Slavnostní otevření koupaliště v Pitíně se uskutečnilo v červnu 2012. Tehdejší náměstek hejtmana Libor Lukáš je druhý zprava. | foto: Sportklub Niva

ZMAŘENÉ DOTACE: Exhejtman pomohl své vsi k lepšímu koupání, než má město

  • 104
V obci Pitín na Uherskobrodsku žije něco málo přes 900 obyvatel, přesto se může pyšnit moderním koupalištěm za 17 milionů korun, které je součástí tamního sportovního areálu. Postavila ho díky dotaci skoro jedenácti milionů korun z evropských fondů, a tak má místo i v seriálu o dotačních nesmyslech.

Právě z Pitína pochází exhejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, který byl tehdy náměstkem hejtmana a členem vedení Regionálního operačního programu (ROP), který dotace rozděloval. A jeho syn David Lukáš dělal v obci místostarostu.

Podle kritiků neměla obec i proto miliony na koupaliště vůbec dostat.

Nejčtenější Zmařené dotace

„Byla to chyba úředníků, kteří dotace přidělují,“ je přesvědčený krajský zastupitel a místostarosta Suché Loze Petr Gazdík.

Podle něj se u ostatních projektů spíše hledaly chyby, aby peníze nedostaly. Navíc koupaliště dnes prodělává.

„Cílem poskytované dotace bylo podpořit zvýšení kvality života na venkově,“ tvrdí dnes mluvčí ROP Michaela Linhartová.

Lukáš: Koupaliště funguje, lidé jsou spokojení

Koupaliště funguje 50 až 60 dní v roce, ročně ho navštíví přes šest tisíc lidí.

„Hospodaření není ziskové, koupaliště i celý sportovní areál byly budovány jako občanská vybavenost, tedy jako služba našim občanům a návštěvníkům obce,“ uvedl starosta Pitína Martin Zálešák.

V dotaci stejně jako Libor Lukáš problém nevidí, přestože v sousedních a větších Bojkovicích je také koupaliště.

„Není konkurencí, neboť kapacitně ani kvalitativně nedostačuje,“ míní Zálešák.

Lukáš, který v současnosti pracuje pro podnikatele a senátora Iva Valentu, se nechtěl ke kauze obšírněji vyjadřovat. „Koupaliště funguje a lidé jsou se službami spokojení,“ sdělil MF DNES.

V létě 2012 na svůj web napsal: „Letní koupaliště považuji v kontextu s okolním, již vybudovaným sportovním areálem Niva za velmi progresivní záležitost, neboť jsou zde takřka ideální podmínky pro trávení volného času a pro relax.“

Na koupaliště peníze byly, na odstranění azbestu ne

Tato téměř idyla je ale zkalena faktem, že společně s Pitínem žádala o dotaci přes 10 milionů korun například obec Želechovice. Chtěla přestavět část základní školy pro potřeby mateřské školy a odstranit z budovy školy nebezpečný azbest. Jenže neuspěla.

„Odvolali jsme se, ale bylo nám řečeno, že naše žádost nebyla tak dobře hodnocená a potřebná,“ vzpomíná želechovický starosta Michal Špendlík.

Obec získala potřebné peníze později z operačního programu Životní prostředí, v němž se nerozdělují dotace na úrovni krajů.

ROP argumentuje, že v roce 2010 podpořil dotacemi 37 projektů mateřských i základních škol, sociálních služeb, zdravotních středisek a volnočasových aktivit.

„Projekt splnil podmínky dané výzvou, prošel úspěšně procesem hodnocení a na základě toho byl podpořen,“ řekla ke koupališti v Pitíně mluvčí Linhartová.