo v souhvězdí Vozky pozoroval od ledna do dubna. Právě tam astronomové objevili množství proměnných hvězd. Tedy takových, které pár hodin svítí velmi jasně a pak zase slaběji.

V zorném poli se objevily čtyři hvězdy

"Neseděl jsem každou noc u dalekohledu. Tak se podobné pozorování nedělá," upozornil Cagaš. Světlo hvězd z jednoho místa snímala kamera a přes noc udělala i 100 snímků. Kvůli počasí byly ale hvězdy pozorovatelné jen 13 nocí.

Obrázky pak astronom druhý den zkoumal a zjišťoval, jak hvězdy mění jas. "Je to, jako když se díváte klíčovou dírkou a chcete poznat člověka, který tam stojí. Můžete vidět jen část rukávu, ale z toho nic moc nepoznáte. Hvězdy se také hned neukazují celé," vysvětlil astronom.

Po několika nocích zjistil, že v zorném poli jsou dvě hvězdy, které kolem sebe vzájemně obíhají. Později se ale kousek vedle objevily další dvě. Astronom Ondřej Pejcha z Ohijské univerzity v USA pak potvrdil, že jde skutečně o čtyřhvězdu. Teď bude zajímat i odborníky. "Okem vidět není, ale astronomové na celém světě se na ni určitě zaměří," dodal Cagaš.

Objev zlínského astronoma zveřejnil i prestižní mezinárodní časopis Astronomy & Astrophysics. Jeho česká verze je k nahlédnutí na stránkách www.gxccd.com.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Zlínský kraj ukázal plán sloučení nemocnic. Žádné rušení, slíbil Čunek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj představil podrobnější koncepci řízení nemocnic. Chce je sloučit do jedné. Nejvyšší muž kraje, hejtman...

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Najdete na iDNES.cz