Na jedenáctém místě kandidátky ve Vsetíně figuruje zlínský obránce Radim Tesařík.

Na jedenáctém místě kandidátky ve Vsetíně figuruje zlínský obránce Radim Tesařík. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na radnice ve Zlínském kraji chtějí také hokejisté nebo taneční mistr

  • 5
Na jména známých lidí, kteří jsou spojeni se sportovním, kulturním nebo společenským děním ve Zlínském kraji, vsadily strany při sestavování kandidátek do komunálních voleb. Voliči mezi nimi najdou sportovce, ale i šéfa Barumky nebo šéfdirigenta zlínské filharmonie.

Dlouhá léta je hlavním mužem volejbalu ve Zlíně, u místního extraligového týmu dělá trenéra i manažera. Teď se Roman Macek vydal i do politiky. V komunálních volbách v krajském městě kandiduje za Starosty a nezávislé.

„Žiju tady desítky let a jsem kovaný Zlíňák. Ve vedení radnice jsou slušní lidé, proto jsem je chtěl podpořit. Ani jsem nečekal, že bych byl na kandidátce tak vysoko,“ reagoval Macek, který je na osmém místě.

Kdo také kandiduje

Trenér volejbalistů Roman Macek, hokejisté Radim Tesařík, bývalí hokejisté Robert Hamrla, Miroslav Okál, Stanislav Pavelec, taneční mistr Aleš Mědílek, šéf Barumky Miloslav Regner, šéfdirigent zlínské filharmonie Stanislav Vavřínek, advokátka Jana Rejžková.

Minule přitom STAN společně s TOP 09 v komunálních volbách získali jedenáct mandátů. „Kdybych se do zastupitelstva dostal, určitě bych si toho vážil a neutekl bych. Ale tak daleko se zatím nedívám,“ podotkl dvaapadesátiletý trenér a manažer.

Právě na jména známých sportovců strany a hnutí ve Zlínském kraji výrazně sázejí. Nejvíce je mezi nimi hokejistů. Zlínskou topku vede bývalý brankář Robert Hamrla, za STAN kandiduje místní legenda Miroslav Okál.

TOP 09 ve Vsetíně pod vedením exhokejisty Stanislava Pavelce zase ulovila místní trenéry Luboše Jenáčka a Jiřího Weintritta či automobilového závodníka Jaromíra Tomaštíka. Za ANO tady jde do voleb i zlínský obránce Radim Tesařík.

Drtivá většina stran, které už dnes na vsetínské radnici fungují, ale má na volitelných místech hlavně prověřená jména. U většiny z „nepolitických“ osobností tak platí, že spíše vyjadřují podporu lidem ze špice kandidátky.

„ANO jsem volil, fandím panu Babišovi. Takže jsem se nebránil nabídce, zda bych nešel i do komunálních voleb ve Vsetíně. S jinou stranou bych se ale nespojil,“ vysvětlil Tesařík, který je na jedenáctém místě.

Advokátka Rejžková i šéf Barumky

Z hlediska známých tváří je nejzajímavější krajské město. Dvojkou Úsvitu přímé demokracie je ve Zlíně místní advokátka Jana Rejžková, která zastupovala například premiéra Stanislava Grosse. V komunálních volbách kandiduje už potřetí: v roce 1998 za Unii svobody, v roce 2006 za Společně pro Zlín - ED. Do zastupitelstva se nedostala.

„Nadchnul mě program Úsvitu přímé demokracie. Jedním z cílů je novinka v komunální politice - prosazování osobní a trestní odpovědnosti politiků a jejich odvolatelnosti,“ prohlásila Rejžková, podle níž lidé vnímají komunální politiky ve Zlíně negativně.

Strana práv občanů zase vsadila na majitele taneční školy Aleše Mědílka nebo šéfa Barumky Miloslava Regnera.

„V politice jsem nikdy nebyl, ale chtěl bych nabídnout svoje dlouholeté zkušenosti z oblasti dopravy a pomoci nejen motoristům ve Zlíně,“ naznačil Regner.

Do komunální politiky se chtějí zapojit i osobnosti z kultury. Například v Hluku je na kandidátce ODS na 12. místě šéfdirigent zlínské filharmonie Stanislav Vavřínek.

„Již několik volebních období je starostou Jan Šimčík, pod jehož vedením Hluk doslova rozkvetl. Považuji jej za čestného člověka, kterého chci podpořit,“ zdůvodnil své rozhodnutí Vavřínek.

Voliči uvažují v souvislostech, upozorňuje politoložka

Politoložka Jiřina Pavlíková ale upozorňuje, že ani výrazné regionální tváře na kandidátce nezaručují automatický volební úspěch.

„Většina voličů uvažuje v souvislostech. Srovnávají chování a výsledky uskupení, za která daná osobnost kandiduje, a z toho dělají závěry,“ uvedla Pavlíková.

Podzimní volby přinesou i návrat bývalých politiků. Například kroměřížská ODS dala hned na druhé místo za starostku Danielu Hebnarovou veterináře Ivana Popelku, který v zastupitelstvu působil už v letech 1998 až 2006. Z ODS poté vystoupil, teď se vrací jako nestraník.

„Všichni víme, v jaké situaci se nyní celá ODS nachází. Proto jsem kývl na nabídku znovu jít do politiky,“ řekl Popelka, který se chce věnovat nové lokalitě pro útulek nebo zavést příspěvek města na kastraci koček.

,