Zdravotnictví ve Zlínském kraji čeká radikální řez (ilustrační snímek).

Zdravotnictví ve Zlínském kraji čeká radikální řez (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Zlínsko chystá revoluci v nemocnicích. Péče bude kvalitnější, ale dál

  • 8
Specializovaná oddělení nemocnic navrhují odborníci ze zlínské univerzity v nové strategii krajského zdravotnictví. Například infekční oddělení bude v Uherském Hradišti, ušní, nosní a krční zase v Kroměříži.

Dosud nabízely všechny čtyři nemocnice co nejširší množství zákroků, vyšetření a operací. Nový plán, který si kraj nechal udělat, ale tento způsob zásadně mění. Konkrétní příklad? Například si někdo z Uherského Brodu si zlomí nohu. Záchranka zjistí, že je to běžná zlomenina, a zaveze zraněného do nejbližší nemocnice v Uherském Hradišti.

Pokud se ale ukáže, že potřebuje náročnější operaci a zkušenějšího lékaře, protože zlomenina zasáhla koleno, pojede automaticky do Zlína. Stejně tak pacienti z Kroměřížska nebo Vsetínska.

Do Kroměříže jezdí už nyní lidé z více okresů

Jinak to ale bude v případě nemocného z Otrokovic, kterému lékaři najdou v krku nádor. Podle navrhované změny by totiž měl s problémem zamířit ne do Zlína, ale rovnou do Kroměříže. "Máme tam zkušený tým lékařů, kteří dělají náročnější výkony v míře, v jaké je jinde nedělají," vysvětluje krajská radní Hana Příleská. Cílem hejtmanství je zajistit základní péči v každé ze čtyř nemocnic, ale náročnější vyšetření a komplikovanější operace dělat jen ve specializovaném oddělení.

"A nemusí to být jen ve Zlíně," upozorňuje Příleská.

Proto je v materiálu kroměřížské oddělení ušní, nosní, krční neboli ORL navržené jako specializované krajské pracoviště. Téměř polovina všech ošetřených pacientů tam totiž už dnes jezdí z jiných okresů.

Boreliózu budou léčit v Uherském Hradišti

Ze stejných důvodů řeší koncepce i infekční oddělení, kde leží malé děti i dospělí třeba se spálou nebo lymskou boreliózou. Hlavní specializované centrum by mělo být v Uherském Hradišti, protože už v této době přijímají hodně pacientů nejen z okolí, ale i z kroměřížského nebo zlínského regionu.

Změna se dotkne také lůžek. Zrušena by měla být například na očním oddělení v Kroměříži. Lékaři tady například pacienta se šedým zákalem pouze odoperují a ve stejný den jej pošlou domů.

Pokud ale bude v tomto regionu pacient rizikovější, například s cukrovkou, automaticky pojede do Zlína. Tady bude mít oční oddělení i lůžka, na kterých budou komplikovanějšího pacienta odborníci sledovat. Strategii zpracovávalo šestnáct odborníků ze zdravotnictví, ekonomiky a managementu, mimo jiné i ze zlínské Univerzity Tomáše Bati.

Vzdálenosti za operacemi prý nebudou nijak velké

"Je to první a dosud nezpracovaný pohled na fungování zdravotnictví v kraji," uvedl vedoucí týmu a ředitel Ústavu regionálního rozvoje univerzity Oldřich Hájek.

Novinka však zřejmě většinu pacientů nepotěší. Ke kvalitnějším lékařům totiž bude cesta trvat delší dobu. "Vzdálenosti ale nejsou zas tak velké. Podstatné je, aby se o pacienta s vážným problémem postaral tým skutečných profesionálů," zdůraznil ředitel hradišťské nemocnice Antonín Karásek.

Právě toto zařízení bude v dalších letech zřejmě jedním ze dvou, kde budou lékaři provádět náročnější operace. Tím druhým je krajská nemocnice ve Zlíně. "Ostatní dvě budou muset péči redukovat," předpovídá Karásek.

Nemocnice chystají připomínky

Proč se Zlínský kraj rozhodl pro tak zásadní změnu toho, kde se budou pacienti v kraji léčit?

"Není nejlepší mít v okresních nemocnicích úplně všechno," naznačila krajská radní za zdravotnictví Hana Příleská. V této chvíli mají materiál, který má 132 stran, k dispozici lékaři z krajských nemocnic i soukromých zařízení z celého kraje včetně zástupců VZP.

To by mělo zabránit tomu, aby budoucnost zdravotnictví ovlivnily osobní zájmy nebo lobbistické skupiny. "Připomínky k němu máme a už jsme je odevzdali," potvrdil například ředitel Vsetínské nemocnice Martin Metelka.

Stejným způsobem na materiál zareagovali i v krajském zařízení. "Předpokládám, že naše připomínky zpracovatelé zohlední," konstatoval ředitel zlínského špitálu Bohuslav Škubal. Nová verze by měla být hotová ke konci prosince a prvních změn se pacienti mohou dočkat už v průběhu příštího roku.