Petře Slavíkové (vlevo) se snažila v hledání vhodného dárce pomoct její sestra Helena Marková.

Petře Slavíkové (vlevo) se snažila v hledání vhodného dárce pomoct její sestra Helena Marková. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Příběh učitelky s leukémií vyvolal zájem dárců, vhodný se našel v Německu

  • 18
Zlínská učitelka Petra Slavíková, která má akutní leukemii, našla vhodného dárce kostní dřeně. Ženě, jejíž příběh vyvolal obrovský zájem o zápis do dárcovského registru, by měl pomoct mladý muž z Německa.

"Dostali jsme zprávu, že se našel vhodný dárce. Vyhovuje v devíti z deseti bodů. Je to chlap, stejný věk a stejná krevní skupina jako já," řekla Slavíková. "Jsem z toho nadšená, navíc že se to podařilo tak rychle," dodala.

Petra Slavíková je dcera kanadských emigrantů, která se domů do Zlína vrátila před deseti lety. Dnes tady na soukromé škole učí angličtinu. Na podzim se jí vrátila leukemie poté, co se nemoc na tři roky odmlčela po autotransfuzi.

Její sestra Helena Marková jí chtěla darovat svou kostní dřeň, nebyla ale vhodný dárce. Sestřin příběh proto zveřejnila na Facebooku a strhla lavinu (více zde).

Těší se na nový život

Během jednoho dne se na transfuzní stanici ve Zlíně vystřídala na vyšetření zhruba stovka dárců, aby matce malé Elišky nabídla svou kostní dřeň. Vhodný dárce ale bývá jeden ze sta, a tak se nakonec našel až za hranicemi.

"Je to mladý zdravý muž z Německa. To, že má stejnou krevní skupinu, je výhoda. Všechno je na dobré cestě, 10. prosince by měla jít na transplantaci," potvrdila Zdenka Wasserbauerová ze sdružení Šance, které dárce do registru shání déle než 15 let.

"Jsem trochu smutná, že nebudu doma na Vánoce s dcerou. Ale budu, jak se říká, začínat nový život. Dostala jsem druhou šanci, takže to bude dobré," je přesvědčena Slavíková.

V Česku se najde pouze čtyřicet procent dárců

Její příběh, který sledovala řada lidí v regionu, ale zároveň opět ukázal, že v dárcovství kostní dřeně mají Češi pořád velké rezervy.

"Čtyřicet procent dárců se najde u nás, 35 procent v Německu a zbytek ve světě. Každý pátý pacient přesto umírá. Kdyby nebylo Němců, zemře nám každý druhý," tvrdí Wasserbauerová.

Podle Heleny Markové u nás shánění dárců komplikují mýty. "Často jsem slyšela, že odběr je strašně bolestivý nebo že se dělá hned při vstupu do registru," uvedla.

Ve skutečnosti lékaři nejprve z odběru krve zjistí potřebné informace a teprve pak samotný dárce volí jednu ze dvou technik, kterými se kostní dřeň odebírá. A to buď přímo z krve, nebo pod narkózou.

Potenciální dárci mohou přijít na vyšetření do zlínské a uherskohradišťské transfuzní stanice ve dnech 26. listopadu a 10. prosince od 7 do 9 hodin ráno.