(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Celníci pomohli chybami k miliardovým podvodům, o práci nepřišli

  • 20
Až desítky celníků mohly pochybit při fiktivních denaturacích lihu v hrobické firmě Morávia-Chem, kterou ovládal Radek Březina ze Zlína-Kostelce. Kvůli tomu je vyšetřuje policie. V zaměstnání však zatím zůstávají, někteří dokonce na stejných pozicích, kde řeší spotřební daň.

Lihový boss Radek Březina je souzen za daňové úniky za skoro sedm miliard korun, kterých se měl dopustit při nelegálních kšeftech s lihem.

V nich mu podle vyšetřovatelů záměrně, nebo z nedbalosti pomáhali zlínští celníci, kteří špatně dohlíželi na znehodnocování potravinářského lihu v Morávia-Chemu.

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu často nekontrolovali líh před denaturací ani činidla, která se do něj měla přilít. To se odehrávalo v letech 2010 až 2012 (více zde).

„Celní úřad pro Zlínský kraj podal již v roce 2013 trestní oznámení na blíže neurčený okruh pachatelů. Už tehdy měl určité dílčí poznatky o možném pochybení pracovníků při správě spotřební daně,“ popsal ředitel zlínských celníků Martin Kočica, který je ve funkci od letošního roku.

„Tím celní úřad inicioval šetření orgánů činných v trestním řízení,“ doplnil.

Úřad ctí presumpci neviny

Podle Kočici šlo spíše o selhání jedinců, nikoliv systému. Přesto celní správa přistoupila ke změnám, které mají pochybením a podvodům zamezit.

Denaturace hlídají kamery a z každé „várky“ je třeba odebrat vzorky.

Podezřelí zaměstnanci ale o místo nepřišli. Při transformaci úřadu někteří změnili pozici, jiní zůstali na stejné.

„Musíme u nich ctít presumpci neviny,“ řekl mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Libor Štěpánek.

Březina mohl díky nezodpovědnému přístupu celníků nechat v nádržích denaturovaný líh z minulé várky. Kvalitní potravinářský líh uložil do utajených skladů, nebo ho prodal pololegálním likérkám.