SMS jízdenky budou ve Zlíně a Otrokovicích k dispozici od července. (Ilustrační snímek)

SMS jízdenky budou ve Zlíně a Otrokovicích k dispozici od července. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Lidé ve Zlíně si koupí jízdenky bez drobných. Přes SMS zprávu

  • 6
Cestující městskou hromadnou dopravou ve Zlíně a Otrokovicích se konečně dočkají toho, co je v mnoha jiných městech běžnou praxí. Od července si budou moci nakupovat SMS jízdenky přes mobilní telefon.

Tuto možnost řada z nich vítá. Zaplatí sice o pár korun víc než ve stánku, ale nemusí už nosit drobné, aby si zakoupili lístek v automatu. Navíc na některých zastávkách v okrajových částech města automaty na lístky pořád scházejí.

"V klidu si koupím přes mobil jízdenku a nebudu muset hledat po kapsách drobné nebo si rozměňovat papírové bankovky. Takže tuto novinku rozhodně vítám, mohla přijít i dřív," myslí si Petr Staněk ze zlínského sídliště Jižní Svahy.

Přehled cen SMS jízdenek

Přestupní na 40 minut 20 Kč

Zlevněná přestupní na 40 minut za 10 Kč (děti do 15 let a důchodci s S-pasem)

Celodenní občanská za 90 Kč

Celodenní zlevněná za 45 Kč (děti do 15 let a důchodci s S-pasem)

Zdroj: Dopravní společnost Zlín-Otrokovice

V Ostravě, Brně, Olomouci už si lidé SMS jízdenky kupují a jsou spokojení. V praxi to funguje tak, že cestující odešle SMS ve tvaru podle toho, o jakou jízdenku má zájem.

Přestupní na čtyřicet minut bude stát 20 korun, celodenní devadesát. Do dvou minut dostane do mobilu kód, kterým se při případné kontrole prokáže revizorovi.

"Každý lístek bude mít jedinečné číslo, které nemají jiné dopravní podniky. Číslo a formu SMS ještě upřesníme, budou na letácích ve vozidlech MHD nebo na našem webu," doplnil ředitel Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice Josef Kocháň.

Cestujícímu, který službu využije, operátor částku odečte z předplaceného kreditu, nebo připočte k měsíčnímu vyúčtování. Jednoduchou mobilní transakci si musí každý vyřídit před nástupem do trolejbusu.

Masový zájem o SMS jízdenky se nečeká

"Vycházíme vstříc lidem, kteří jsou zvyklí využívat doplňkové funkce mobilních telefonů a nejsou ochotni kupovat si jízdenky v předprodeji," shrnul Kocháň. "Umožníme také nakupování jízdenek v místech, kde by bylo umístění automatů ztrátové," doplnil.

Běžná jízdenka na dvacet minut stojí v automatu 12 korun, přestupní na půl hodiny vyjde na 15 korun. I když bude zavedení mobilních plateb znamenat pro Dopravní podnik vyšší příjmy, nepůjde o závratné navýšení jeho zisků.

"Nemyslím si, že zájem bude masový. Za SMS lístky by lidé mohli ročně utratit do dvou set tisíc korun," odhaduje náměstek primátora Jiří Kadeřábek ze Zlínské volby, který má oblast dopravy v kompetenci.

Například v Olomouci začínali loni na čtyřech procentech prodeje SMS lístků a letos se dostali na dvojnásobek. Podobně by to mohlo vypadat i ve Zlíně. Když o zavedení mobilních plateb rozhodovali zdejší zastupitelé, bylo hlasování jednoznačné. Opozice se shodla s koalicí.

"Je to rozšíření služeb pro cestující, většina dopravních podniků v zemi už k tomu přistoupila," reagoval opoziční zastupitel Boris Popesko z ČSSD.

"Požadavky na zavedení SMS lístků máme od lidí od začátku mého působení na radnici před čtyřmi lety," podotkl Kadeřábek.

Dopravní podnik chce podle Kocháně vyjít vstříc zákazníkům i tím, že jim umožní platbu kartou v předprodejích. Momentálně hledá firmu, která by systém provozovala.