Výtvarník Petr Nikl představil vizuál k 57. ročníku mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež. Podobu mu daly dívka se zrzavými copy připomínající Pipi a opice. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Tváří zlínského festivalu bude Pipi, pozvaná je herečka i dcera autorky

  • 2
Tématem letošního Zlín Film Festivalu bude švédská kinematografie. Pořadatelé pozvali dceru spisovatelky Astrid Lindgrenové i představitelku titulní role ze seriálu Pipi Dlouhá punčocha.

Přiřadit jméno švédské herečky Inger Nilssonové k její nejslavnější roli by asi dokázal jen ten největší filmový fanoušek. Když se ale přidá nápověda, že ztvárnila malou, drzou, pihovatou holku s dlouhými rezavými copy, není už tak těžké uhodnout, že se jedná o Pipi Dlouhou punčochu, kterou si zamilovaly miliony dětí po celém světě.

Právě ona by mohla být jedním z hlavních hostů Zlín Film Festivalu. Jeho 57. ročník se v krajském městě koná od 26. května do 3. června. Stěžejním tématem přehlídky totiž bude švédská kinematografie.

„Intenzivně o jejím příjezdu do Zlína jednáme, pomáhá nám švédské velvyslanectví v Praze. Věřím, že to dobře dopadne a Inger Nilssonovou u nás na festivalu přivítáme, stejně jako dceru Astrid Lindgrenové Karin. To už je starší, ale stále vitální dáma,“ uvedla umělecká ředitelka přehlídky Markéta Pášmová.

Promítnou i Bergmana

Festival, který nabídne 350 snímků, tak připomene 110. výročí narození Astrid Lindgrenové, nejznámější švédské autorky knížek pro děti, z nichž se řada dočkala filmového či televizního zpracování.

„V rámci sekce švédského filmu nabídneme na třicet celovečerních snímků pro děti a mládež. Samozřejmě promítneme Pipi nebo Ronju, dceru loupežníka. Další z podsekcí představí děti ve filmech klasiků, například snímek Ingmara Bergmana Fanny a Alexandr,“ řekla Pášmová.

Příběh Pipi s tehdy desetiletou Inger Nilssonovou byl natočen v roce 1969 jako seriál a dočkal se rovněž několika filmových zpracování. Na další větší role už ale herečka čekala marně. Nedávno se objevila alespoň v německém krimiseriálu.

Stylizovaná podoba Pipi se stala také hlavním motivem vizuální podoby letošního ročníku festivalu. Jejím autorem je výtvarník a zlínský rodák Petr Nikl. Na plakátu, který vznikl podle Niklova staršího obrazu, na němž s parukou nakreslil svoji dceru Annu, se kromě rezavé copaté dívky objeví ještě opice.

„Pipi byla obklopena spoustou zvířat, mezi nimi byla i opice. A já ještě dříve, než bylo jasné, že tématem festivalu bude Švédsko, jsem připravoval vizuál tvořený opicemi. Tak jsme je využili,“ vysvětlil výtvarnou podobu plakátu Nikl.

Jaká je historie aukce klapek

Kromě Švédska se festival letos zaměří i na Švýcarsko. Pořadatelé pro návštěvníky připravili kolekci patnácti celovečerních filmů a řadu snímků animovaných a studentských. Děti se mohou těšit například na příběhy děvčátka Heidi.

Přehlídka, již v posledních letech navštěvuje přes sto tisíc lidí, připomene rovněž dvacáté výročí Salonu filmových klapek.

„Představíme publikaci, která mapuje všechny ročníky. Za celou dobu existence projektu vzniklo už 2 057 klapek, které v aukcích vydělaly přes 28 milionů korun,“ uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura.

Peníze putovaly na podporu mladých filmařů. V letošní kolekci klapek se sešlo na 140 originálních děl od předních tuzemských výtvarníků. Počítá se také s bohatým doprovodným programem.

Loni svou hvězdu na chodníku slávy zlínského festivalu získali režisér Jiří Strach a herečka Klára Pollertová-Trojanová (více zde):

1. června 2016