Zlínský podnikatel Miroslav Zaremba (uprostřed) u zlínského soudu.

Zlínský podnikatel Miroslav Zaremba (uprostřed) u zlínského soudu. | foto: Jana Fuksová, MF DNES

Vydělávám 10 tisíc, majetek nemám, tvrdil soudu sponzor zlínského hokeje

  • 12
Další fiktivní obchod s kovovým odpadem začal rozkrývat zlínský soud. Osm lidí podle žaloby okradlo stát na daních o téměř devět milionů korun. Je mezi nimi i významný zlínský podnikatel Miroslav Zaremba, který se soud snažil přesvědčit, že ve skutečnosti žije v nuzných poměrech.

Tvrdí, že vydělává deset tisíc korun měsíčně a nemá žádný majetek. Přesto, že figuruje ve firmě, která sponzoruje zlínský hokejový klub, a obrat další ze společností, která nese jeho jméno, se počítá na miliardy.

Zlínský podnikatel Miroslav Zaremba se ve čtvrtek objevil na lavici obžalovaných. Podle žaloby totiž společnost Zaremba Stav, ve které podle svých slov dělal stavebního manažera, zásadně figurovala v promyšleném obchodu s barevnými kovy.

Škoda státu na neodvedené dani vyšplhala k devíti milionům korun. Stačil na to necelý měsíc v roce 2011. Osmi obžalovaným za to hrozí až desetileté vězení.

„Celá kauza je proti mně smyšlená. Šlo to mimo mě. Kdybych chtěl podvádět, nebudu tak hloupý, abych to dělal na sebe,“ prohlásil Zaremba.

Plán byl jasný. Vydělat na tom, že zboží prodané do jiné země EU je osvobozené od povinnosti odvést za něj státu DPH. Jedna z firem koupila zhruba 48 tun niklových katod v Nizozemí, legálně za ně zaplatila a prodala je v Česku jiné firmě.

Pak se podle obžalovaných zboží převáželo do Česka, na Slovensko a odtud zpět do Česka, kde si ho několik společností zase prodalo mezi sebou.

Vyšetřovatelé však tvrdí, že přesuny a prodeje byly z větší části fiktivní. Dohromady tak organizovaný obchod s nastrčenými „bílými koňmi“ vynesl téměř devět milionů korun.

Hokejový klub si na sponzora nestěžuje

Právě Zaremba stál podle obžaloby na samém začátku řetězce.

„Přijal půjčku ve výši jednoho milionu eur, která pak bylo použita na spekulativní obchody. Peníze stihli protočit asi za deset dní,“ vysvětlila státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová.

Peníze podle ní dostala firma Zaremba Stav od dalšího obžalovaného Jozefa Migaše. Ten už si odpykává trest za krácení daně při podobných machinacích s kovovým odpadem a zmíněný milion byl jedním ze zisků podvodných obchodů.

Spolu s ním je ve vězení také René Bárta odsouzený ve stejné kauze a obžalovaný i v tomto případu. Právě jeho společnost měla zboží vyvézt na Slovensko a nemusela tím pádem odvádět daň.

Mezi obžalované se dostal i Zarembův spolupracovník Radim Čagánek. U soudu i policie vypovídat odmítl. Zaremba ale prohlásil, že to byl Čagánek, kdo půjčku sjednával.

„Chtěli jsme rozšířit firmu a on jako manažer přišel s tímto obnosem. Ale když jsem se dověděl, že peníze nejsou od příliš korektních lidí, hned jsme je vrátili,“ konstatoval Zaremba.

Jednou ze společností, přes které kovový odpad ve fiktivních obchodech také prošel, byla klempířská firma Ladyss stav. Patří obžalovanému Ladislavu Červenkovi, který byl ještě před sedmi lety jednatelem ve firmě Zaremba Stav.

Podobně jako Zaremba i Čagánek a Červenka stále podnikají a u soudu sdělili, že jejich čistý měsíční příjem se pohybuje kolem deseti tisíc korun a žádný majetek nemají.

Zaremba Stav Group i letos sponzoruje zlínský hokejový klub. Ten si na podporu mecenáše nestěžuje.

„Patří k významnějším partnerům a své závazky beze zbytku plní,“ podotkl jednatel hokejového klubu Patrik Kamas.