Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přilepím komín a půl hodiny čekám, než zaschne, říká restaurátor

  10:29aktualizováno  10:29
Model, který je místy starý víc než sto let, restauruje akademický malíř Jiří Grossmann z Bystřice pod Hostýnem. Dílo známé jako Hübschmannův model staré Prahy vážně poničily povodně v roce 2002.

Akademický malíř Jiří Grossmann restauruje sto let starý papírový model Prahy. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Od dveří k pracovnímu stolu vede jen úzká ulička a našlapovat se musí zlehka. Prosté zakopnutí by mohlo napáchat obrovské škody. Kam se člověk podívá, vidí malostranské uličky s jejich dvory a zákoutími.

Fotogalerie

„Tohle byla prošlápnutá placka špinavá od bláta,“ ukazuje akademický malíř Jiří Grossmann na jeden z rozměrných dílů slavného papírového modelu staré Prahy. Teď se na něm tyčí domy i s vikýři a komíny, okna jsou detailně vyvedená tuší.

Model architekta Bohumila Hübschmanna, který na něm začal pracovat v roce 1910, totiž před 13 lety téměř zničila povodeň, která se prohnala Prahou.

Celé desetiletí pak čekal, než ho mohli majitelé – členové Klubu za starou Prahu předat restaurátorovi. Dali na doporučení, a tak bedny cestovaly za Grossmannem do Bystřice pod Hostýnem.

Model Prahy

Český architekt Bohumil Hypšman, který do roku 1945 používal jméno Hübschmann, začal pracovat na modelu Malé Strany a Hradčan v roce 1910.

Chtěl zachovat tehdejší pohled na starou Prahu. O 28 let později model o ploše zhruba 25 metrů čtverečních dokončil.

Jde o papírové modely staveb v poměru 1: 200 na podkladu ze dřeva.

V roce 2002 je téměř zničila povodeň, poslední rok a půl jej restauruje akademický malíř Jiří Grossmann v Bystřici pod Hostýnem.

„Malou Stranu znám velmi dobře, střídavě žiji v Bystřici a Praze, teď ale znám opravdu každý komín,“ uvažuje Grossmann. Celý model má odhadem 25 metrů čtverečních.

Papírové domky stojí na dřevěných podložkách, které vespod podpírá konstrukce z prken a špalíků. Některé zničila plíseň, v jiných byly myší pelíšky. Rozdělený je na víc než 30 dílů kvůli lepší manipulaci. V dílně bystřické Střední školy nábytkářské a obchodu, kde na modelu pracují i studenti uměleckých oborů, jich je rozloženo několik.

Mezi domky se kupí satelitní snímky jednotlivých ulic. Podle nich totiž restaurátor doplňuje třeba chybějící střechy nebo štíty. „Důležité je, že se Malá Strana příliš nezměnila. Model začal vznikat právě proto, aby ji uchoval, v té době se předpokládalo rozsáhlé bourání a přestavování,“ vysvětlil Grossmann.

Pražský hrad je vystavený na Hostýně

Jako jeho autor je uvedený Hübschmann (který si v roce 1945 změnil jméno na české Hypšman), architektů na něm ale pracovalo více. Jejich jména se sice nedochovala, každý ale zanechal na modelu svůj rukopis. Hotové části jsou uložené v bednách na dlouhé chodbě učňovských dílen. Třeba Valdštejnská zahrada nebo Nerudova ulice. Dokončený je i pražský hrad, ale ten je už od léta vystavený na Hostýně.

Zrestaurovat papírový model, místy starý víc než století, znamená velmi jemnou práci. Na stolech proto leží skalpely, svorky a drobné brusné kotouče, jež jsou ideální na zaschlé bláto. A také elektrický vařič s plechovkou klihu. Používat moderní rychleschnoucí lepidla se totiž nesmí.

„Pokud by v budoucnu zase bylo nutné něco opravit, klih nebo škrobová lepidla se dají rozpustit,“ vysvětlil umělec. „Jenomže to znamená, že musím přilepit komín a pak ho půl hodiny držet než to zaschne. A lidi se mě ptají, co tady pořád dělám,“ dodal s úsměvem.

Jako akademický malíř se věnuje hlavně grafikám. Kromě toho učí výtvarné obory a dějiny umění a architektury. Pochází z Bystřice, a ačkoliv původně vystudoval potravinářskou průmyslovku, po vojně se rozhodl věnovat umění. Titul akademický malíř získal v roce 1990.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz