Baťovské domky ve Zlíně

Baťovské domky ve Zlíně | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Změna. Nové číslování čeká i některé zlínské čtvrtdomky

  • 4
Chystané přečíslování baťovských domků ve Zlíně se nakonec dotkne také obyvatel některých čtvrtdomků. Původně měla celá akce zasáhnout jen lidi z půldomků, nyní se však zdá, že měnit doklady nakonec budou muset i další lidé. Majitelům čtvrtdomků se to však nelíbí.

Anna Skotáková bydlí v baťovském čtvrtdomku ve zlínské čtvrti Podvesná už přes půl století. Když se před měsícem dočetla v MF DNES, že si budou muset majitelé půldomků kvůli novému zákonu měnit adresu, oddechla si, že se jí to netýká.

Přečíslování baťovských půldomků

Obyvatelé více než 1 500 domků ve Zlíně si musejí kvůli přečíslování vyřídit nové doklady.

Kolik domů a kde dostanou nová čísla?

- Lesní čtvrť, Letná, Podvesná, Zálešná

1 500

- Mladcová 60

- Prštné 10

- Louky 4

- Kostelec 4

- Malenovice 1

V půlce února ale dostala dopis z magistrátu, který ji nemile překvapil. Zjistila, že také ona ve čtvrtdomku na Podvesné si bude muset změnit číslo popisné.

"Vůbec jsem to nečekala a radost z toho nemám," řekla Skotáková, která po obdržení dopisu kontaktovala redakci MF DNES. "Zase někdo vymyslel zákon, který lidem komplikuje život. Třeba by se to dalo vyřešit lidštěji."

Také ona si bude muset vyměnit občanský průkaz a vůbec všechny osobní doklady včetně cedule s číslem popisným na domě.

Číslo změní čtvrtdomky, které nejsou vedené jako bytovky

Baťovské půldomky se musejí přečíslovat, protože jsou v katastru nemovitostí vedeny jako dva domy se dvěma pozemky. A podle zákona proto nemůžou mít jedno číslo popisné.

Čtvrtdomky už byly většinou registrovány jako bytovky se čtyřmi byty v osobním majetku, tak se jich to netýkalo. Existují ale výjimky, jako třeba na Podvesné. Čtvrtdomky tam nejsou vedeny jako bytovka ale jako dva domy s více vlastníky.

"Jde jen o několik případů," upozornil vedoucí stavebního úřadu zlínského magistrátu Petr Skácel.

Přečíslování se možná půjde vyhnout

Podle něho ale existuje cesta, jak se mohou majitelé čtvrt- i půldomků složitému přečíslování vyhnout. Jmenuje se prohlášení vlastníků. Spočívá v tom, že lidé sepíší text, v němž se dohodnou na tom, že jsou majitelé bytů. A zbytek domu (od střechy po obvodové zdivo) mají ve spoluvlastnictví.

Baťovské domky ve Zlíně
Baťovské domky ve Zlíně

"Podobné je to u paneláků, tady by to bylo jen v menším měřítku," řekl Skácel. "Lidé na to ale často nechtějí přistoupit. Mají pocit, že být majitel domu je víc než majitel bytu. I když to v tomto případě vyjde prakticky nastejno."

Anna Skotáková tento nápad vítá. Neví ale, jestli na něho sousedé přistoupí. "Zkusím jim to navrhnout," zvažuje.

Domů, které mají mít nové číslo, stále přibývá

Přečíslování už se týká téměř 1 600 domů. Radnice zpočátku tvrdila, že jich je zhruba o sto méně. Postupně ale přibývají další. Stavební úřad už rozeslal "postiženým" lidem na šest tisíc dopisů, což dokazuje, že jde o nebývale masovou akci.

"Je nám to líto, že musíme lidi obtěžovat, ale není to nápad radnice," řekl mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Přečíslování má být hotovo do 1. července. Kdo ho bude bojkotovat, hrozí mu, že katastr jeho část domu nezapíše do seznamu nemovitostí.