Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš koupil zlínský Centroprojekt, chce otevřít několik poboček

  12:20aktualizováno  12:20
Tradiční zlínskou projekční firmu Centroprojekt, jejíž historie sahá až do baťovské éry, koupil holding Agrofert. Chce ji rozšířit a zřídit pobočky v dalších městech republiky.

Centroprojekt se v poslední době zaměřuje i na návrhy bazénů a celých akvaparků, projektoval například obří areál za 25 milionů eur v chorvatském poreči. | foto: Centroprojekt

V poslední době se jí ekonomicky nedařilo, klesaly jí zisky a tržby. Teď by se to však mohlo změnit. Zlínskou firmu Centroprojekt má postavit na nohy holding Andreje Babiše Agrofert, který v ní koupil sedmdesátiprocentní podíl.

Fotogalerie

„Spolupracovali jsme s Centroprojektem už dříve a měli s ním dobré zkušenosti. Pak jsme spolu začali jednat o odkupu podílu. Trvalo to asi půl roku. Pro Centroprojekt to znamená finanční stabilitu, možnost získání větších zakázek i rozšíření aktivit do oblasti chemie a potravinářství,“ přiblížil místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr.

Podle Cingra by se mohl počet současných 116 zaměstnanců Centroprojektu do jednoho roku zvýšit o deset procent. Mají vzniknout jeho pobočky v dalších městech, aby tam nabízel své služby.

„Agrofert získal inženýrskou společnost, která mu pomůže s investicemi v řádech miliard korun. Centroprojekt má zase silného partnera, a to po stránce finanční i ohledně získávání zakázek,“ reagoval ředitel Centroprojektu Martin Drotár.

Firma bude dál působit pro zákazníky i mimo Agrofert

V poslední době se společnosti hospodářsky příliš nedařilo. Tržby jí klesly z 250 milionů na loňských 174 milionů a dostala se z téměř dvoumilionového zisku do ztráty 29 milionů.

„Výsledky posledních období jsou poznamenané nedostatkem zakázek z důvodu vleklé recese v oboru. Očekáváme ale zlepšení výsledků,“ věří Cingr.

K tomu by měl přispět také fakt, že se stavebnictví zvedá. Centroprojekt by měl sloužit jako projekční firma Agrofertu, který ročně investuje stovky milionů až miliardy do oprav a modernizací svých chemiček. Zakázky bude ale mít také odjinud.

„Budeme dál působit i pro zákazníky mimo skupinu Agrofert. Je v našem společném zájmu, aby bylo portfolio zákazníků zdravě různorodé,“ potvrdil Drotár.

Baťův mrakodrap, Olympia v Brně, akvaparky

Centroprojekt má na kontě řadu zajímavých staveb: ve Zlíně projektoval Kongresové a Univerzitní centrum, přestavbu Baťova mrakodrapu na sídlo Zlínského kraje, aktuálně pracuje na dopravním terminálu, který se v krajském městě chystá. Podílel se také na stavbě obchodního centra Olympia v Brně nebo tamního justičního paláce.

Zhruba před deseti lety se začal věnovat akvaparkům a bazénům a dnes patří k lídrům na tomto trhu nejen v České republice. Jeho díla jsou k vidění například v Uherském Hradišti, Hradci Králové, Prostějově, Pasohlávkách, Popradě, Šamoríně, chorvatském Poreči, Srbsku i Gruzii.

Navrhoval také Biotechnologické a biomedicínské centrum Akadamie věd a Univerzity Karlovy (BIOCEV).

V baťovské éře společnost projektovala po vzoru Zlína města v Československu, Anglii, USA a také Indii.

Za socialistické éry byla jedním z hlavních projektantů v zemi a generálním projektantem pro potřeby spotřebního průmyslu. Tehdy firma zaměstnávala přes 700 lidí.

„Sametová revoluce před nás položila obrovskou výzvu - došlo k omezení investiční výstavby velkých průmyslových celků a museli jsme změnit své zaměření. Přeorientovali jsme se z lehkého průmyslu na administrativní objekty, hypermarkety, distribuční centra a ekologické stavby,“ napsal ve výroční zprávě Centroprojektu její bývalý předseda představenstva a současný místopředseda Pavel Stráský.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Další z rubriky

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Zemřel bývalý zlínský primátor Dostál, uznávali ho i jeho rivalové

Bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál.

Po těžké nemoci zemřel v pondělí bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál. Bylo mu pětaosmdesát let. Muž, o němž i jeho...

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz