Etnograf Mnislav Zelený, zvaný Atapana, u amazonských indiánů

Etnograf Mnislav Zelený, zvaný Atapana, u amazonských indiánů | foto: Archiv Mnislava Zeleného

Vzácná sbírka z Amazonie ve Zlíně stále není, kvůli sporu o místo

  • 5
Zlínskému kraji se stále nepodařilo získat rozsáhlou sbírku o životě kmenů v Jižní Americe od antropologa Mnislava Zeleného. Zatímco úředníci neustupují od plánu mít vzácné předměty na hradě v Malenovicích, známý cestovatel je zásadně proti.

Když se poprvé objevila informace, že ve Zlíně by mohla najít trvalé sídlo sbírka desetitisíců předmětů, fotografií a dalších artefaktů z Jižní Ameriky, mluvilo se o „cestovatelském ráji“, „výjimečné příležitosti“ a šanci získat „něco, co nikdo jiný nemá“.

Realita? Ani po více než roce není sbírka antropologa Mnislava Zeleného Zlínu výrazně blíž. „Trumfy v ruce má pan Zelený a my ho do ničeho nemůžeme tlačit,“ brání se radní Ladislav Kryštof, který má na starosti cestovní ruch.

Jenže faktem je, že aktivita kraje by mohla být daleko větší. Zelený mu totiž nabídl rozsáhlou a stále doplňovanou sbírku jako dar už v roce 2013 (více najdete zde).

Od té doby se úředníkům podařilo jen vytipovat několik míst, kde by expozice mohla být, radní jedno z nich vybrali a zastupitelé odsouhlasili převzetí daru. Pořád ale není uzavřená žádná dohoda, není podepsaná smlouva a šance, že se Zlín stane zmíněným „cestovatelským rájem“, je tak čím dál menší.

„Je to škoda. Od Zlínského kraje jsem dostal ujištění, že odpovídající prostory k expozici zajistí. Ale nedopadlo to tak,“ řekl pro MF DNES Zelený.

Výsledek další schůzky je nejistý

Ještě před pár dny dokonce počítal s tím, že veškerá jednání s krajem už skončila.

„Stále to chtějí dát na hrad v Malenovicích a to já zásadně odmítám. Ani nemá smysl, abychom se kvůli tomu potkávali,“ poznamenal.

Mnislav Zelený Atapana: Splácím indiánům dluh

Vedení kraje zase poukazuje na to, že se chtělo se Zeleným už několikrát sejít. Od září se to ale nepodařilo.

„Tuto záležitost nemůžeme domlouvat po telefonu, musíme se sejít osobně, a to se nám zatím nedaří,“ vysvětlovala v září šéfka krajského odboru kultury Romana Habartová.

Jenže teprve před několika dny a až po dotazu MF DNES, jak tato schůzka dopadla, se pracovníci odboru kultury telefonicky se Zeleným spojili a domluvili, že se potkají během ledna.

Kraj chce sbírku na hradě...

Není ale příliš pravděpodobné, že se obě strany dohodnou. Plán kraje - umístit sbírku na hrad Malenovice - totiž stále trvá. Odsouhlasili to už krajští zastupitelé a jejich rozhodnutí je závazné. Aktuální výstavy na hradě by podle nich pracovníci přesunuli do patra a celé přízemí ponechali pro Amazonii.

Návštěvníci by tam mohli obdivovat velký fotografický archiv, kterým Zelený přezdívaný Atapana zmapoval své dlouhé pobyty u desítek indiánských kmenů v Brazílii, Venezuele, Peru, Ekvádoru a dalších zemích.

Přivezl si jejich zbraně, nářadí, foukačky, rybářské sítě, kůže, čelenky a stovky dalších věcí. Expozice by nabízela i velkoformátové mapy nebo filmy.

„Mám i předměty, které kompletně mapují život jednoho kmene. Je ucelenější, než má třeba Náprstkovo muzeum,“ přiblížil Zelený.

Navíc chce, aby nešlo jen o výstavu, ale aby byla interaktivní a nabízela programy pro děti. Expozici chce pojmout živěji a připomenout přírodní bohatství, obyvatele, mapy i politiku Amazonie.

Uvažuje také o tom, že by spolu se sbírkou otevřel vědecké Centrum amazonských studií. „Nikde v Evropě takové neexistuje,“ poukázal.

...Zelený preferuje muzeum

Malenovický hrad mu na to ale nepřipadá vhodný. Zelený tato slova opakuje už rok a názor nezměnil.

„To by bylo jako pěst na oko. Do takových malých historických prostor se sbírka vůbec nehodí, potřebuje mnohem více místa,“ zdůraznil. Vhodnější by podle něj bylo bývalé Ševcovské muzeum v baťovském areálu.

Zelený argumentuje, že tato budova je dost velká, zachovalá a vybavená. Navíc do ní byli návštěvníci zvyklí chodit a stojí v centru města jen pár desítek metrů od Baťova institutu, ve kterém je stálá cestovatelská výstava Hanzelky a Zikmunda nebo Ingriše.

Krajský radní oponuje, že budova Ševcovského muzea je ve špatném stavu a musela by se zásadně opravit.

„Stále ale platí, že máme o sbírku velký zájem a nevzdáváme to. Věřím, že se dohodneme,“ poznamenal Kryštof.