Budova zlínské radnice na náměstí Míru.

Budova zlínské radnice na náměstí Míru. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínská koalice řeší první velký vnitřní problém, moc času nemá

  • 0
První krizi čelí koalice na radnici ve Zlíně, která vznikla loni na podzim. V pondělí jednala o tom, že ji opouštějí, a ne právě v dobrém, Věci veřejné. Primátor Adámek z TOP 09 věří, že koalice vydrží.

V podatelně zlínské radnice se v pátek odpoledne objevil nenápadný dopis, jehož adresátem byl primátor Miroslav Adámek. Věci veřejné jím vypověděly koaliční smlouvu. Tak začala první krize mladé koalice ve Zlíně, kterou dále tvoří TOP 09 a Starostové a nezávislí, sdružení M. O. R., Zlínské hnutí nezávislých a lidovci. Tyto strany se v pondělí sešly a naznačily, že jsou připraveny s "véčkaři" ještě jednat. A pokud se nedohodnou, budou město řídit bez nich.

Momentálně mají v 41členném zastupitelstvu 25 hlasů. Členové Věcí veřejných jsou jenom dva, jeden z nich, Jiří Viktorín, je členem rady. I bez těchto dvou hlasů bude mít koalice nadpoloviční většinu.

"Do uplynutí třicetidenní lhůty, která běží od podání výpovědi, budeme fungovat normálně i s panem Viktorínem. Potom zřejmě bez něho," řekl primátor Miroslav Adámek z TOP 09 a STAN.

Rozpuštění výboru porušením programového prohlášení

Mezi dřívějšími spojenci to ale začalo skřípat. "Véčkaři" koalici opouštějí proto, že zastupitelé rozpustili výbor pro podnikání a lidské zdroje. Vadí jim, že je to v rozporu s programovým prohlášením rady.

Výbor se ale sešel jen dvakrát a pouze jednou byl usnášeníschopný. Jeho členové z koaličních stran do něj nechodili. Rudolf Chmelař z Věcí veřejných ale výbor jako jeho předseda a zastupitel hájí.

"Má smysl. Například jsem jednal s hospodářskou komorou o tom, že bychom vypsali anketu mezi podnikateli, abychom zjistili, co jim vadí a co by jim pomohlo," poznamenal Chmelař.

Opozice míní, že véčkaři chtěli udržet placenou funkci

Strany koalice mu ale vyčítají, že měl do 23. června předložit zprávu o činnosti výboru. A to neudělal. Opozice jej viní zase z toho, že výbor chce vzkřísit jen proto, že v něm měl placenou funkci. Měsíčně dostával zhruba 3 700 korun hrubého.

"Ukázalo se, že výbor je k ničemu a pár desítek tisíc korun se vyhodilo z okna," tvrdí šéf zastupitelů ODS ve Zlíně Miroslav Hladík.

"Výbor vznikl účelově kvůli placenému místu," přidal se předseda zastupitelů ČSSD Boris Popesko.

Chmelař tvrdí, že o peníze vůbec nešlo. Politoložka Jiřina Pavlíková je ale přesvědčena, že krok "véčkařů", kteří kvůli zrušení výboru vypověděli koaliční smlouvu, podobným úvahám nahrává.

Politoložka: Neměli z koalice utíkat

"Měli dokázat, že jim nejde o placené místo, a navrhnout něco jiného. Takový postup by zvolil ten, kdo by hledal skutečné řešení problému. Oni ale utíkají," uvedla Pavlíková.

Politoložka i opoziční strany se shodují v tom, že se začíná projevovat nezkušenost vládnoucích stran ve Zlíně. Až na výjimky všichni lidé ve vedení města s politikou začali loni na podzim, kdy uspěli ve volbách. Ovšem podle koaličních stran se Věci veřejné chovají nevyzpytatelně i na celostátní úrovni.

"V našem případě nejde o věcný, ale personální konflikt," konstatoval Adámek.

Strany se můžou dohodnout do 5. září, kdy vyprší výpovědní lhůta.