Papež má na sobě dlouhý plášť, čímž chtěl Hanke zdůraznit velebnost a důstojnost postavy. | foto: archiv Radima Hankeho

Soše papeže jsem se při práci zpovídal, přiznává zlínský sochař

  • 15
Je to socha v mírně nadživotní velikosti a když před ní člověk stojí, má tendence pokleknout. A to je řeč pouze o hliněném modelu. Zlínský sochař Radim Hanke vytváří bronzovou sochu papeže Jana Pavla II., která bude stát od jara příštího roku před kaplí v Bukovanech u Kyjova.

„Socha s pozvednutýma rukama by měla vítat věřící, kteří sem přicházejí. Dlaně papeže jsou mírně otočené vzhůru, jako by přijímaly pro lidi požehnání,“ popsal Hanke, který ve Zlíně vytvořil sochy Tomáše a Jana Antonína Bati i běžícího Emila Zátopka (více o ní čtěte zde).

„Sochu jsem koncipoval s ohledem na charakter papeže, byl neobyčejně lidský a vřelý. Chtěl jsem se vyhnout jeho zobrazení v dramatických či patetických pozicích, které bývají obvyklé. Často i s papežskou berlí,“ vysvětlil Hanke.

Model schválila arcibiskupská komise, protože socha bude posvěcena. Jan Pavel II. má na sobě dlouhý plášť, čímž chtěl autor zdůraznit velebnost a důstojnost postavy.

„Tím jsem si ale značně zkomplikoval sochařský život, protože draperie je velmi bohatá,“ podotkl s úsměvem Hanke.

„Důležitý je také výraz tváře, na níž je mírný úsměv, který papež za svého života rozdával lidem okolo,“ upozornil sochař.

Podrobně studoval záběry ze Svatého Kopečku

Před tím, než začal na soše fyzicky pracovat, tak na fotografiích a filmových záznamech podrobně studoval papežovo tělo.

Zajímal se ale také o jeho ducha, myšlenky. Potřeboval se do něho vcítit. Četl jeho knížky, sháněl si informace na internetu.

„Blízký je mi tím, že vycházel z uměleckého prostředí, psával básně i divadelní hry. Moje podoba papeže vychází z roku 1995, kdy byl na Svatém Kopečku, kde kázal k mládeži. Byl o tom natočený film, který jsem podrobně sledoval,“ nastínil Hanke.

Tehdy bylo Janu Pavlu II. pětasedmdesát let. „Už byl trochu shrbený, ale ještě to nebyl stařec před smrtí,“ podotkl Hanke.

Ne přelomu roku bude sochu odlévat do bronzu

Vzhledem k tomu, že je sám křesťan, měla pro něho tato práce dvojí rozměr.

„Když jsem modeloval sochu, tak přede mnou postupem času začala ožívat dvoumetrová figura. Cítil jsem, že je tady papež přítomný, i když je už několik let po smrti. Při práci jsem s ním vedl neustálý dialog. Můžu dokonce říci, že jsem se mu zpovídal,“ nastínil Hanke.

„Jan Pavel II. je pro mě ztělesněním papežského vzoru. Obracel se k Bohu, ale miloval i lidi,“ říká.

Socha se bude odlévat do bronzu na přelomu roku a potom ozdobí prostor před kaplí v Bukovanech, kterou před třemi lety nechal postavit mecenáš Josef Kouřil.

Hanke je v ní autorem votivního reliéfu papeže a sochy madony z pískovce. Sochu papeže si u něho objednal stejný investor.