Nový předseda zlínské ČSSD Vladimír Drtil.

Nový předseda zlínské ČSSD Vladimír Drtil. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínská ČSSD má nové vedení, chce se očistit od éry Janečky

  • 3
Zlínská ČSSD mění své vedení, aby se definitivně odstřihla od vlivu bývalého člena a radního Martina Janečky, který byl předloni odsouzený za korupci. Odvolaní funkcionáři to ale považují za podraz.

Přestože Martin Janečka není členem sociální demokracie už déle než rok, zlínskou buňku strany pořád rozděluje.

Kontroverzní politik, který byl odsouzený za korupci a pak amnestován prezidentem Klausem, teď stál nepřímo i za revolucí, jež se v místní ČSSD odehrála.

Změny ve zlínské ČSSD

Původní patnáctičlenný výbor v čele s jeho šéfem Borisem Popeskem byl téměř kompletně vyměněný. Nový je složený z 19 lidí, předsedou je Vladimír Drtil, jedním z místopředsedů Roman Vajgl.

Ve vedení zůstali zlínští zastupitelé za ČSSD Martin Mikeska a Věra Komínková.

Skončil Vladimír Řihák, Karel Dvorský a další lidé, kteří spolupracovali s exnáměstkem a bývalým sociálním demokratem Martinem Janečkou, jenž byl odsouzen za korupci.

Stranické křídlo, které proti němu dlouhodobě vystupuje, se ve straně chopilo moci. A dosavadní vedení, v němž byli Janečkovi někdejší kolegové z městského zastupitelstva a rady, skončilo.

Situace je o to vypjatější, že se na podzim konají komunální volby a sociální demokracie se chce vrátit do čela radnice, kde řadu roků - paradoxně většinu času právě s Janečkou - působila.

"ČSSD v našem městě přestane sloužit k naplňování osobních ambicí úzké skupiny vyvolených a konečně se bude profilovat jako moderní levicová strana," slibuje nový předseda zlínské ČSSD Vladimír Drtil.

Před pár lety založil ve Zlíně v reakci na Janečkovy praktiky druhou místní buňku strany. Ta ale zanikla, a převrat v původní organizaci je tak vlastně důsledkem sloučení obou.

Popesko: Chtějí rozbít stranu

Janečka, který podle soudu jako šéf soukromé firmy uplácel zástupce jiné společnosti, aby snížil dluh, stál coby náměstek primátora za řadou sporných transakcí: například odblokováním svitovského areálu či privatizací vodáren.

Kdysi mocný muž se po korupčním skandálu stáhl do ústraní. Podle Drtila měl ale stále vliv na dění ve zlínské ČSSD. Řídili ji totiž jeho dlouhodobí kolegové a přátelé. Čtyři roky byl předseda zastupitel Boris Popesko.

"Pan Janečka má nějakou pověst, to je pravda, oni toho ale účelově využívají. Snaží se rozbít sociální demokracii ve Zlíně," tvrdí Popesko.

Drtil a jeho lidé to odmítají a zaklínají se slovy o "poctivé práci pro občany a očištění ČSSD". Z bývalého vedení zůstává v tom současném pár stejných jmen. Například Martin Mikeska, šéf zastupitelského klubu strany.

"Argumentům o odstřižení se od vlivu pana Janečky se musím smát. Vždyť ve výboru sedí někteří lidé, které do ČSSD přivedl právě on," argumentuje Mikeska, jmenovat ale nechce.

"Jsou to jen líbivá slova pro lidi, kteří pana Janečku nemají rádi," přidal se odvolaný Karel Dvorský. Popesko a spol. navíc tvrdí, že tajné hlasování o novém výboru nebylo regulérní.

Mění se i další strany

Mimo jiné proto, že před volbou do sdružení vstoupili členové z druhé organizace a potom ještě další. Celkem 18 lidí. "To je v rozporu se stanovami," je přesvědčený Popesko, který zvažuje dovolání k orgánům strany.

Podle krajského předsedy ČSSD Dalibora Sedláčka, který u hlasování byl, ale vše bylo v pořádku. Současně ale říká, že minulé vedení odvedlo dobrou práci i bez Janečkova vlivu.

"Sice to teď jiskří, ale to přejde. Věřím, že se dostaneme do vedení města," doufá Sedláček.

Strana začne už v únoru řešit kandidátky a Drtil slibuje, že bude letos hodně jiná, než bývala dříve.

ČSSD není jedinou partají ve Zlíně, kterou zmítají změny. V TOP 09 se vede boj o předsedu místní organizace Roberta Hamrlu, který byl odvolaný, ale ohradil se proti tomu.

Krajské vedení mu vyčítá špatnou kampaň v loňských volbách a kritiku spolustraníků. "Jsou za tím osobní antipatie krajského šéfa," prohlásil Hamrla.

Živo je také v ODS, kde se odehrály podobné změny jako v ČSSD, ale mnohem klidněji. Strana měla ve Zlíně dlouho dvě více méně znepřátelené organizace.

Po posledních volebních neúspěších však jako by šly osobní animozity stranou. Sdružení se spojila, strana chce být jednotná. Otázkou je, jestli se jí to podaří.

"Pro některé to bylo velmi bolestivé, ale zvítězil rozum," naznačil předseda zlínské buňky ODS Miroslav Chalánek.

Změny ve zlínské ČSSD

Původní patnáctičlenný výbor v čele s jeho šéfem Borisem Popeskem byl téměř kompletně vyměněný. Nový je složený z 19 lidí, předsedou je Vladimír Drtil, jedním z místopředsedů Roman Vajgl.

Ve vedení zůstali zlínští zastupitelé za ČSSD Martin Mikeska a Věra Komínková. Skončil Vladimír Řihák, Karel Dvorský a další lidé, kteří spolupracovali s exnáměstkem a bývalým sociálním demokratem Martinem Janečkou, jenž byl odsouzen za korupci.