Romům, kteří žijí v kontejnerových domech na okraji Vsetína, hrozí kvůli dluhům na nájemném vystěhování. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zrušte ghetto a Romy nastěhujte zpět do města, navrhla radní Vsetínu

  • 49
Situace zatím není jako ve Varnsdorfu nebo Novém Boru, avšak napětí mezi Romy a ostatními obyvateli roste i ve Vsetíně. Na radnici se množí stížnosti spojené s lokalitou Poschlá, kam v roce 2006 nechal tehdejší starosta Jiří Čunek vystěhovat 230 lidí z "domu hrůzy" u místní polikliniky. Řada lidí si stěžuje, že s Romy jsou nadále problémy. Krajská radní proto navrhla, aby se Romové vrátili do města.

S takovým radikálním krokem přišla Taťána Nersesjan, která je současně vsetínskou zastupitelkou. Ta chce doslova zrušit "čunkodomky", jak se kontejnerovým domkům na okraji Vsetína říká.

"Z Poschlé není kam dál, je to ghetto za městem. Tamní lidé už nemají co ztratit a to může vést k tomu, že jsou více ochotní sáhnout k násilí. Děti chodí do speciální nebo praktické školy. Jak můžeme chtít, aby se majorita a minorita snesla, pochopila a tolerovala, když se neznají," argumentuje Nersesjan.

Čunek má řešení, neplatiče chce vystěhovat

Jiří Čunek se stal řadovým zastupitelem.

Radnici se ale do odstranění kontejnerových domků moc nechce.

"To není technicky možné, volné byty město nemá," řekl senátor Čunek, který je také zastupitelem Vsetína. Navíc tvrdí, že má své vlastní řešení, jak situaci uklidnit.

"Radnice povolila Romům úlevy, oni se teď cítí na koni a dělají problémy ve městě. Řešením je tvrdý, ale poctivý přístup. Když přestanou platit nájem, musí se rodina vystěhovat a hned ostatní začnou spořádaně platit," podotkl Čunek.

Faktem je, že téměř všichni obyvatelé Poschlé mají dluhy na nájemném vůči městu. Jejich platební morálka se ale podle radnice zlepšuje.

Romům, kteří žijí v kontejnerových domech na okraji Vsetína, hrozí kvůli dluhům na nájemném vystěhování. Na snímku Veronika Dunová.
Romům, kteří žijí v kontejnerových domech na okraji Vsetína, hrozí kvůli dluhům na nájemném vystěhování.
Kontejnerové byty, které nechal pro neplatiče, zejména Romy, postavit Jiří...

Kontejnerové byty, které nechal pro neplatiče, zejména Romy, postavit Jiří Čunek ve Vsetíně.

Jak by samotné sestěhování Romů zpátky do Vsetína mohlo vypadat? Nešlo by o jednorázový akt.

"Jedna či dvě rodiny, které si plní své povinnosti, se během roku mohou dostat zpět do města. Je to motivační pro ostatní rodiny, které se chtějí integrovat do společnosti," uvedla Jiřina Bradová, členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, která situaci ve Vsetíně přijela sama zmapovat.

Bradová navíc tvrdí, že kritika Romů je ve Vsetíně cestou, jak získat politickou moc.

Naráží právě na Čunka, který v roce 2006 po stěhování Romů vyvěsil ve Vsetíně billboardy s textem "Budu dál hasit, co vás pálí" a v senátních volbách vyhrál ve druhém kole se ziskem 71 procent hlasů.

"Situace se hrotí vždy před volbami, stejné bylo i vystěhování"

"Vždycky se situace vyhrotí, když je předvolební období. K vystěhování Romů ze Vsetína došlo také před volbami. Stejná je situace i dnes, když se blíží volby do Senátu," upozornila.

Čunek to označil za nesmysl. "Takové hlouposti říkali už dřív a není to pravda. Poschlou jsme postavili proto, že jinde nebylo místo. Ti lidé by také mohli skončit na ulici. Tehdy byli spokojení, že jsme jim našli nové bydlení," poznamenal.

Ve Vsetíně oficiálně žije kolem pěti stovek Romů, celé město má přitom 30 tisíc obyvatel. Romové tady bydlí desítky let, od roku 2006 je část z nich v lokalitě Poschlá.

Ghetta a následné řešení napjatých vztahů přijdou města draho

Podle Bradové je výstavba ghett sice rychlé řešení, stojí ale, hlavně do budoucna, daleko víc peněz.

Podle radní Zlínského kraje Nersesjan je příčinou vzrůstajících problémů právě separace Romů. V Poschlé bydlí celkem 36 rodin v kontejnerových domcích vedle čističky odpadních vod. "Romské obyvatelstvo je tak izolované vlastně už od narození. Pokud se vztahy vyhrotí, těžkooděnci se pak prodraží daleko víc než prevence," varuje Nersesjan.