Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Ministerstvo neuspělo, Zlínský kraj odmítl řešit odebrání vodáren Veolii

  • 12
Ministerstvo zemědělství nařídilo Zlínskému kraji, aby zahájil řízení o odebrání licence Moravské vodárenské na provozování zlínských vodáren. Hejtmanství to ale odmítlo. Ministerstvo se proto obrátilo se stejným příkazem na Olomoucký kraj, kde firma také působí.

Varianta, že Moravská vodárenská (součást koncernu Veolia) přijde o licenci na provozování Vodovodů a kanalizací Zlín (VaK), což některá města a obce dlouhodobě požadují, je stále reálná.

Nezměnila ji ani zpráva, že krajský úřad ve Zlíně nezahájil řízení o odebrání koncese Moravské vodárenské, přestože to po něm požadovalo ministerstvo zemědělství. Tím totiž věc neskončila. Resort zlínskému krajskému úřadu případ odejmul a předal ho se stejným příkazem olomouckému krajskému úřadu. Také tam koncern působí.

Ministerstvo zemědělství přistoupilo k dalšímu opatření proti nečinnosti a pověřilo jiný správní orgán, aby vedl řízení ve věci případného zrušení povolení provozovat vodovod nebo kanalizaci. Výsledek řízení nelze předjímat,“ sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Klíčové smlouvy probere soud už letos v září

Důvodem pro zahájení řízení je fakt, že soud na konci loňského roku pravomocně rozhodl o tom, že valná hromada vodáren v roce 2004 byla neplatná. Na ní se schvalovala klíčová věc – prodej části podniku koncernu, na což navázal jeho pronájem (více zde).

Pak Moravská vodárenská začala VaK provozovat a čerpat z něj velké zisky, zatímco města a obce jako akcionáři vodáren se musely hlavně starat o infrastrukturu. Navíc se výrazně zvedla cena vody, mírně klesla až před časem.

„Ministerstvo je toho názoru, že pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení platnosti usnesení valné hromady představovalo pro krajský úřad velmi vážný důvod pro zahájení řízení,“ zdůraznila Ježková.

Proč tedy hejtmanství odmítlo takto postupovat? Kraj argumentuje tím, že Moravská vodárenská i VaK mu předložily smlouvu o nájmu a provozování podniku s tím, že ji považují za platnou.

„Uznávají vzájemné smluvní závazky a plní je. Tím pádem nejsou splněny zákonem stanovené podmínky pro to, abychom zahájili řízení z moci úřední,“ prohlásil Alan Urc, vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství.

Odkázal i na to, že zlínský soud bude teprve rozhodovat o platnosti klíčových smluv, což bude podle Urce pro další vývoj situace zásadní. Hlavní líčení jsou nařízena na září (více zde).

Pokud by dceřiná firma koncernu Veolia přišla o licenci úřední cestou, musela by z vodáren odejít. Neplynuly by jí pak další zisky, jež se za celou dobu pohybují v řádech stamilionů korun.

Moravská vodárenská: Snahou ministerstva jsme překvapeni

Přístup státu se vedení Moravské vodárenské nelíbí. „Opětovnou snahou ministerstva zemědělství zasahovat do platného smluvního vztahu, který v roce 2004 samo výslovně podpořilo, jsme překvapeni,“ reagovala mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

„Postup ministerstva je navíc v přímém rozporu s názory Krajského úřadu Zlínského kraje i Ústavního soudu, který považuje neplatnost usnesení valné hromady VaK Zlín za výlučně vnitřní záležitost společnosti. Ta automaticky nezpůsobuje neplatnost smlouvy s naší společností,“ doplnila Bártová, podle níž by měl olomoucký krajský úřad rozhodnout stejně jako zlínský, pokud chce dodržovat zákon.

Ministerstvo zemědělství se hájí, že jeho dosavadní kroky jsou v souladu s právními předpisy.

Právník vodáren má jiný názor než vedení

Zlínské hejtmanství zamítlo návrh na zahájení řízení o odebrání licence už podruhé, v obou případech za podněty stál kritik současného modelu fungování vodáren Radek Novotný.

Vadí mu především fakt, že vedení vodáren uznalo smlouvu o pronájmu a provozování podniku za platnou. „Je to absurdní. Pokračuje kolaborace vedení VaKu s Veolií,“ prohlásil Novotný.

Upozornil současně i na to, že právník VaKu Ondřej Knebl před časem na zasedání zlínského zastupitelstva řekl, že „neplatnost usnesení valné hromady podle našeho právního názoru vede k neplatnosti smluv o prodeji části podniku a smlouvy provozní“.

„Představenstvo vodáren jedná nezávisle na názorech svých právníků,“ poznamenal Novotný.

Šéf představenstva VaKu Svatopluk Březík rozpor v názoru vedení podniku a jeho právníka okomentoval jedinou a stručnou větou: „Je to složitá právní otázka.“

Pokud ani olomoucký krajský úřad nezahájí řízení o odebrání licence, může to udělat ministerstvo zemědělství samo. „Odebrání povolení k provozu společnosti Moravská vodárenská rozhodně nelze předjímat,“ řekla Ježková.