Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš koupil zlínský Centroprojekt, chce otevřít několik poboček

  12:20aktualizováno  12:20
Tradiční zlínskou projekční firmu Centroprojekt, jejíž historie sahá až do baťovské éry, koupil holding Agrofert. Chce ji rozšířit a zřídit pobočky v dalších městech republiky.

Centroprojekt se v poslední době zaměřuje i na návrhy bazénů a celých akvaparků, projektoval například obří areál za 25 milionů eur v chorvatském poreči. | foto: Centroprojekt

V poslední době se jí ekonomicky nedařilo, klesaly jí zisky a tržby. Teď by se to však mohlo změnit. Zlínskou firmu Centroprojekt má postavit na nohy holding Andreje Babiše Agrofert, který v ní koupil sedmdesátiprocentní podíl.

Fotogalerie

„Spolupracovali jsme s Centroprojektem už dříve a měli s ním dobré zkušenosti. Pak jsme spolu začali jednat o odkupu podílu. Trvalo to asi půl roku. Pro Centroprojekt to znamená finanční stabilitu, možnost získání větších zakázek i rozšíření aktivit do oblasti chemie a potravinářství,“ přiblížil místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr.

Podle Cingra by se mohl počet současných 116 zaměstnanců Centroprojektu do jednoho roku zvýšit o deset procent. Mají vzniknout jeho pobočky v dalších městech, aby tam nabízel své služby.

„Agrofert získal inženýrskou společnost, která mu pomůže s investicemi v řádech miliard korun. Centroprojekt má zase silného partnera, a to po stránce finanční i ohledně získávání zakázek,“ reagoval ředitel Centroprojektu Martin Drotár.

Firma bude dál působit pro zákazníky i mimo Agrofert

V poslední době se společnosti hospodářsky příliš nedařilo. Tržby jí klesly z 250 milionů na loňských 174 milionů a dostala se z téměř dvoumilionového zisku do ztráty 29 milionů.

„Výsledky posledních období jsou poznamenané nedostatkem zakázek z důvodu vleklé recese v oboru. Očekáváme ale zlepšení výsledků,“ věří Cingr.

K tomu by měl přispět také fakt, že se stavebnictví zvedá. Centroprojekt by měl sloužit jako projekční firma Agrofertu, který ročně investuje stovky milionů až miliardy do oprav a modernizací svých chemiček. Zakázky bude ale mít také odjinud.

„Budeme dál působit i pro zákazníky mimo skupinu Agrofert. Je v našem společném zájmu, aby bylo portfolio zákazníků zdravě různorodé,“ potvrdil Drotár.

Baťův mrakodrap, Olympia v Brně, akvaparky

Centroprojekt má na kontě řadu zajímavých staveb: ve Zlíně projektoval Kongresové a Univerzitní centrum, přestavbu Baťova mrakodrapu na sídlo Zlínského kraje, aktuálně pracuje na dopravním terminálu, který se v krajském městě chystá. Podílel se také na stavbě obchodního centra Olympia v Brně nebo tamního justičního paláce.

Zhruba před deseti lety se začal věnovat akvaparkům a bazénům a dnes patří k lídrům na tomto trhu nejen v České republice. Jeho díla jsou k vidění například v Uherském Hradišti, Hradci Králové, Prostějově, Pasohlávkách, Popradě, Šamoríně, chorvatském Poreči, Srbsku i Gruzii.

Navrhoval také Biotechnologické a biomedicínské centrum Akadamie věd a Univerzity Karlovy (BIOCEV).

V baťovské éře společnost projektovala po vzoru Zlína města v Československu, Anglii, USA a také Indii.

Za socialistické éry byla jedním z hlavních projektantů v zemi a generálním projektantem pro potřeby spotřebního průmyslu. Tehdy firma zaměstnávala přes 700 lidí.

„Sametová revoluce před nás položila obrovskou výzvu - došlo k omezení investiční výstavby velkých průmyslových celků a museli jsme změnit své zaměření. Přeorientovali jsme se z lehkého průmyslu na administrativní objekty, hypermarkety, distribuční centra a ekologické stavby,“ napsal ve výroční zprávě Centroprojektu její bývalý předseda představenstva a současný místopředseda Pavel Stráský.

Autor:Nejčtenější

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

Nikdy jsem nikoho nepodvedl, říká po odsouzení synů podnikatel Zemek

Podnikatel Zdeněk Zemek.

Miliardář Zdeněk Zemek, jehož synové byli odsouzeni do vězení na 6 let a 9 měsíců za solární podvody, v rozhovoru pro...

V rekonkurzech na ředitele někdo vidí objektivitu, jiný vyhozené peníze

Ve Všeni u Turnova panuje napjatá atmosféra kolem místní školy. Její ředitel...

Zřizovatele škol a dalších organizací ve Zlínském kraji rozdělil pohled na rekonkurzy ředitelů. Zatímco vedení...

Erotika v lidové kultuře se objevovala v písních i na kraslicích

Příklad milostné velikonoční kraslice.

Medvěd při masopustu je symbolem fyzické síly, zdraví, ale také plodnosti. A k erotickému podtextu směřuje i tradiční...

Najdete na iDNES.cz