Agresivní pacienti nejsou doménou jen pohotovostních ambulancí, na pozoru se musí mít i zdravotníci z dalších oddělení. Ilustrační snímek.

Agresivní pacienti nejsou doménou jen pohotovostních ambulancí, na pozoru se musí mít i zdravotníci z dalších oddělení. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Vulgarity, výhrůžky a napadení jsou v nemocnicích stále častější

  • 74
Nemocnice ve Zlínském kraji upozorňují na rostoucí fyzické i slovní napadání ze strany pacientů. Čelí mu zdravotní sestry i lékaři téměř na všech odděleních, častým terčem jsou i posádky záchranek. Na nemocniční ochranku přitom zařízení nemají peníze.

Je hodinu před půlnocí a na jednom maturitním večírku upadá jeden z mladíků do bezvědomí. Přijíždí záchranka a za ní policie. Pomoc ovšem probíhá jinak, než lékaři čekají.

"Vrhli se na nás jeho kamarádi a nechtěli nás k němu pustit. Zaútočili dokonce i na policisty," popsal událost zlínský záchranář Dorian Pfeifer.

Podobných případů je plno i v nemocnicích. Často i agresivnějších. A zdravotníci tvrdí, že neplatí už ani zásady slušného chování.

"Celá společnost je frustrovaná a mnozí si to vybíjejí tam, kde jim za urážky nehrozí žádné postihy a sankce, třeba v nemocnici," prohlásil ředitel hradišťské nemocnice Petr Sládek.

Přestože si na agresivitu stěžují lékaři už několik let, teď se podle nich bezohlednost pacientů a návštěvníků zvýšila. Dokonce i u těch, kteří nejsou pod vlivem alkoholu.

Nedávno se například snažila sestra na interně v Uherském Hradišti zachránit život jednomu pacientovi, který vyhrožoval, že skočí z okna. Chtěla ho uklidnit a nakonec to odnesla škrábanci a modřinami po celém těle.

"Bohužel i běžní pacienti, pokud se dostanou do stresové situace, personálu vulgárně nadávají a někdy ho napadnou i fyzicky," potvrdila zkušenost vedoucí staniční sestra hradišťského traumatologického oddělení Hana Šantavá.

Případy nepočítají ani nehlásí

Hádky a výhružky už lékaři ani nepočítají. A většinou ani nehlásí na policii. Závažnější případy rostou do desítek. Jen v největší krajské nemocnici ve Zlíně loni napočítali 26 a před rokem dokonce čtyřicet napadení. Slovních i fyzických.

"Jednou pacient chytil sestřičku a dal jí nůž na krk. Jindy zase do nemocnice přišla návštěva a vyhrožovala, že oddělení polije benzinem a zapálí," přiblížila útoky mluvčí zlínské nemocnice Karla Havlíková.

Další pacient zase zdemoloval zařízení za sto tisíc korun, jiný v Hradišti rozbíjel dveře v čekárně.

Nemocní útočí i na sanitky záchranářů včetně vnitřního vybavení.

"Není výjimkou, že agresivní není pacient, ale jeho okolí, které si chce vybít frustraci třeba proto, že posádka bez lékaře jim přijde málo," upozornil záchranář Pfeifer.

Už dávno přitom neplatí, že tyto případy jsou pouze výsadou pohotovostních ambulancí, kam přicházejí pacienti ve stresu a s akutním problémem. Zažívají je lékaři i sestry na interně, traumatologii, plicním, chirurgickém, ORL nebo anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

Zdravotníci občas útok odnesou i zlomeninou

Ve Vsetíně se agresivní pacient našel i v léčebně dlouhodobě nemocných. "Opakovaně si vytrhával kanylu, nadával a napadal personál pěstmi," popsala mluvčí vsetínského špitálu Lenka Plačková.

Pro zdravotníky pak takové útoky končívají v lepším případě škrábanci a modřinami, v horším i zlomeninami. A to i přesto, že někteří mají za sebou školení, jak takové pacienty zvládnout.

Personál pak nemá jinou možnost než se obrátit na policii. Ve Vsetíně požádali o pomoc i v několika případech, kdy pacienti i přes zákaz z nemocnice odešli.

"V několika případech tím vážně ohrožovali své zdraví," vysvětlil náměstek pro ošetřovatelskou péči Pavel Šupka.

V Hradišti si dokonce dva roky kvůli větší bezpečnosti najímali soukromou bezpečnostní agenturu. Kvůli vysokým nákladům za jejich služby s tím ovšem museli skončit.